Search
Asset 2

پیشنهاد آمریکا برای بررسی مسمومیت دختران در ایران از سوی سازمان ملل

ند پرایس (سخنگوی وزارت خارجه آمریکا)
ند پرایس (سخنگوی وزارت خارجه آمریکا) (WIKIMEDIA)

دو مقام ایالات متحده در اظهارنظرهایی جداگانه اعلام کردند که تحقیقات در مورد مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان دختر در ایران می‌تواند در دستور کار سازمان ملل قرار بگیرد

ارین ژان-پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید، با اشاره به کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل متحد که اوایل آذرماه دررابطه‌با سرکوب اعتراضات اخیر در ایران تشکیل شد، اظهار داشت: «اگر این مسمومیت‌ها مربوط به شرکت در اعتراضات باشد، این امر در حیطه وظایف مأموریت کمیته مستقل حقیقت‌یاب سازمان ملل قرار می‌گیرد

او در نشست خبری روزانه خود ضمن محکوم‌کردن این حملات تأکید کرد که «باید تحقیقات مستقلی» انجام گیرد و عوامل آن شناسایی شوند.

همچنین ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در اظهارنظر مشابهی عنوان کرد که اگر مشخص شود که مسمومیت‌های زنجیره‌ای با اعتراضات زنان و دختران مرتبط است آن‌گاه سازمان ملل متحد موظف است که کمیسیون حقیقت‌یابی را برای تحقیق درباره این مسمومیت‌ها به ایران اعزام کند.

ند پرایس افزود در درون سازمان ملل متحد سازوکاری برای کمیسیون‌های حقیقت‌یاب وجود دارد و اگر مشخص شود که انگیزه‌ای در کار است و تلاش در این بوده که توانایی‌ها و آرزوهای دختران و زنان در ایران محدود و سرکوب شود از نظر ما این نهاد سازمان ملل می‌تواند طبق تعهد خود در این زمینه تحقیق کند.

او گفت: «ما با چشم خودمان، گزارش‌ها و ویدئوهای مربوطه را دیده و شرح وقایع را هم شنیده‌ایم و از آن چه که مقامات حکومت ایران انجام می‌دهند؛ مانند دستگیری خبرنگارانی که در این زمینه خبررسانی کرده‌اند، ارعاب والدین و دست‌اندرکاران حرفه پزشکی بهت‌زده شده‌ایم.»

هزاران دانش‌آموز دختر طی سه ماه اخیر گزارش داده‌اند که بر اثر این حملات دچار مسائلی مانند تنگی نفس، حالت تهوع و سرگیجه شده‌اند، امری که وزارت بهداشت ایران نیز روز دوشنبه در گزارشی بر آن صحه گذاشت و عامل آن را «ماده محرک استنشاقی» عنوان کرد.

گفتنی است واکنش‌های متناقض مقامات ایران به مسمومیت سریالی دانش‌آموزان ادامه دارد؛ عضو کمیته حقیقت‌یاب بررسی مسمومیت دانش‌آموزان گفته تاکنون ۵ هزار نفر مسموم شده‌اند و معاون وزارت بهداشت گفته ممکن است ماده اصلی در حمله‌ها به‌صورت گاز نباشد؛ بلکه ماده‌ای جامد باشد. همزمان، وزارت کشور کسانی را که اطلاع‌رسانی می‌کنند به برخورد قضایی تهدید کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی