logo_eet

ابراز امیدواری رئیس انجمن دوستی ایران و چین بر گسترش روابط با چین در پیک کرونا

(IRNA.IR) علاء الدین بروجردی
(IRNA.IR) علاء الدین بروجردی

علاءالدین بروجردی نماینده سابق مجلس جمهوری اسلامی و رئیس انجمن دوستی ایران و چین هم‌زمان با اوج‌گیری تعداد مبتلایان به کرونا در چین و افزایش تعداد مرگ‌ومیر در این کشور ابراز امیدواری کرد که فرصت گسترش توسعه مناسبات دو کشور فراهم شود.

بروجردی در پیام تبریک سال نو به رئیس انجمن دوستی چین با سایر کشورها مدعی شد: روابط ایران و چین از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است که امیدواریم باتوجه‌به برداشته‌شدن محدودیت‌های کرونایی فعالیت‌های دو انجمن به سطح عملی رسیده و اقدامات مشترکی در جهت توسعه مناسبات انجام پذیرد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که در حال حاضر کشور چین با یک موج جدید کرونا روبرو است و روزانه نزدیک به ۵ میلیون نفر در این کشور به کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند.

جهش تعداد مبتلایان به کرونا در حالی رخ‌داده که سیستم بهداشتی و بیمارستانی این کشور توانایی خود را در مقابله با این بیماری ازدست‌داده است و یکی از مدیران بیمارستان دولتی شانگهای نیز به «اپک تایمز چینی» گفت: در کل این شهر ۲۴ میلیون نفری تنها بیست هزار بسته از داروی «پاکسلوویدِ فایزر» – ضد کرونا – وجود دارد و حتی اگر پول داشته باشید نیز بعید است آن را دریافت کنید.

در چنین شرایطی شی جین پینگ رئیس‌جمهور رژیم کمونیستی چین که سیاست‌هایش در مقابله با کرونا موسوم به «کووید صفر» با شکست روبرو شده است و هدف انتقادهای فراوانی قرار گرفته است برای حفظ وجهه خود حاضر نیست از کشورهای غربی برای مهار کرونا کمک بگیرد و حتی به دستور حزب کمونیست چین، آمار مبتلایان به ویروس کرونا و تعداد مرگ‌ومیرهای ناشی از آن منتشر نمی‌شود.

با این وجود رئیس انجمن دوستی ایران و چین خواهان گسترش روابط با چین شده است و پیش از او و در ۱۳ دی‌ماه، سفارت جمهوری اسلامی در پکن با انتشار پیامی در یکی از شبکه‌های اجتماعی چینی به نام «ویبو» از شهروندان چینی دعوت کرد که بدون نیاز به ویزا به ایران بیایند.

در بخشی از این پیام نوشته شده بود: نکته مهم را سه بار باید گفت، ایران گردشگران چینی را از ویزا معاف می‌کند! ایران بدون ویزا برای گردشگران چینی! ایران بدون ویزا برای گردشگران چینی!

اخبار مرتبط