Asset 2

تشکیل پرونده قضایی برای بیژن زنگنه وزیر سابق نفت

بیژن زنگنه Bijan Zanganeh
بیژن زنگنه, وزیر سابق نفت (WIKIMEDIA)

قوه قضائیه جمهوری اسلامی از تشکیل پرونده قضایی برای بیژن زنگنه، وزیر وقت نفت دولت حسن روحانی به اتهام اتلاف منابع گازی و تخریب محیط ‌زیست این کشور خبر داد.

اتهامی که قوه قضاییه علیه وزیر سابق نفت مطرح کرده «ترک فعل در جمعآوری گازهای مشعل میادین نفتی و تخریب محیطزیست و اتلاف ۵٫۶ میلیارد دلار از منابع گازی» عنوان شده است.

مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به مضرات سوزاندن گازها در زمان استخراج انرژی در میادین نفتی و گازی، دراینخصوص گفت: «طبق گزارش وزارت نفت در سال ۱۳۹۸ ارزش گازهای سوزانده شده همراه نفت ۴٫۶ میلیارد دلار و گازهای سوخته شده در پالایشگاه یک میلیارد دلار بوده است.»

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: «عدم اقدام مؤثر و به‌موقع وزیر نفت وقت که منجر به اتلاف منابع گازی و آلودگی گسترده محیط ‌زیست شده، از مصادیق تضییع اموال دولتی و تهدید بهداشت عمومی است که در قانون مجازات اسلامی به آن اشاره شده است؛ ازاین‌رو در شعبه تخصصی دادسرای تهران، پرونده‌ای برای زنگنه تشکیل شده که در مرحله بازپرسی است و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.»

وی همچنین مدعی شد که «قانون به‌دفعات به وزارت نفت تکلیف کرده است این گازها را جمع‌آوری کند و آن وزارتخانه از امکانات و اختیارات قانونی برای این کار برخوردار بوده است؛ اما تا‌کنون مورد غفلت واقع شده است.»

بر اساس آمارهای بانک جهانی، ایران سالانه ۱۸ میلیارد مترمکعب مشعل سوزی گاز دارد. ایران به‌خاطر عدم نصب تجهیزات جمع‌آوری گاز در میادین نفتی، گازی که همراه با نفت از این میادین استخراج می‌شود را در همان مرحله تولید در مشعل‌ها سوزانده و هدر می‌دهد. همین اتفاق در پالایشگاه‌ها نیز می‌افتد و گازهای همراه نفت در مشعل‌ها سوزانده می‌شود.

ایران از لحاظ مشعل سوزی گاز، بعد از روسیه و با اختلاف اندکی با عراق، در مقام سوم جهان قرار دارد و بنا بر گزارش «پروژه جهانی کربن» سالانه ۳۳ میلیون تن دی‌اکسیدکربن از مشعل سوزی‌های ایران وارد اتمسفر می‌شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی