Search
Asset 2

بایدن «وضعیت اضطراری ملی» به‌دلیل حمله روسیه به اوکراین را تمدید کرد

جو بایدن, رئیس جمهور آمریکا
پرزیدنت جو بایدن در کنفرانس سالانه مسائل دموکرات های مجلس نمایندگان در هتل هایت ریجنسی در بالتیمور در 1 مارس 2023 سخنرانی می کند. (Drew Angerer/Getty Images)

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل اقدامات روسیه در اوکراین که در تضاد با منافع ایالات متحده برشمرده شده، «وضعیت اضطراری ملی» در رابطه با روسیه را تمدید کرد.

فرمان اجرایی ۱۳۶۶۰ در سال ۲۰۱۴ توسط باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و بعد از الحاق کریمه به روسیه صادر شد و بر اساس این فرمان، ایالات متحده تحریم‌هایی را در ارتباط با برخی اقدامات روسیه در اوکراین که منافع آمریکا را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، وضع کرده است. این فرمان در سال‌های گذشته بارها تمدید شده است.

چند روز قبل از تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، بایدن فرمان اجرایی دیگری را امضا کرد که «دامنه وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در فرمان اجرایی ۱۳۶۶۰ را گسترش می‌داد» که زمینه را برای اقدامات بیشتر در قبال روسیه فراهم می‌کرد.

کاخ سفید با اشاره به تمدید وضعیت اضطراری ملی توسط بایدن عنوان کرد که «اقدامات و سیاست‌هایی که در این دستورات اجرایی به آن اشاره شده است، همچنان تهدیدی غیرعادی و فوق‌العاده برای امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده است».

کاخ سفید توضیح داد این دستورات اجرایی افرادی را که «فرایندهای دموکراتیک اوکراین را تضعیف می‌کنند» و همچنین امنیت، صلح و حاکمیت این کشور را تهدید می‌کنند هدف قرار می‌دهد.

این بیانیه در حالی منتشر می‌شود که جنگ بین روسیه و اوکراین در هفته‌های اخیر در منطقه باخموت واقع در شرق استان دونتسک اوکراین تشدید شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی