Search
Asset 2

افزایش تنش میان تهران و باکو؛ شکایت آذربایجان از جمهوری اسلامی

(WIKIMEDIA)الهام علی اف (رئیس جمهور آذربایجان)
(WIKIMEDIA) الهام علی اف (رئیس جمهور آذربایجان)

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد که به دنبال حمله مسلحانه خونبار به سفارت کشورش در تهران، شکایتی را علیه جمهوری اسلامی در مجامع بین‌المللی ثبت کرده است و در همین حال مقام‌های باکو مدعی شدند که ۳۹ نفر در این کشور به اتهام جاسوسی برای حکومت ایران بازداشت شده‌اند.

وزارت خارجه آذربایجان اعلام کرد که در ۲۷ ژانویه اسنادی حاوی درخواست‌هایی برای محکومیت بین‌المللی حمله تروریستی به سفارت جمهوری آذربایجان در جمهوری اسلامی ایران، شناسایی و مجازات سریع سازمان‌دهندگان و عاملان این اقدام تروریستی و همچنین تحقق تعهدات ناشی از کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک، برای تصویب به سازمان‌ها و پلتفرم‌های بین‌المللی مربوطه ارائه شد.

در اطلاعیه وزارت خارجه آذربایجان عنوان شده که این کشور اسنادی را در اختیار دارد که نشان می‌دهد مقامات ایرانی تلاش کرده‌اند تا از افشای گسترده «حمله تروریستی به سفارت آذربایجان در تهران» به سازمان‌های بین‌المللی جلوگیری کند.

در همین حال نیروهای امنیتی جمهوری آذربایجان روز گذشته عملیات گسترده‌ای را علیه اشخاص، گروه‌ها و رسانه‌های مرتبط با حکومت ایران در باکو و دیگر شهرهای آذربایجان آغاز کرده‌اند.

به دنبال این عملیات گسترده امنیتی، وزارت کشور جمهوری آذربایجان اعلام کرد که برای مقابله با «شبکه جاسوسی جمهوری اسلامی» در این کشور، ۳۹ نفر را بازداشت کرد.

وزارت کشور جمهوری آذربایجان با انتشار بیانیه‌ای عنوان کرد که این افراد، «به وظایف محول شده از سوی سرویس‌های ویژه ایرانی عمل می‌کردند و سنت تسامح شکل‌گرفته در آذربایجان را زیر پا» می‌گذاشتند.

در این اطلاعیه همچنین آمده که بازداشت‌شدگان، «اطلاعاتی» را که جمع‌آوری کرده بودند، «به سرویس‌های ویژه‌ای» که از آنها درخواست شده بود، منتقل کردند.

منابع خبری آذربایجان همچنین خبر دادند که پلیس آذربایجان در حال انجام تحقیقات از وب‌سایت خبری «سلام نیوز» و شبکه تلویزیونی «اینترآز»، از رسانه‌های حامی ایران در خاک جمهوری آذربایجان است. پلیس اعلام کرده است که تحقیقات درباره این شبکه جاسوسی ایران ادامه دارد.

از سوی دیگر عباس مقتدایی نماینده مجلس جمهوری اسلامی در واکنش به شکایت جمهوری آذربایجان از حکومت ایران گفت: «این اقدام رفتاری خصمانه محسوب می‌شود و آذربایجان باید حد و حریم‌ها را رعایت کند و مورد توجه قرار دهد.»

وی همچنین ادامه داد: «ایران همسایه بزرگ جنوب آذربایجان محسوب می‌شود و به نفع آذربایجان نیست که التهاب‌آفرینی کند یا به موضوعاتی که تهدیدکننده فضای میان دو کشور است، دامن بزند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی