Asset 2

حقوق‌دانان: اتهامات علیه ترامپ در مورد انتخابات جورجیا نقض هنجارهای دموکراتیک است 

محاکمه رئیس جمهور سابق آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در 29 ژوئیه 2023، در حالی که برای نامزدی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات 2024 مبارزه می‌کند، برای یک گردهمایی سیاسی صحبت می کند.(Jeff Swensen/Getty Images)

برخی از حقوق‌دانان عنوان کردند که کیفرخواست علیه ترامپ در مورد تلاش‌های او برای لغو نتایج انتخابات ۲۰۲۰ جورجیا، ممکن است هنجارهای دموکراتیک این کشور را نقض کند، اما این بدان معنا نیست که پرونده به سرعت حل خواهد شد. 

این سخنان پس از آن مطرح شد که دونالد ترامپ و ۱۸ نفر دیگر در ارتباط با تلاش‌های رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای اعتراض به نتایج انتخابات ۲۰۲۰ در ایالت جورجیا، عصر دوشنبه توسط دادستان‌های شهرستان فولتون این ایالت با اتهاماتی روبرو شدند. این اتهامات شامل تشویق به نقض سوگند یک مامور دولتی، تبانی برای ارتکاب به جعل درجه اول، تبانی برای ارائه اسناد غلط روبرو شدند. 

در همین رابطه مارک میلر، وکیل در بنیاد حقوقی اقیانوس آرام، گفت که اگرچه او «حامی یا مخالف ترامپ نیست» اما هشدار داد که صدور کیفرخواست‌های متعدد علیه رئیس جمهور سابق ایالات متحده «منعکس کننده یک گرایش نگران کننده هستند.» 

او در ادامه افزود: «به نظر می‌رسد که کشور ما درگیر جرم‌انگاری سیاست است و ادامه بازی کثیف جرم‌انگاری از سوی هر یک از طرفین به نفع کشور نیست … با وجود این کیفرخواست نه تنها گفته می‏شود که ترامپ اجازه ندارد باور کند که پیروز شده بلکه می‌گویید که او نمی‌تواند به وکلا تکیه کند.» 

مارک میلر گفت: «وکلا به ترامپ توصیه می‌کنند و می‌گویند شما می‌توانید به دنبال لغو انتخابات باشید. اما الان گفته شده شما نباید به حرف آن وکلا گوش می‌دادیددر واقع، آنچه به شما می‌گفتند انجام دهید جنایت‌کارانه بود». 

همچنین یک حقوق‌دان دیگر به نام اتان مارک عنوان کرد که کیفرخواست علیه ترامپ «با این فرض آغاز می‌شود که تلاش برای لغو انتخابات فدرال جرم است.» 

او ادامه داد: مقامات با این استدلال «همه اقداماتی را که برای پیشبرد هدف خود انجام داده، از جمله اظهار نظر در رسانه‌های اجتماعی و ارتباطات با مقامات دولتی در جورجیا را جرم قلمداد می‌کنند 

در کرت لیوی، حقوق‌دان و عضو کمیته عدالت گفت که کیفرخواست علیه ترامپ «مطمئناً قوی به نظر نمی‌رسد» و خاطرنشان کرد که او «در تلاش است تا بفهمد» جرم اصلی دقیقاً چیست. 

او گفت که این کیفرخواست مانند پرونده مداخله در انتخابات است که توسط بازرس ویژه جک اسمیت در ناحیه کلمبیا مطرح شده است. 

این حقوق‌دان اضافه کرد: «آنها می‌گویند از روشی که برای به چالش کشیدن انتخابات استفاده کردید خوشمان نمی‌آید و واقعاً فکر می‌کنیم که بد رفتار کردید و اکنون دنبال قوانینی هستیم که این اقدامات را جرم‌انگاری کند.» 

او با اشاره به تحت فشار قرار دادن وکلایی که قصد داشتند به ترامپ مشاوره بدهند گفت: «هر وکیلی که می‌خواست به ترامپ کمک کند، اگر برای یک شرکت حقوقی بزرگ کار می‌کرد، اساساً باید استعفا می‌داد و باید با شکایت‌های وکلا علیه خود مواجه می‌شد. اکنون نیز حملات قانونی به وکلای رئیس جمهور ترامپ نیز ناراحت‌کننده است.» 

ویلیام جاکوبسون، استاد حقوق کرنل، نیز عنوان کرد که مقامات جورجیا در حال انجام «حمله‌ای شوکه‌کننده و وحشتناک علیه دونالد ترامپ و حامیانش هستند.» 

جاکوبسون گفت: «من با رفتار دونالد ترامپ پس از انتخابات موافق نیستم، اما همچنین فکر نمی‌کنم که این اقدام جنایت‌کارانه باشد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی