Search
Asset 2

آمریکا شناور حامل موشک‌های ایرانی را در دریای عمان توقیف کرد

موشک‌های ایرانی در دریای عمان
(TWITTER/US5thFleet)

نیروی دریایی ایالات متحده پنجشنبه ۱۱ اسفند در بیانیهای اعلام کرد که به همراه نیروی دریایی بریتانیا یک شناور حامل محموله غیرقانونی سلاح از ایران را توقیف کرده است.

بر اساس بیانیه نیروی دریایی ایالات متحده، این شناور علاوه بر قطعات موشک بالستیک با برد متوسط، موشکهای ضدتانک روسی از نوع ۹ام۱۳۳ (۹M133)  کورنت را که در ایران با نام موشکهای «دهلاویه» شناخته میشود، نیز حمل میکرد.

نیروی دریایی آمریکا میگوید شناور ایرانی در مسیر انتقال این سلاحهای غیرقانونی به یمن در چهارم اسفندماه در دریای عمان توقیف شد.

وزارت دفاع انگلستان نیز با انتشار بیانیهای عنوان کرد که «شناور ایرانی در ۴ اسفندماه توسط پهپاد آمریکایی شناسایی شده و بالگرد نیروهای دریایی انگلستان نیز آن را دنبال کرده است

عرضه، فروش و انتقال مستقیم و غیرمستقیم تسلیحات به یمن برای استفاده حوثیها ناقض قطعنامه شورای امنیتسازمان ملل متحد و قوانین بینالمللی است.

در همین رابطه، آدمیرال برد کوپر، فرمانده ناوگان پنجم آمریکا تأکید کرد که «ایالت متحده به همراه متحدان خود با هرگونه فعالیتهای تهدیدکننده امنیت و ثبات آبهای منطقه برخورد خواهد کرد

کوپر هفته گذشته هم اعلام کرد، از آغاز فرماندهی او بر ناوگان پنجم آمریکا مستقر در بحرین در دو سال گذشته، اقدامات تخریبی ایران افزایشیافته است.

نیروی دریایی آمریکا در آذر ۱۴۰۱ اعلام کرد یک کشتی ماهیگیری حامل تسلیحات قاچاق را در مسیر ایران به یمن توقیف کرده است. در این گزارش آمده بود که کشتی مذکور بیش از ۵۰ تن مهمات، فیوز و سوخت موشک حمل میکرد.

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده حدود یک ماه قبل از آن، کشتی ماهیگیری دیگری در دریای عمان توقیف کرده بود که آن هم به طور غیرقانونی در حال انتقال کمکهای تسلیحاتی از سوی جمهوری اسلامی به حوثیهای یمن بود.

نیروی دریایی بریتانیا روز دوشنبه ۲۴ بهمن در بیانیهای اعلام کرد که اسناد مربوط به کشف یک شناور ایرانی حامل تسلیحات غیرقانونی را در اختیار شورای امنیتسازمان ملل متحد میگذارد. این شناور که در آذرماه توقیف شد، حاوی مقدار زیادی سلاح از جمله موشکهای زمین به هوا مجهز به کلاهک، موتور جت موشکهای کروز و یک پهپاد کوادکوپتر برای حوثیهای یمن بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی