Search
Asset 2

در سالگرد کشته‌شدگان آبان ٩٨، ده‌ها شهر ایران صحنه اعتصابات و اعتراضات گسترده مردمی شد

(Social Media)
(Social Media)

همزمان با فرا رسیدن سومین سالگرد کشته‌شدگان آبان ۹۸،امروز سه شنبه ۲۴ آبان در ادامه دو ماه اعتراضات سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، ده‌ها شهر ‌کشور صحنه اعتصابات و اعتراضات گسترده مردمی شد.

چهار سال پیش در چنین روزی جرقه اعتراضات سراسری ضدحکومتی مردم با گران شدن قیمت بنزین زده شد که با سرکوب شدید از سوی حکومت مواجه شد. خبرگزاری‌ها و سازمان‌های حقوق بشری خارج از کشور، بر اساس تحقیقات و منابع خود، تعداد کشته‌شدگان اعتراضات را از چند صد نفر تا ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده‌اند.

امروز سه‌شنبه ۲۴ آبان، مردم معترض ایران در شهرهای مختلف از جمله نقاط مختلف پایتخت از جمله بازار، خیابان جمهوری، شهرک غرب، مرزداران، مرکز خرید بوستان، خیابان امیراکرم، بازار حسن آباد، پونک و..به خیابان‌ها آمدند و شعارهایی از جمله «مرگ بر دیکتاتور»، «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت» و …سر دادند. در برخی نقاط تهران از جمله خیابان جمهوری، بازار حسن آباد و شهرک غرب، معترضان با تجمع گسترده و روشن کردن آتش خیابان‌ها را مسدود کردند.

روز سه‌شنبه همچنین دانشجویان دانشگاه‌های بهشتی، شریف، هنر تهران، علم و فرهنگ، آزاد تهران مرکز، تهران غرب رازی کرمانشاه، شیراز، خمینی شهر ، کردستان، گیلان، اصفهان، آمل، کرج،  و …، به یاد کشته‌شدگان آبان ۹۸ تحصن کردند و به اعتصابات سراسری پیوستند.

کاسبان و بازاریان ده‌ها شهر ایران نیز دست به اعتصاب سراسری زدند. گزارش‌ها حاکی از آن است که از زمان شروع اعتراضات ضدحکومتی مردم ایران بیش از دو ماه پیش، امروز سه‌شنبه ۲۴ آبان، گسترده‌ترین اعتصابات رقم خورده است.

گزارش‌ها و ویدیوهای منتشر شده نشان می‌دهند کارکنان ذوب‌آهن اصفهان، مغازه‌دارن در بازار بزرگ تهران، منطقه چراغ برق و منطقه تهرانپارس و همچنین کسبه در شهرهای بوکان، سقز، مشهد، مریوان، اراک، رشت، کامیاران، بانه، اشنویه، ماهشهر، مرودشت، شیراز، سنندج، مهاباد، نجف‌آباد اصفهان و خیابان آبان کرج و …، مغازه‌های خود را بسته و به اعتصاب‌های سراسری سه روزه پیوسته‌اند.

برای اعتراض و اعتصاب سراسری در روزهای ۲۴، ۲۵ و۲۶ آبان فراخوان‌‎های بسیاری در رسانه‌ه‎ای اجتماعی منتشر شده است.

این اعتصاب‌های گسترده در پاسخ به فراخوان‌های هماهنگی شکل گرفته‌اند که به دنبال فرا رسیدن سالگرد کشتار معترضان در آبان سال ١٣٩٨ منتشر شدند.

در این فراخوان‌ها از مردم ایران خواسته شده است که به اعتراض و اعتصاب سراسری و همچنین تجمع و تظاهرات در شهرهای کوچک و بزرگ بپیوندند.

از جمله گروه جوانان محلات تهران در بیانیه‌ای از مردم خواست قبض‌های آب و برق و گازشان را پرداخت نکنند، در روزهای ۲۴، ۲۵ و ۲۶ آبان عملیات بانکی و خرید انجام ندهند، کسبه مغازه‌های خود را تعطیل کنند و مردم در این سه روز تجمع کنند.

این گروه همچنین از مردم خواست شرکت‌هایی را که در صداوسیما تبلیغ می‌دهند، تحریم کنند.

برخی چهره‌های سرشناس مانند علی دایی همبستگی خود را با اعتراضات و اعتصابات سراسری مردم ابراز کردند. رستوران متعلق به علی دایی در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد که در روزهای ۲۴و ۲۵ و۲۶ آبان «به علت تعمیرات» تعطیل خواهد بود. تعمیرات یکی از علت‌هایی است که معمولا کسب‌وکارها برای جلوگیری از برخورد امنیتی به آن متوسل می‌شوند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی