logo_eet

آلمان ۲ دیپلمات جمهوری اسلامی را اخراج کرد

آنالنا بربوک (وزیر خارجه آلمان)
آنالنا بربوک (وزیر خارجه آلمان) (Clemens Bilan - Pool/Getty Images)

دولت آلمان در واکنش به صدور حکم اعدام برای جمشید شارمهد تبعه ایرانی آلمانی، ۲ دیپلمات جمهوری اسلامی را «عنصر نامطلوب» خواند و آنها را اخراج کرد.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان امروز سوم اسفندماه، با اعلام این خبر گفت که دو دیپلمات یادشده باید در اسرع وقت خاک آلمان را ترک کنند.

همچنین دولت آلمان اعلام کرد که کاردار ایران در برلین را در اعتراض به صدور حکم اعدام برای جمشید شارمهد احضار کرده است.

به گفته بربوک به این دیپلمات جمهوری اسلامی گفته شده است که «آلمان نقض شدید حقوق شهروندان آلمانی را غیر قابل قبول میداند» و بربوک در ادامه خواهان آن شد که حکم اعدام شارمهد لغو و امکان یک دادرسی منصفانه برای او فراهم شود.

از سوی دیگر فریدریش مرتس، رئیس فراکسیون اتحادیه مسیحی (متشکل از دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی) در مجلس آلمان اعلام کرد حکم اعدام یک آلمانیایرانی برای حاکمان جمهوری اسلامی بدون مجازات نخواهد ماند.

مرتس در ادامه گفت: «آلمان، اروپا، آمریکا و سازمان ملل باید ایران را با هر وسیلهای که در اختیار جهان آزاد است، در جای خود بنشانند و ما باید هر کاری انجام دهیم تا این حکم ناعادلانه اجرا نشود. این امر شامل اخراج سفیر ایران در برلین نیز میشود.» 

رسانههای حکومتی در ایران روز گذشته خبر دادند که دادگاه انقلاب، جمشید شارمهد شهروند ربوده شده ایرانیآلمانی را که در ایران زندانی است، به اتهام «افساد فیالارض از طریق طراحی و هدایت اقدامات تروریستی» به اعدام محکوم کرده است.

بعد از اعلام این خبر، وزارت خارجه آلمان با انتشار بیانیهای صدور حکم اعدام برای جمشید شارمهد، زندانی دو تابعیتی ایرانیآلمانی را غیر قابلقبول خواند و هشدار داد که اجرای این حکم «واکنش شدیدی» در پی خواهد داشت.

اخبار مرتبط