Search
Asset 2

گالوپ: بایدن به پایین‌ترین رتبه محبوبیت در بین ۱۰ رئیس‌جمهور قبلی آمریکا رسید

میزان محبوبیت جو بایدن در سه‌ماهه سیزدهم ریاست‌جمهوری خود به پایین‌ترین رتبه در دوران ریاست‌جمهوری او و بدترین رتبه در بین تمام رؤسای‌جمهور تاریخ آمریکا رسیده است.
جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا، در ۲۷ آوریل ۲۰۲۴ با خبرنگاران در کاخ سفید صحبت می‌کند. (Brendan Smialowski/AFP via Getty Images)

براساس نظرسنجی اخیر گالوپ، میزان محبوبیت جو بایدن در سه‌ماهه سیزدهم ریاست‌جمهوری خود به پایین‌ترین رتبه در دوران ریاست‌جمهوری او و بدترین رتبه در بین تمام رؤسای‌جمهور تاریخ آمریکا رسیده است.

بایدن در سه‌ماهه سیزدهم ریاست‌جمهوری خود که از ۲۰ ژانویه آغاز شد و در ۱۹ آوریل به پایان رسید، به‌طور میانگین ​​۳۸.۷ درصد محبوبیت داشت. براساس نظرسنجی ۲۶ آوریل، هیچ‌کدام از ۹ رئیس‌جمهور قبلی از زمان دوایت آیزنهاور در دوره نخست ریاست‌جمهوری خود میانگینی به پایینی سه‌ماهه سیزدهم بایدن نداشتند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در بازه زمانی مشابه بالای ۴۶.۸ درصد محبوبیت داشت که از باراک اوباما با ۴۵.۹ درصد محبوبیت نیز بالاتر بود.

این کمترین میزان محبوبیت سه‌ماهه بایدن تا به امروز است. بایدن در سه‌ماهه اول و دوم ریاست‌جمهوری خود به‌طور میانگین بالای ۵۰ درصد محبوبیت داشت و در دوره‌های بعدی نیز حدود ۴۰ درصد محبوب بود.

قبل از بایدن، پایین‌ترین رتبه به جورج اچ. دبلیو. بوش با ۴۱.۸ درصد محبوبیت اختصاص داشت. آیزنهاور با محبوبیت ۷۳.۲ درصدی خود همچنان در صدر جدول قرار دارد. از آن زمان تاکنون هیچ‌کدام از رؤسای‌جمهور آمریکا حتی نتوانسته‌اند از محبوبیت ۶۰ درصدی در سه‌ماهه سیزدهم عبور کنند.

براساس نتایج گالوپ، «سه تن از چهار رئیس‌جمهور قبلی که در سه‌ماهه سیزدهم به‌طور میانگین ​​کمتر از ۵۰ درصد محبوبیت داشتند، به استثنای اوباما نتوانستند در دور بعدی انتخابات به پیروزی برسند.»

براساس آمار گالوپ که از سال ۱۹۴۵ به ثبت رسیده است، بایدن با توجه به آخرین محبوبیت سه‌ماهه خود در بین ۳۱۴ دوره ریاست‌جمهوری در رتبه ۲۷۷ قرار دارد.

نظرسنجی گالوپ نشان می‌دهد که سه‌ماهه سیزدهم بایدن با چند موضوع کلیدی گره خورده که آمریکا را تحت تأثیر قرار داده است. برای نمونه می‌توان به افزایش ورود مهاجران غیرقانونی به آمریکا از مرزهای جنوبی و جنگ بین اسرائیل و حماس اشاره کرد.

شاخص‌های اقتصاد کلان و بویژه رشد شغلی مثبت هستند؛ اما نشانه‌هایی وجود دارد که از افزایش احتمالی تورم حکایت دارند. بازار سهام که در این سه‌ماهه به بالاترین سطح خود رسید، در هفته‌های اخیر دچار افت شده است.

بایدن با محبوبیت ۸۳ درصدی همچنان از محبوبیت بالایی در بین دموکرات‌ها برخوردار است. با این‌حال، محبوبیت او در بین جمهوری‌خواهان تنها ۲ درصد است. محبوبیت او در بین جناح مستقل نیز ضعیف و حدود ۳۳ درصد است.

گالوپ می‌گوید «بایدن در سال منتهی به انتخابات که امیدوار است رأی دهندگان آمریکایی حضور او را در دور دوم ریاست‌جمهوری مسجل کنند، به نیروی محرکه مثبتی احتیاج دارد که او را در موقعیت بهتری برای انتخاب مجدد قرار دهد.»

اما این اتفاق در سه ماه گذشته رخ نداده است، زیرا دیدگاه آمریکایی‌ها در قبال عملکرد بایدن نسبت به سه‌ماهه قبل یا در بخش عمده‌ای از سه سال گذشته چندان مثبت نبوده است.

سایر نظرسنجی‌ها نیز نشان می‌دهند که آمریکایی‌ها نگران ادامه حضور بایدن در کاخ سفید هستند. براساس نظرسنجی ای‌پی-نورک در ماه گذشته، تنها ۴۰ درصد از دموکرات‌ها گفتند به توانمندی ذهنی بایدن «بسیار» اطمینان دارند. در مورد ترامپ، حدود ۶۰ درصد از جمهوری‌خواهان گفتند به نامزد خود اطمینان دارند.

براساس نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو در ۲۴ آوریل، ۴۲ درصد از رأی‌دهندگان می‌گویند ترامپ رئیس‌جمهور «خوب» یا «فوق‌العاده‌ای» است اما وقتی به آمار بایدن نگاه می‌کنیم، این میزان به ۲۸ درصد می‌رسد.

ترامپ نسبت به بایدن پیشتاز است

آمارمحبوبیت پایین بایدن درحالی مطرح می‌شود که او براساس نتایج نظرسنجی‌های مختلف در انتخابات ۲۰۲۴ از ترامپ عقب افتاده است.

نظرسنجی کالج امرسون در ۱۸ آوریل نشان داد که ۴۶ درصد از رأی‌دهندگان حامی ترامپ هستند که ۳ درصد نسبت به حمایت ۴۳ درصدی از بایدن بیشتر است. از زمان نظرسنجی اوایل آوریل، حمایت از بایدن ۲ درصد کاهش یافته اما ترامپ همچنان حامیان خود را دارد.

اسپنسر کیمبال، مدیر اجرایی نظرسنجی کالج امرسون، می‌گوید: «رأی‌دهندگانی که گمان می‌کنند مخارج زندگی در حال افزایش است، در برابر بایدن- با ۳۲ درصد رأی- از ترامپ- با ۵۶ درصد رأی- پشتیبانی می‌کنند.»

نظرسنجی دیگری که چندی پیش توسط مک‌لافلین و شرکا به انجام رسید، نشان داد که ۳۸ درصد از پاسخ‌دهندگان از ترامپ حمایت می‌کنند که ۲ درصد از حامیان ۳۶ درصدی بایدن بیشتر است.

میانگین نظرسنجی‌های بین ژانویه تا مارس نشان می‌دهد که ترامپ با ۲ تا ۷ امتیاز در هر شش ایالت چرخشی- آریزونا، جورجیا، میشیگان، نوادا، پنسیلوانیا و ویسکانسین- پیشتاز است.

رابرت کاهالی، مدیر نظرسنجی گروه ترافالگار، در مصاحبه با اپک تایمز گفت: «حضور رأی‌دهندگان خاموش ترامپ در نظرسنجی‌ها پررنگ‌تر است.»

او گفت: «ترامپ همیشه آرای خاموش داشته است. بخش خاصی از مردم طرفدار ترامپ هستند؛ اما طرفداری خود را بروز نمی‌دهند. سهم رأی‌دهندگان خاموش طرفدار ترامپ در ایالت‌های مختلف متفاوت است، اما می‌توان آرای خاموش او را بین ۳ تا ۵ درصد در نظر گرفت.»

ترامپ در گردهمایی انتخاباتی اخیر خود در پنسیلوانیا گفت «در هر زمان، هر کجا و هر مکانی» با بایدن مناظره می‌کند.

او گفت: «ما باید مناظره کنیم، زیرا کشور اساساً در مسیر اشتباه قرار دارد. شاید زود باشد ولی باید مناظره کنیم. باید به مردم آمریکا توضیح دهیم اوضاع از چه قرار است.»

بایدن اخیراً پاسخ داد که با ترامپ مناظره خواهد کرد؛ اما به تاریخ مشخصی اشاره نکرد. اظهار نظر بایدن پس از آن صورت گرفت که کاخ سفید چندین مرتبه از پاسخگویی به این موضوع خودداری کرده بود.

چندین رسانه از این‌دو نامزد خواسته‌اند تا با هم مناظره کنند.

چند رسانه جریان اصلی در بیانیه‌ای مشترک گفتند: «اگر آمریکایی‌ها در این وضعیت دوقطبی روی یک چیز توافق داشته باشند، این است که انتخابات آتی مخاطرات بسیار زیادی دارد. این را هم باید در نظر بگیریم که دو کاندیدای رقیب که در برابر مردم آمریکا بر سر دیدگاه‌های خود در قبال آینده کشور با هم بحث می‌کنند، هیچ جایگزینی ندارند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی