Asset 2

بازتاب گسترده بازگرداندن هواپیمای حامل خانواده علی دایی از آسمان امارات در مطبوعات بین‌المللی

(Social Media)
(Social Media)

خبر بازگرداندن هواپیمای حامل خانواده علی دایی از آسمان امارات متحده و نشاندن این هواپیما در کیش و خارج کردن اجباری همسر و دختر این اسطوره فوتبال ایران از پرواز در مطبوعات بین‌المللی بازتاب گسترده‌ای داشت.

روزنامه نیویورک‌تایمز در مطلبی با عنوان «ستاره فوتبال می‌گوید خانواده‌اش به دلیل حمایت از تظاهرات از ترک ایران منع شدند» به شرح واقعه نشاندن پرواز هواپیمای ماهان در کیش پرداخت.

این روزنامه در ادامه نوشت: آقای دایی یکی از چندین سلبریتی ایرانی است که در حمایت از تظاهرات اعتراضی که با جان باختن مهسا امینی ۲۲ساله در شهریورماه آغاز شد، به میدان آمده است. این بانوی کرد پس از دستگیری توسط پلیس اخلاق ایران در تهران به اتهام نقض قوانین سختگیرانه پوشش زنان در این کشور جان باخت.

وب‌سایت آمریکایی دیلی بیست هم در همین زمینه نوشت: خانواده اسطوره فوتبال از پرواز در حال خروج از ایران به‌اجبار خارج شدند.

این وب‌سایت همچنین عنوان کرد: این حادثه مربوط به خانواده دایی، نمونه دیگری از تشدید محدودیت‌های جمهوری اسلامی علیه مخالفان در پرتو تظاهرات امسال است.

وب‌سایت خبری تایم نیز در مطلبی عنوان کرد: مقامات ایران روز دوشنبه دستور فرود یک پرواز به مقصد دبی را صادر کردند و اعضای خانواده یکی از نمادهای مشهور فوتبال ایران را از خروج از کشور منع کردند و آنها را به شرکت در تظاهرات ضددولتی متهم کردند.

تایم این اقدام را بخشی از پاسخ جمهوری اسلامی در قبال  حمایت خانواده دایی از اعتراض‌های سراسری ایران دانست و نوشت: در پاسخ به اعتراضات علیه رهبری روحانی کشور، جمهوری اسلامی در حال گسترش سرکوب مخالفانی است که از اواسط سپتامبر به دلیل کشته شدن مهسا امینی ۲۲ساله در بازداشت آغاز شد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز در خبری با عنوان «خانواده فوتبالیست سابق ایرانی با صدور حکمی از پرواز منع شدند» نوشت: رسانه‌های دولتی به نقل از «منابع آگاه» می‌گویند که همسر دایی «به دلیل فعالیت‌هایش در دعوت به اعتصاب» از سوی مقامات قضایی از خروج از کشور منع شده است.

خبرگزاری ترکیه همچنین نوشت: یکی دیگر از فوتبالیست‌های سابق، علی کریمی که اکنون در کانادا زندگی می‌کند، به عنوان یکی از چهره‌های کلیدی اعتراضات جاری ظاهر شده است.

شبکه خبری ای‌بی‌سی استرالیا نیز در گزارشی به ممانعت از خروج همسر و دختر علی دایی از ایران پرداخت.

ای‌بی‌سی در این گزارش نوشت: علی دایی پیش‌تر از اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی حمایت کرده بود که منجر به تعطیلی جواهرفروشی و رستوران او شده بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی