Asset 2

مهاجرت گسترده پزشکان ایرانی به کشورهای حوزه خلیج‌فارس

(Pixabay)
مهاجرت پزشکان ایرانی
(Pixabay) مهاجرت پزشکان ایرانی

یحیی ابراهیمی نماینده مجلس جمهوری اسلامی، از مهاجرت درصد بالایی از پزشکان ایران به کشورهای حوزه خلیج‌فارس خبر داد.

یحیی ابراهیمی اضافه کرد: کارهایی که برخی انجام دادند نتیجه آن منجر به مهاجرت پزشکان متخصص شده است و به علت وجود اختلافات پرداختی زیاد، اکثر این افراد برای کسب درآمد بیشتر به کشورهای حوزه خلیج‌فارس مهاجرت می‌کنند.

در شهریورماه گذشته حسین کرمانپور، رئیس بخش اورژانس بیمارستان سینا وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد بود که بر اساس «آمار نظام‌پزشکی» ایران از ابتدای کرونا تا کنون ۵ هزار پزشک از این کشور مهاجرت کرده‌اند.

پس از آن نیز سید موید علویان، رئیس هیئت‌مدیره نظام‌پزشکی تهران اظهار داشت: مهاجرت پزشکان ایرانی در یک سال گذشته ۱۰۰۰ درصد رشد داشته است و آمار کسانی که برای گرفتن تأییدیه به نظام پزشکی مراجعه کرده‌اند از ۴۰۰ نفر در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۴ هزار و دویست مهاجر در سال ۱۴۰۱ رسیده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده مقصد اصلی پزشکان ایرانی آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی بود؛ اما بعد از شیوع همه‌گیری کرونا و جنگ اوکراین، موج مهاجرت پزشکان ایرانی به اروپا کمتر شده است و مهاجرت پزشکان ایران به کشورهای منطقه نظیر امارات و عمان افزایش یافته است.

مهاجرت هزاران نفر از کارکنان بخش بهداشت و درمان ایران اکنون به یک بحران تبدیل شده است و برخی از کارشناسان پیش‌بینی کردند که به دنبال سرکوب خشن اعتراض‌های سراسری در ایران و افزایش فشارهای اجتماعی روند مهاجرت پزشکان شدت بیشتری داشته باشد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی