Asset 2

مصونیت طبیعی؛ آنچه در محدودیت‌‏های جدید سفر به دلیل کرونا نادیده گرفته شده است

(Anthony Kwan/Getty Images)
(Anthony Kwan/Getty Images)

تعدادی از کارشناسان حوزه بهداشت و درمان، نسبت به دستورالعمل تازه‌ای که توسط سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ آمریکا (CDC) صادر شده و مسافرانی که قصد دارند از چین به آمریکا سفر کنند را تحت تاثیر قرار می‌دهد، انتقاد کرده و آن را مشکل‌ساز خواندند.

بر اساس دستورالعمل تازه‌ای که این سازمان صادر کرده است، تمامی مسافران بالای دو سال سن که از چین قصد سفر به آمریکا را داشته باشند باید پیش از نتیجه منفی آزمایش کرونا را ارائه کنند. همچنین هر مسافری که طی ۱۰ روز گذشته تست کرونای او مثبت بوده باید مدارک بهبودی خود را ارائه کند.

بر اساس این دستورالعمل شرکت‌های هواپیمایی ملزم شده‌اند که از مسافرت افرادی که این شروط را رعایت نکنند ممانعت به عمل بیاورند.

همچنین مسافرانی که از ماکائو و هنگ‌کنگ قصد سفر به آمریکا را داشته باشند نیز شامل این دستورالعمل می‌شوند.

در همین حال دکتر سیمون گلد، پزشک اورژانس دارای مجوز، وکیل و بنیان‌گذار سازمان «پزشکان خط مقدم آمریکا» عنوان کرد که اطلاعیه سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا مشکلات متعددی که دو مورد قابل توجهند.

مصونیت طبیعی «برتر» از واکسن است

گلد به اپک تایمز گفت: «یکی از موارد این است که این الزام در این دستور‌‏العمل کاملاً غیرمنطقی است و ضروری نیست. دومی این است که آنها کاملا قبول دارند که مصونیت طبیعی وجود دارد و در واقع برتر از مصونیت واکسن است.»

گلد معتقد است که عبارت «مصونیت طبیعی» که به معنای بهبودی از ابتلای قبلی به عفونت است باید در اعلامیه سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ آمریکا گنجانده می‌‏شد.

او گفت: «معمولاً این یک آزمایش آنتی بادی است، اما آنتی بادی‌‏ها به مرور زمان محو می شوند. اما مصونیت طبیعی ادامه دارد. مردم این را نمی‌‏دانند. فقط به دلیل کاهش سطح آنتی بادی، ایمنی طبیعی از بین نمی‌‏رود. ایمنی در مغز استخوان شما زندگی می‌‏کند و زمانی که بدن دوباره ویروس را ببیند آماده است.»

همانطور که گلد توضیح داد، در واکسن‌‏ها «تلاش می‌‏شود شبیه سازی ایمنی طبیعی صورت گیرد». با این حال، سطح ایمنی آنها «هیچ وقت به اندازه ایمنی طبیعی قوی نیست.»

تصمیم گیری در مورد کووید خارج از اختیارات این سازمان است

سیمون گلد به اپک تایمز گفت: نیاز نبود مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ آمریکا دستورالعمل جدیدی صادر کند؛ زیرا بخش بزرگی از جمعیت آمریکا قبلاً بدون اینکه دچار تأثیر جدی شده باشند به کووید ۱۹ مبتلا شده و از آن جان سالم به در برده‌اند.

این پزشک ادامه داد: آمار منتشر شده توسط CDC در ماه آوریل نشان داد که ۷۵ درصد از کودکان آمریکایی شواهدی در خون خود دارند که نشان می‌دهد عفونت قبلی کووید -۱۹ ایمنی طبیعی برای آنها ایجاد کرده است.

همچنین پیتر مک کالو، متخصص داخلی، قلب و اپیدمیولوژیست، و مدیر ارشد علمی شرکت سلامتی نیز در گفتگو با اپک تایمز تصریح کرد که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ آمریکا صلاحیت تصمیم‌گیری و اظهارنظر در مورد سفرهای هوایی از چین به ایالات متحده ندارد.

مک کالو در ادامه به رای یک دادگاه در فلوریدا اشاره کرد و گفت: یک دادگاه فدرال قبلاً تصمیم گرفته است که CDC صلاحیت دخالت در مورد توصیه‌های مسافرتی ندارد و قاضی فدرال در فلوریدا توصیه CDC برای مسافران را برای پوشیدن ماسک رد کرد و این «سابقه بسیار مهمی است».

مک کالو ادامه داد: CDC هیچ نقشی در اظهارنظر در مورد سفرهای هوایی از چین به ایالات متحده ندارد، همان‌طور که آنها هیچ نقشی در اظهارنظر در مورد ماسک در هواپیماها نداشتند و این سازمان از محدوده اختیارات خود فراتر رفته است.

همچنین دکتر سید حیدر، متخصص داخلی و مؤسس وب‌سایت  mygotodoc.com، نیز با انتقاد از دستورالعمل جدید مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ آمریکا گفت: هر زمان که به ما می‌گویند باید آزادی‌های خود را به دلیل یک ویروس محدود کنیم، باید شک داشته باشیم.

سید حیدر گفت: دستورالعمل جدید هیچ ربطی به‌سلامتی ندارد و این اقدام ممکن است تلاش دیگری برای حفظ ارتباط سیاسی و گسترش حوزه کاری مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ آمریکا باشد.

به عقیده این پزشک  CDC به طور تاریخی توصیه‌هایی را ارائه کرده است؛ اما خط‌مشی ایجاد نمی‌کند و آنها قدرت بستن مرزها و تصویب قوانین را ندارند.

دکتر رابرت مالون، یک پزشک آمریکایی و بیو شیمی‌دان شناخته شده بین‌المللی که کارهای اولیه او بر روی فناوری mRNA، داروها و تحقیقات تغییر کاربری دارو متمرکز بوده است نیز به اپک تایمز گفت: دستورالعمل سفر جدید CDC که بدون توجه به وضعیت واکسیناسیون افراد منتشر شده چیزی جدید است.

به عقیده این بیو شیمی‌دان این دستورالعمل بر اساس درک ایمونولوژی یا ویروس‌شناسی نیست و نشانگر این موضوع است که این یک تصمیم‌گیری سیاسی بوده و ربطی به بهداشت عمومی ندارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی