Search
Asset 2

موج جدید بازداشت‌ها در زاهدان به دنبال تداوم جمعه‌های اعتراضی

راهپیمایی اعتراضی علیه جمهوری اسلامی در زاهدان
(Social Media)

ادامه اعتراض‌های هفتگی در زاهدان و برخی دیگر از شهرهای استان سیستان و بلوچستان با واکنش جمهوری اسلامی روبرو شد و شامگاه ۳۰ دی ماه، تعداد زیادی از جوانان در محلات مختلف زاهدان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

سایت حقوق بشری «حال‌وش» که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد خبر داد که شامگاه ۳۰ دی‌ماه، نیروهای امنیتی شمار زیادی از شهروندان بلوچ و مهاجران افغانستانی و ازبکستانی مقیم زاهدان در مناطق «بعث، شیرآباد و کریم‌آباد» را بازداشت کردند.

بنا بر این گزارش، نیروهای امنیتی و نیروهای لباس شخصی، در مناطق مختلف این شهر شهروندان بلوچی را که مدارک هویتی نداشته و یا این مدارک را در هنگام بازرسی‌های خیابانی همراه نداشته باشند، بازداشت کرده و آنها را به همراه مهاجران افغان و ازبکستانی مقیم در زاهدان «رد مرز» می‌کنند.

این سایت افزود که شمار زیادی از مهاجران افغان و ازبکستانی مقیم زاهدان نیز با وجود داشتن مجوز اقامت توسط نیروهای انتظامی و امنیتی بازداشت شده‌اند.

نیروهای امنیتی در منطقه بازار مشترک زاهدان اقدام به بازداشت این اتباع افغانستانی و ازبکستانی مقیم زاهدان کرده و مالکان مغازه‌ها و کسب‌وکارها را تهدید کرده‌اند که «نباید به این افراد سنی مذهب» با وجود داشتن کارت اقامت، مغازه اجاره داده و یا از آنها خرید کنند.

طی هفته‌های گذشته و به دنبال برگزاری تجمع‌های اعتراضی هفتگی در زاهدان، ماموران امنیتی در چند نوبت با یورش به برخی از محله‌ها و منازل این شهر تعداد زیادی از شهروندان را بازداشت کردند.

شمار بازداشت‌شدگان در این موج از دستگیری‌ها طی چند روز در زاهدان به ۱۱۳ تن رسید و کمپین فعالین بلوچ روز شانزدهم دی‌ماه هشدار داد که بسیاری از این کودکان و نوجوانان بازداشت شده در معرض فشار برای «اخذ اعترافات اجباری» و احکام سنگین قرار دارند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی