Asset 2

برنامه جمهوری اسلامی برای ارسال ناو جنگی به کانال پاناما

(IRNA)
ناو جنگی ایران
(IRNA) ناو جنگی ایران

دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، از برنامه‌ریزی حکومت برای گذر از تنگه پاناما خبر داد.

شهرام ایرانی گفت که نیروی دریایی ارتش تا امروز در تمامی تنگه‌های راهبردی دنیا حضور داشته و تنها در ۲ تنگه حضور نداشته‌ایم که یکی از آنها تنگه پاناما است که امسال در آنجا حضور پیدا می‌کنیم.

وی با اشاره به حضور ناوهای ارتش در اقیانوس آرام گفت: برای اولین مرتبه در اقیانوس آرام حضور پیدا کردیم، اما در این مسیر استرالیا و فرانسوی‌ها تهدیداتی را برای ما ایجاد و سعی کردند از قوانینی که خودشان برای عبور از سواحلشان مصوب کرده بودند تخطی کنند که بااقتدار و بر اساس قانون جواب آن‌ها را دادیم. 

وزارت دفاع استرالیا سیزدهم دی‌ماه، اعلام کرد که دو ناو جنگی ایران را که باهدف نشان‌دادن قدرت نظامی و توان دریایی درحال‌رشد جمهوری اسلامی در حال عبور از اقیانوس آرام جنوبی هستند، ردیابی کرده است.

بر اساس اعلام وزارت دفاع استرالیا، در ماه نوامبر یک ناوچه ایرانی به همراه یک نفتکش تغییر کاربری یافته در جاکارتا پیش از حرکت به سمت اقیانوس آرام پهلو گرفتند، اما در هیچ مرحله‌ای هیچ یک از این کشتی‌ها وارد منطقه انحصاری اقتصادی استرالیا نشدند.

سخنگوی وزارت دفاع استرالیا تأکید کرد: هیچ زمانی کشتی ایرانی وارد منطقه انحصاری اقتصادی استرالیا نشده است و این ناوها از تنگه تورس عبور نکرده و هیچ ارتباطی با آنها وجود نداشته است.

همچنین پیش‌تر و در ۴ دی‌ماه، نیروهای فرانسوی مستقر در اقیانوس آرام اعلام کردند که با کشتی‌های ایرانی تماس برقرار کرده‌اند. به گفته آن‌ها، ناوهای ایرانی اعلام کرده‌اند که قصد دارند از جزایر مارکزاس عبور کنند. پس از آن، یک هواپیمای شناسایی فالکون ۲۰۰، ناوهای ایرانی دنا و مکران را هنگام نزدیک‌شدن به محدوده انحصاری فرانسه زیر نظر گرفت.

تنگه پاناما آبراه مشهور ۸۲ کیلومتری در آمریکای مرکزی است که اقیانوس آرام را به اقیانوس اطلس مرتبط کرده و یک مسیر تجاری مهم به حساب می‌اید و زیر کنترل امنیتی آمریکاست.

کشتی‌های آمریکایی و دیگر کشورها برای عبور از اقیانوس آرام به اقیانوس اطلس، به جای دور زدن آمریکای جنوبی از تنگه پاناما عبور می‌کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی