logo_eet

فارن پالیسی: اعتراض‌های ایران در سال ۲۰۲۳ ادامه پیدا خواهد کرد

(Getty Images)
(Getty Images)

نشریه فارن پالیسی در روزهای پایانی سال ۲۰۲۲ با انتشار گزارشی به موضوع اعتراض‌های سراسری در ایران پرداخت و ضمن انقلاب دانستن آن، پیش‌بینی کرده که اعتراضات در سال آینده میلادی نیز ادامه خواهد یافت.

فارن پالیسی که یک مجله خبری سیاسی – اقتصادی است تا قبل از کشته شدن ژینا (مهسا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، پیش‌بینی می‌کرد که رژیم ایران و دولت بایدن سرانجام با خروج از بن‌بست مذاکراتی خواهند توانست توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران را احیا کنند.

اما گزارش‌ فارن پالیسی در ادامه عنوان کرد، صد روز پس از آغاز اعتراضات این امیدها از بین رفته‌اند و تا پایان سال، توافق هسته‌ای در حالت مرده متحرک باقی می‌‌ماند و در بلاتکلیفی بین مرگ و زندگی معلق خواهد ماند.

در این مطلب یکی از دلایل شکست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی با غرب را اعتراضات مردمی دانست و نوشت: معترضان در سراسر کشور به خیابان‌ها ریختند تا حقوق برابر برای زنان و پایان رژیمی را مطالبه کنند که ناتوانی آن در تضمین حقوق آن‌ها به اثبات رسیده است اما حکومت ایران با زور وحشیانه به این اعتراضات پاسخ داده و صدها نفر را کشته و هزاران نفر را بازداشت کرده است.

به ادعای فارن پالیسی، خیزش اعتراضی مردم ایران، جدی‌ترین چالش علیه موجودیت رژیمی است که از سال ۱۳۵۷ بر این کشور مسلط شده است.

در بخش دیگری از این گزارش عنوان شد: این اعتراضات، به دلیل اختلاف دیدگاه مذهبی مردم و روحانیون در قدرت، شکل گرفته و رژیم با این ادعا که پلیس اخلاق را منحل می‌کند، سعی کرده است که مردم را آرام کند، اما، موفق نبوده است.

اخبار مرتبط