logo_eet

تعدادی از اعضای کنگره آمریکا خواستار تحریم نمایندگان مجلس جمهوری اسلامی شدند

کنگره آمریکا
رئیس جمهور جو بایدن در 7 فوریه 2023 در واشنگتن در جلسه مشترک کنگره در مجلس نمایندگان کنگره ایالات متحده سخنرانی خود را در مورد وضعیت اتحادیه ایراد می کند. این سخنرانی اولین سخنرانی بایدن در مجلس جدید تحت کنترل جمهوری خواهان است. (Drew Angerer/Getty Images)

تعدادی از اعضای هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در کنگره ایالات متحده، با ارسال نامه‌ای به وزارتخانه‌های خارجه و خزانه‌داری ایالات متحده از دولت آمریکا خواستند بخش اعظمی از نمایندگان مجلس جمهوری اسلامی را به دلیل ارتباط با سرکوب اعتراضات مردمی اخیر در ایران تحریم کند.

این گروه ۲۶ نفره از نمایندگان و سناتورهای هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، در نامه خود خطاب به دولت ایالات متحده عنوان کردند که «ما از شما می‌خواهیم با انجام اقدامات بیشتر، هزینه‌های جدی‌تری را برای اعدام معترضان به رژیم ایران تحمیل کنید و شرکای بین‌المللی را هم تشویق کنید که به ما بپیوندند

اعضا کنگره آمریکا عنوان کردند که از ۲۹۰ عضو مجلس ایران ۲۲۷ نفر آنها به‌خاطر فراهم‌آوردن یک چهارچوب حقوقی برای نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در جهت کشتار، شکنجه و زندانی کردن مخالفان حکومت باید تحریم شوند.

در این نامه همچنین تأکید شده که تحریم نمایندگان مجلس جمهوری اسلامی باید اعضای خانواده‌های آنها را نیز که قصد کار، تحصیل و خرید ملک در آمریکا دارند، شامل شود.

آنها با اشاره به تصمیم دولت بایدن در مارس ۲۰۲۲ برای تحریم اعضای دومای روسیه خواستار اعمال همین فشار بر جمهوری اسلامی شدند و تصریح کردند این نوع تحریم‌ها می‌تواند به‌راحتی توسط دولت بایدن تحت «قانون جهانی مگنیتسکی» که ناقضان حقوق بشر در سراسر جهان را هدف قرار می‌دهد، اعمال شود.

گفتنی است در میانه اعتراضات سراسری ضد حکومتی در ایران، ۲۲۷ نماینده مجلس جمهوری اسلامی طی بیانیه‌ای، معترضان را محارب خواندند و خواستار برخورد قاطع قوه قضاییه با آنها شدند. در قوانین جمهوری اسلامی مجازات محارب اعدام تعیین شده است.

اخبار مرتبط