logo_eet

توافق ایران و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دوجانبه

محمد بن سلمان بن عبد العزيز آل سعود (ولیعهد عربستان)
محمد بن سلمان بن عبد العزيز آل سعود (ولیعهد عربستان) (BERTRAND GUAY/AFP via Getty Images)

جمهوری اسلامی و عربستان سعودی با میانجیگری رژیم چین برای ازسرگیری روابط دوجانبه و آغاز به کار دوباره سفارتخانه‌های دو کشور توافق کردند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، امروز ۱۹ اسفندماه گزارش داد که به دنبال سفر ابراهیم رئیسی به پکن، علی شمخانی با سفر به چین از روز دوشنبه مذاکراتی را با همتای سعودی خود در پکن آغاز کرد که امروز این مذاکرات نهایی شد.

در پایان این مذاکره، بیانیه‌ای با امضای «شمخانی» دبیر شورایعالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، «مساعد بن محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین صادر شد.

در این بیانیه تأکید شده که در نتیجهٔ گفتگوهای انجام شده، جمهوری اسلامی و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را ازسرگرفته و سفارتخانهها و نمایندگیها را بازگشایی کنند.

همچنین وزرای امور خارجه دو کشور جهت اجرای این تصمیم و انجام تمهیدات لازم برای تبادل سفرا با یکدیگر ملاقات میکنند.

در بخش دیگری از این بیانیه از آنچه که «ابتکار شایسته» شی جین‌پینگ رئیس حزب کمونیست چین برای گفتگو و حل اختلافات تهران و ریاض نامیده شده، تشکر شده است.

خبرگزاری ایرنا همچنین به نقل از علی شمخانی نوشت: گفتوگوهای انجام شده میان دو کشور صریح، شفاف، همهجانبه و سازنده بود؛ رفع سوءتفاهمها و نگاه رو به آینده در روابط تهرانریاض قطعاً توسعه ثبات و امنیت منطقهای و افزایش همکاری کشورهای حوزه خلیجفارس و جهان اسلام را برای مدیریت چالشهای موجود به دنبال خواهد داشت.

دبیر شورایعالی امنیت ملی جمهوری اسلامی همچنین مجدداً نقش رژیم چین در این مذاکرات را ستود و از «نقش سازنده جمهوری خلق چین در خصوص حمایت از توسعه روابط کشورها» قدردانی کرد.

دولت عربستان در دیماه سال ۱۳۹۴ و به دنبال حمله تعدادی از هواداران جمهوری اسلامی به سفارت ریاض در تهران و کنسولگری عربستان در مشهد کلیه روابط دیپلماتیک خود را با جمهور اسلامی قطع کرد.

از آن زمان هرچند روابط ریاض و تهران بارها بهشدت متشنج شد و حتی بهصورت نیابتی نیز درگیریهای نظامی در سوریه و یمن با یکدیگر داشتند؛ اما چند دور مذاکره برای رفع این تنشها میان مقامات دو کشور به میزبانی عراق انجام شد.

همچنین در دیماه سال گذشته، نمایندگی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی در شهر جده شروع به فعالیت کرد و سه دیپلمات ایرانی در این دفتر مستقر شدهاند.

اخبار مرتبط