logo_eet

اجبار مردم به استفاده از فیلتر‌شکن؛ چراغ سبز حکومت به ورود جاسوس‌افزارها

(DAMIEN MEYER/Getty Images)
(DAMIEN MEYER/Getty Images)

از همان اواخر شهریور ماه که حکومت ایران برای سرکوب صدای معترضین، اینترنت کشور را به‌شدت محدود کرد مشخص بود بازار فیلترشکن‌ها بیش از همیشه داغ خواهد شد. همین موضوع نیز سبب شد تا بسیاری از کارشناسان شبکه و فعالین آزادی و امنیت اینترنت به کاربران داخل کشور برای استفاده از فیلترر‌شکن‌های نا امن هشدار دهند. هشدارهایی که حالا با انتشار گزارشی از سوی شرکت «bitdefender» مبنی بر جاسوسی یک فیلتر‌‌شکن در سطحی وسیع از کاربران، مشخص شد بی‌راه نبوده است.

شرکت امنیت سایبری «bitdefender» تولید کننده نرم‌افزار آنتی ویروس معروف  «Bitdefender»، اخیرا با انتشار گزارشی به معرفی یک جاسوس‌افزار ایرانی پرداخت که در قالب نرم‌افزار «VPN» به سرقت اطلاعات حساس کاربران می‌پردازد. بنا بر یافته‌های این شرکت امنیت سایبری، این جاسوس‌افزار همراه فایل نصب فیلتر‌شکنی به نام «۲۰speed» وارد کامپیوتر قربانی می‌‌شود و قادر است تصاویر، اسناد، گذرواژه‌ها، کیف پول‌های کریپتویی و سایر اطلاعات خصوصی کاربران را در سیستم‌ عامل ویندوز سرقت کند.

نکته جالب توجه در رابطه با این فیلتر‌شکن آن است که مجموعه تولید کننده آن در ایران مستقر است و امکان خرید خدمات خود را از طریق شبکه پرداخت بین‌بانکی شتاب برای کاربران ایرانی فراهم می‌کند. با توجه به اینکه حکومت ایران دسترسی به فیلتر‌شکن‌ها را غیر قانونی اعلام کرده، فعالیت این شرکت و فروش فیلتر‌شکن «۲۰speed» آن هم بدون هیچ‌گونه منع قانونی احتمال حکومتی بودن این مجموعه را بسیار بالا می‌برد.

همچنین با جست‌وجوی عبارت «۲۰speed» در شبکه‌های اجتماعی مشخص می‌شود این مجموعه ارائه‌دهنده خدمات «VPN» در ایران که بیش از هفت سال سابقه فعالیت دارد، از محبوبیت نسبتا بالایی در بین کاربران داخل کشور بهره می‌برد. موضوعی که با بررسی آمار بازدیدهای وب‌سایت این فیلتر‌شکن در سایت «alexa» که یک وبگاه آنالیزکننده ترافیک وب هست نیز به اثبات می‌رسد.

همچنین به گواه داده‌های شرکت آمریکایی «Similarweb» که به بررسی و تحلیل آمار وب‌سایت‌های جهان می‌پردازد، سایت اصلی «۲۰speed» طی سه ماه منتهی به دسامبر ۲۰۲۲، حدود یک میلیون بازدید داشته است و اغلب این بازدیدها از منطقه جغرافیایی ایران بوده‌ است.

این‌ها در حالی است که نسخه اندروید این فیلتر‌شکن در فروشگاه گوگل‌پلی نیز در دسترس است و تا به حال نیز بیش از ۱۰۰ هزار بار از سوی کاربران نصب شده است.

اگر از این فیلتر‌شکن در گذشته استفاده کرده و یا هنوز در حال استفاده از آن هستید، به توصیه یک کاربر توییتر که کارشناس امنیت شبکه است، گوش کنید: «لطفا از سیستم‌تون حذفش کنید، گذرواژه‌هاتون رو تغییر بدید و با همه تاسف فرض رو بر این بذارید که داده‌هاتون لو رفته.»

بسیاری از کارشناسان امنیت سایبری و همچنین فعالین امنیت و آزادی اینترنت تاکنون بارها به مافیای حکومتی فروش وی‌پی‌ان در ایران اشاره کرده‌اند. این بازار چند هزار میلیارد تومانی در کنار آورده مالی، با به خطر انداختن حریم خصوصی مردم، اطلاعات شخصی آن‌ها را نیز در اختیار نهادهای امنیتی قرار می‌دهد؛ یک بازی برد-برد برای نظام و یک استیصال تکراری برای کاربر اینترنت سانسور شده در ایران.

اخبار مرتبط