Asset 2

ارسال کمک‌های جمهوری اسلامی به سوریه هم‌زمان با بی‌سرپناهی زلزله‌زدگان در خوی

(ATTA KENARE/AFP via Getty Images)
(ATTA KENARE/AFP via Getty Images)

محموله اول ۴۵ تنی کمک جمهوری اسلامی به زلزلهزدگان سوریه در دمشق ارسال شد و محمولههای دوم و سوم نیز بهزودی ارسال خواهد شد و این در حالی است که بعد از گذشت ۱۰ روز از وقوع زلزله در خوی، همچنان بسیاری از زلزلهزدگان این منطقه از کمکهای دولتی محروم هستند و یا به کمکهای بیشتری نیازمندند.

در همین رابطه مهدی سبحانی، سفیر جمهوری اسلامی در دمشق اعلام کرد که نخستین محموله کمکهای ارسالی ایران به زلزلهزدگان سوریه شامل پتو، چادر، دارو، مواد غذایی و دیگر لوازم موردنیاز زلزلهزدگان به دمشق ارسال شده است.

البته این تنها محموله کمک جمهوری اسلامی به سوریه نیست و مهدی سبحانی اعلام کرد: «هواپیمای دوم حامل کمکها در فرودگاه حلب و هواپیمای سوم در فرودگاه لاذقیه بر زمین خواهد نشست

این در حالی است که گزارشهای متعددی از کمبود امکانات در مناطق زلزلهزده خوی و کمکرسانی ناکافی دولت به آسیبدیدگان این مناطق منتشر شده است.

حتی خبرگزاری حکومتی تسنیم نیز روز گذشته با انتشار مطلبی ضمن اذعان به ناکافی بودن کمکهای دولتی به شهروندان مناطق زلزلهزده نوشت: «کمبودهای مختلف از جمله بهداشتی، غذایی و گرمایشی از مهمترین مشکلات مردم در خوی است

همچنین ویدئوهای منتشر شده در شبکههای اجتماعی نشان میدهد که شهروندان دیگر مناطق کشور که از امدادرسانی و کمکهای دولتی به آسیبدیدگان خوی ناامید شدهاند، با جمعآوری کمکهای مردمی و انتقال این کمکها به مناطق زلزلهزده، عملاً مسئولیت کمک به شهروندان این مناطق را به عهده گرفته‌‌اند و حتی مسئولیت تهیه و پخش غذا را نیز پذیرفتهاند.

این در حالی است که رئیس جمعیت هلالاحمر جمهوری اسلامی روز جمعه، کمکاری در امدادرسانی به زلزلهزدگان را پذیرفت.

پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلالاحمر کشور علت نواقص در امدادرسانی به زلزلهزدگان خوی را «دخالت افراد غیرمسئول» اعلام کرد؛ اما توضیحات بیشتری در مورد این ادعا بیان نکرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی