Search
Asset 2

سرویس سلامت ملی آمریکا: ابتلا به میوکاردیت و پریکاردیت فقط پس از دریافت واکسن کووید-۱۹ رخ می‌دهد

براساس نسخه پیش از انتشار مقاله محققان دانشگاه آکسفورد که سلامت کودکان واکسینه‌شده و واکسینه‌نشده با واکسن کووید-۱۹ را با هم مقایسه کردند، میوکاردیت و پریکاردیت فقط پس از دریافت واکسن کووید-۱۹ رخ می‌دهند و ارتباطی با ابتلا به کووید-۱۹ ندارند.
(IMAGINESTOCK/Getty Image)

نوجوانان بیشتر از کودکان پس از دریافت واکسن به میوکاردیت و پریکاردیت،  به معنی التهاب عضلات قلب، مبتلا می‌شوند.

براساس نسخه پیش از انتشار مقاله محققان دانشگاه آکسفورد که سلامت کودکان واکسینه‌شده و واکسینه‌نشده با واکسن کووید-۱۹ را با هم مقایسه کردند، میوکاردیت و پریکاردیت فقط پس از دریافت واکسن کووید-۱۹ رخ می‌دهند و ارتباطی با ابتلا به کووید-۱۹ ندارند.

محققان نوشتند: «در اتفاقی نادر، تمام موارد میوکاردیت و پریکاردیت در طول مطالعه در افراد واکسینه‌شده رخ دادند. گزارشی در رابطه با مرگ‌و‌میر ناشی از میوکاردیت یا پریکاردیت ارائه نشد.»

بیش از ۱ میلیون کودک انگلیسی ۵ تا ۱۱ ساله و نوجوان ۱۲ تا ۱۵ ساله در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند. خردسالان واکسینه‌شده در تعداد مشابه با واکسینه‌نشده‌ها مقایسه شدند و کودکانی که یک دوز واکسن گرفتند با کودکانی که دو دوز دریافت کردند مقایسه شدند.

نوجوانان واکسینه‌شده به‌رغم ابتلای بیشتر به التهاب قلب در مقایسه با همتایان واکسینه‌نشده خود، شانس بسیار کمتری در ابتلا به کووید-۱۹ و بستری در بیمارستان و دریافت مراقبت‌های ویژه مرتبط با کووید داشتند. با این‌حال، کودکان واکسینه‌شده از نظر ابتلا به عفونت کووید-۱۹ و بستری در بیمارستان تفاوت چندانی با کودکان واکسینه‌نشده نداشتند.

از این گذشته، محققان دریافتند که نوجوانان و کودکان  بندرت بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ بستری می‌شدند یا به بخش مراقبت‌های ویژه مراجعه می‌کردند.

۱۸ مورد

محققان در این مطالعه داده‌های پایگاه اطلاعاتی سرویس بهداشت ملی انگلستان را تجزیه و تحلیل کردند که ۴۰ درصد از گزارشات مراقبت‌های اولیه انگلستان را شامل می‌شود.

نوجوانان و کودکان واکسینه‌شده با گروه‌های واکسینه‌نشده مقایسه شدند و به مدت ۲۰ هفته تحت معاینه قرار گرفتند تا از نظر ابتلا به کووید-۱۹، بستری در بیمارستان، مراجعه به بخش مراقبت‌های ویژه کووید-۱۹، عوارض جانبی و بستری‌های غیرکووید مطابقت داده شوند.

داده‌های انگلستان نشان داد که میوکاردیت و پریکاردیت فقط در افراد واکسینه‌شده رخ می‌دهند. این نتایج با داده‌های سایر مطالعات که از شیوع بیشتر میوکاردیت پس از ابتلا به عفونت کووید-۱۹ حکایت دارند، در تضاد است.

نوجوانان بیشتر از کودکان پس از دریافت واکسن به میوکاردیت و پریکاردیت مبتلا می‌شوند.

۱۵ مورد پریکاردیت و ۳ مورد میوکاردیت در بین بیش از ۸۳۹هزار کودک و نوجوان واکسینه‌شده گزارش شد. موارد ابتلا به میوکاردیت و ۱۲ مورد از موارد ابتلا به پریکاردیت در بین نوجوانان رخ دادند.

به‌جز ۳ مورد پریکاردیت، سایر موارد پس از دریافت دوز اول واکسن رخ دادند. بیش از نیمی از نوجوانان مبتلا به پریکاردیت و میوکاردیت بستری شدند یا به اورژانس مراجعه کردند. مشخص نیست چه تعداد از نوجوانان به مراقبت‌های ویژه نیاز داشتند، هرچند که بیشترین زمان بستری برای درمان میوکاردیت یک روز بود.

دکتر پیتر مک‌کالو، متخصص قلب، به اپک تایمز گفت: «این مطالعه یکی از تحقیقاتی است که نشان می‌دهد دریافت واکسن کووید-۱۹، با توجه به نرخ ابتلای کمتر از ۱ درصد، از نظر پزشکی برای کودکان ضرورت ندارد و این‌که انجام آزمایشات فراوان برای کووید-۱۹ چیزی جز اتلاف منابع نیست.»

دکتر مک‎کالو افزود: «این واقعیت که دریافت واکسن کووید-۱۹ می‌تواند به عوارض جانبی مانند میوکاردیت و پریکاردیت منجر شود، بدان معنی است که واکسن می‌تواند به ایست قلبی کشنده در برخی از قربانیان بیانجامد که از قبل نیز قابل پیش‌بینی نیست.»

بستری شدن در بیمارستان بر اثر ابتلا به کووید-۱۹

نویسندگان همچنین خطرات میوکاردیت و بستری در بیمارستان بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ را در واکسینه‌شده‌ها مقایسه کردند.

در اتفاقی نادر، کودکان و نوجوانان- بدون توجه به دریافت یا عدم دریافت واکسن- بیشتر از آن‌که به دلیل میوکاردیت یا پریکاردیت در بیمارستان بستری شوند، به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ بستری می‌شدند.

از بین نوجوانانی که یک دوز واکسن دریافت کردند، ۳۳ نفر به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان بستری شدند اما ۳ نفر از آن‌ها به میوکاردیت مبتلا شدند. در گروه واکسینه‌نشده‌ها نیز ۵۷ نفر بستری شدند.

محققان به این نتیجه رسیدند که نوجوانان بیشتر از کودکان از دریافت واکسن‌های کووید-۱۹ سود می‌برند، زیرا کودکان پس از دریافت واکسن در مقایسه با نوجوانان شانس بیشتری برای ابتلا به میوکاردیت داشتند و بیش از آن‌ها بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان بستری می‌شدند.

کودکان متفاوت هستند

به نظر می‌رسد که واکسیناسیون به شکل قابل‌توجهی خطر ابتلا به عوارض حاد کووید-۱۹ را در بین نوجوانان کاهش می‌دهد، اما این مسئله در مورد کودکان صادق نیست.

از بیش از ۵۵۲هزار کودک یا نوجوان واکسینه‌نشده، تنها ۳ مورد پس از ابتلا به کووید-۱۹ به مراقبت‌های ویژه نیاز داشتند که هرسه نیز جزو نوجوانان واکسینه‌نشده بودند.

از این گذشته، تفاوت قابل‌توجهی به لحاظ شدت عفونت کووید-۱۹ در بین کودکان واکسینه‌شده و واکسینه‌نشده وجود نداشت.

محققان از زمان شیوع کووید-۱۹ از مشاهده این‌که کودکان خردسال در مقایسه با بزرگسالان شانس بقای بیشتری دارند، مات و مبهوت مانده‌اند. بیماری‌های عفونی اغلب جان افراد بسیار جوان و بسیار سالخورده را می‌گیرند. با این‌حال، تحقیقات نشان می‌دهند که کووید-۱۹ معمولاً موجب مرگ نوزادان نمی‌شود.

برخی از محققان می‌گویند کودکان مصونیت دارند، زیرا سیستم ایمنی آن‌ها- که اولین سپر دفاعی بدن است- سریع‌تر از بزرگسالان عمل می‌کند. این امر باعث می‌شود که بدن آن‌ها با سرعت بیشتر، واکنش دفاعی قوی‌تری در قبال عفونت کووید-۱۹ از خود نشان دهد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی