Search
Asset 2

بازتاب حمله پهپادی به کارخانه تسلیحات نظامی اصفهان در رسانه‌های جهان

(PUBLIC DOMAIN)
(PUBLIC DOMAIN)

حمله پهپادی به یک مجتمع کارگاهی وزارت دفاع در ایران در رسانههای جهان بازتاب داشته و برخی از این رسانهها اسرائیل را مسئول حمله به کارخانه تسلیحات نظامی اصفهان معرفی کردند.

خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی در این رابطه نوشت: یک مقام آمریکایی روز یکشنبه گفت که به نظر میرسد اسرائیل پشت حمله هواپیمای بدون سرنشین به یک کارخانه نظامی در ایران بوده است.

یکی از مقامات آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفت که به نظر میرسد اسرائیل در این موضوع دخالت داشته است. تعدادی دیگر از مقامهای این کشور تاکید کردند که واشنگتن نقشی در این حمله نداشته است.

از سوی دیگر یکی از دستیاران ارشد رئیسجمهور ولودیمیر زلنسکی این حادثه را مستقیماً با جنگ اوکراین و صادرات پهپاد به روسیه برای حمله به اهداف غیرنظامی در شهرهای دور از جبهه اوکراین مرتبط دانست. میخائیلو پودولیاک در توییتر نوشت: «شب انفجاری در ایران، به شما هشدار داده شده بود

رویترز همچنین در گزارش دیگری به تأثیر حمله پهپادی به تأسیسات نظامی در بازار نفت پرداخت و نوشت به دلیل تنشها در خاورمیانه پس از حمله هواپیمای بدون سرنشین در ایران قیمت نفت در معاملات آسیایی  اوایل روز دوشنبه افزایش یافت.

به گزارش رویترز بهای معاملات آتی نفت برنت با ۵۴ سنت افزایش به ۸۷٫۲۰ دلار در هر بشکه رسید و نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۵۴ سنت افزایش به ۸۰٫۲۲ دلار در هر بشکه رسیده است.

از سوی دیگر روزنامه والاستریت ژورنال روز یکشنبه گزارش داد که اسرائیل حملهای پهپادی علیه مجتمعی نظامی در ایران انجام داده است.

این روزنامه مدعی شد که مقامهای آمریکایی و افراد آگاه در زمینه این عملیات، انجام آن از سوی اسرائیل را تأیید کردهاند و آمریکا و اسرائیل به دنبال «راههای جدیدی» برای محدودسازی بلندپروازیهای نظامی و هستهای ایران هستند.

همچنین روزنامه نیویورکتایمز نیز در گزارشی نوشت: «شهر اصفهان از مرزهای ایران بسیار دور است، به همین دلیل برنامهریزی برای این حمله از درون خاک ایران منطقی به نظر میرسد

بر اساس این گزارش پهپادهای «کوادکوپتر» که در عملیات اصفهان به کار گرفته شدند، برد کوتاهی دارند و به نظر میآید برای انجام عملیات مذکور، از داخل خاک ایران به پرواز در آمدند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی