Search
Asset 2

واکنش‌های بین‌المللی به اعدام سه معترض؛ وزیر خارجه استرالیا: اعدام‌ها نمونه‌ای از وحشیگری رژیم علیه مردمش است 

اعتراض مجامع بین المللی به اعدام متهمین خانه اصفهان
سناتور استرالیایی پنی وانگ در مجلس سنا در کانبرا، استرالیا، در 2 دسامبر 2019.(Tracey Nearmy/Getty Images)

اجرای حکم اعدام صالح میرهاشمی، مجید کاظمی شیخ شبانی و سعید یعقوبی در اصفهان واکنش‌های بسیاری را برانگیخت و تعدادی از مقام‌های خارجی نیز این اقدام جمهوری اسلامی را محکوم کردند. 

پنی وونگ، وزیر خارجه استرالیا اعدام مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی در ایران را نمونه‌ای از «وحشیگری رژیم ایران علیه مردمش» خواند. 

او با انتشار یک توییت ضمن محکوم کردن اعدام این سه معترض آن را «قتل شرم‌آور» خواند و نوشت فکر ما با خانواده آنهاست. استرالیا در کنار مردم ایران ایستاده است. 

همچنین نینا نوید، رئیس سازمان عفو بین‌الملل مستقر در لندن، گفت: «افزایش اعدام‌ها واقعاً بسیار نگران‌کننده است، در حالی که این سه مرد اعدام شدند، ما نگرانیم که افراد بیشتری در معرض خطر اعدام قرار گیرند 

هانا نیومن، نماینده آلمان در پارلمان اروپا نیز در توییتی در واکنش به اعدام صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی نوشت که «دنیا بیدار شو 

او همچنین خواستار قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی اروپا و قطع مذاکرات برجام شد و نوشت: «با رژیمی که جوانان خود را می‌کشد، نمی‌توان روابط را عادی‌سازی کرد.» 

همچنین یی وان ری، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی نیز به اعدام این سه معترض در ایران واکنش نشان داد و در یک توییت نوشت: «آنان سه نفر دیگر را کشتند. رژیم ایران بار دیگر ثابت کرد که آنها تروریستی بیش نیستند.» 

مارتینا رنر، یکی دیگر از نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی صالح میرهاشمی نیز در توییتی نوشت: «خبر قتل صالح میرهاشمی من و تیمم را شوکه کرد. خشم با احساس ناتوانی آمیخته می‌شود…» 

او همچنین یادآور شد: «ما مقابل شجاعت و مقاومت مردم ایران سر تعظیم فرود می‌آوریم و امیدواریم روزی در ایران آزاد، شخصاً با بازماندگان ابراز هم‌دردی کنیم 

تئو فرانکن، نماینده پارلمان بلژیک نیز در واکنش به این قتل حکومتی در توییتر نوشت: جوان امروز توسط رژیم ظالم آیت‌الله ایران اعدام شدند. جرم آنها؟ اعتراض برای آزادی. 

او با اشاره به اینکه عصر امروز گزارشی از این اعدامها را به کمیته سیاسی ناتو ارائه خواهد کرد ادامه داد: «این رژیم تهدیدی بزرگ برای خاورمیانه و غرب و تهدیدی مستقیم برای صلح جهانی است.» 

همچنین محمود امیری مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، روز جمعه در پی انتشار خبر اعدام سه متهم پرونده خانه اصفهان، جامعه جهانی را متهم کرد که به موج اعدام‌ها در ایران واکنش «قدرتمندانه» نداشته است. 

او تأکید کرده است که این سه اعدام تازه باید «عواقب جدی برای رژیم ایران داشته باشد»، وگرنه جان بیش از صد معترض دیگر در خطر خواهد بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی