Search
Asset 2

شهرهای مختلف ایران در چهلم محمدمهدی کرمی و محمد حسینی صحنه تظاهرات ضد حکومتی بود

محمد مهدی کرمی (سمت راست) و محمد حسینی (سمت چپ)،دوتن از معترضانی که به‌دست حکومت اعدام شدند (Twitter)
محمد مهدی کرمی (سمت راست) و محمد حسینی (سمت چپ)،دوتن از معترضانی که به‌دست حکومت اعدام شدند (Twitter)

شهرهای مختلف ایران شب گذشته ۲۷ بهمن‌ماه، همزمان با انتشار فراخوان‌هایی در شبکه‌های اجتماعی برای تجمع و ادامه اعتراضات در چهلم محمد مهدی کرمی و محمد حسینی، دو تن از معترضانی که به دست حکومت اعدام شدند، صحنه برگزاری تجمعات ضد حکومتی بود.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، با وجود جو امنیتی و حضور ماموران در سطح شهر، شهروندان در شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، سنندج، شیراز، کرج، تبریز، اهواز، جوانرود، رشت، یزد، اراک، ایذه و چند شهر دیگر به خیابان آمده‌ و علیه حکومت جمهوری اسلامی و رهبر آن شعار دادند.

معترضان در محله‌های مختلف تهران از جمله ستارخان، اکباتان، نارمک و تهرانپارس با سردادن شعارهای ضد حکومتی اقدام به برپایی تظاهرات خیابانی کردند. معترضان شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

همچنین علی‌رغم حضور گسترده نیروهای امنیتی در شهرهای کردنشین مانند مهاباد، سنندج، سقز، مریوان  و جوانرود، معترضین در این شهر‌ها با وجود جو شدید امنیتی در خیابان آتش روشن کردند و شعار ضد حکومتی و شعارهایی با مضمون اتحاد علیه جمهوری اسلامی از جمله «کرد و فارس، بلوچ و ترک و عرب برادرند، تشنه خون رهبرند» سر دادند.

در چند منطقه شهر مشهد، زادگاه ابراهیم رئیسی و علی خامنه‌ای، از جمله بلوار وکیل‌آباد و احمدآباد نیز مردم به خیابان آمدند و شعارهایی  همچون «مرگ بر دیکتاتور» و «برادر شهیدم، خونت رو پس می‌گیرم» سر دادند.

شهر تبریز نیز عصر و شامگاه پنج‌شنبه شاهد اعتراض‌های خیابانی پراکنده در مناطق مرکزی این شهر بود و در ادامه نیز معترضان در برخی مناطق این شهر، به‌عنوان اعتراضی نمادین، اقدام به پخش «آژیر انقلاب» کردند.

جمعی از مردم شهرهای بندرعباس، اهواز، ایذه و جوانرود در استان کرمانشاه و شهر مهاباد در آذربایجان غربی هم پنج‌شنبه‌شب به خیابان آمدند و با افروختن آتش و بستن برخی از خیابان‌های این شهرها با شعارهای ضد حکومتی تظاهرات کردند.

از سوی دیگر گزارش‌های متعددی از پرتاب گاز اشک‌آور به‌سوی معترضان از سوی نیروهای امنیتی و بازداشت تعدادی از اعتراض‌کنندگان منتشر شد.

معترضان در شرایطی مجدداً به خیابان آمده‌اند که مقامات جمهوری اسلامی بارها مدعی شکست و خاموشی اعتراضات اخیر در ایران شده‌اند و اعتراضات را به کشورهای خارجی نسبت دادند و رهبر جمهوری اسلامی نیز در آخرین سخنرانی خود مدعی شده بود حکومتش از حمایت مردمی برخوردار است.

علی خامنه‌ای روز چهارشنبه در یک سخنرانی، با اشاره به راهپیمایی حکومتی ۲۲ بهمن در سالگرد انقلاب ۵۷، گفته بود: «پیام ملت ایران در این بیست و دوم بهمن حمایت کامل از انقلاب اسلامی و از نظام جمهوری اسلامی بود.»

طی روزهای گذشته فراخوان‌هایی برای برگزاری تجمعات اعتراضی در چهلمین روز اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی، دو تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر منتشر شده بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی