Search
Asset 2

در آستانه روز جهانی کارگر و روز معلم: بازداشت فعالان صنفی در یورش به خانه محمد حبیبی

بازداشت معلمان و فعالان کارگری
(Public Domain)

به گفته شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، ماموران امنیتی با یورش به خانه محمد حبیبی، سخنگوی زندانی کانون صنفی معلمان تهران، جمعی از معلمان و فعالان کارگری را دستگیر کردند. 

بنا بر این گزارش «جمعه، هشتم اردیبهشت‌ماه نیروهای امنیتی با یورش به خانه محمد حبیبی، سخنگوی زندانی کانون صنفی معلمان تهران، تعدادی از معلمان حاضر در این دیدار و نیز تعدادی از فعالان صنفی و مدنی مدافع حقوق کارگران را با خشونت» بازداشت کردند. 

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران، در چند سال گذشته بارها بازداشت و زندانی شده است. او آخرین بار نوزدهم بهمن‌ماه ۱۴۰۱ پس از تحمل حدود ده ماه حبس آزاد شده بود اما روز شانزدهم فروردین‌ماه ۱۴۰۱، کمتر از دو ماه پس از آزادی، بار دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

گفته شده ریحانه انصاری‌نژاد، عسل محمدی، هیراد پیربداقی، آنیشا اسداللهی، سروناز احمدی، کامیار فکور، حسن ابراهیمی، ژاله روحزاد و الدوز هاشمی تعدادی از افرادی هستند که در جریان حمله روز جمعه ماموران حکومتی بازداشت شدند. 

شورای بازنشستگان ایران شمار بازداشتی‌ها را ۱۲ نفر اعلام کرده و عنوان کرده است که چند نفر از آنها به بیمارستان و بقیه به زندان اوین منتقل شده‌اند. 

 محمود بهشتی لنگرودی از اعضای سرشناس کانون صنفی معلمان ایران و از فعالان حقوق فرهنگیان که مدت‌ها بازداشت و زندانی بوده نیز در توییتی نوشت: «تعدادی از معلمان و فعالان مدنی که برای دیدار با خانواده محمد حبیبی به منزل این معلم زندانی رفته بودند بازداشت شدند. خانم خدیجه پاک‌ضمیر، همسر آقای حبیبی هم بازداشت شد و در جریان این بازداشت یکی از خانم‌ها دچار حمله قلبی شد و در بیمارستان بستری شده است 

محمود بهشتی لنگرودی ساعتی بعد توییت خود درباره جزئیات بازداشت‌ها در جریان یورش نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به منزل محمد حبیبی، سخنگوی بازداشت شده کانون صنفی معلمان، را «حذف» کرد و نوشت که این توییت را «بنا به مصالحی که بعداً توضیح داده خواهد شد» حذف کرده است! 

شماری از این فعالان بازداشت شده، پیش از این و در روزهای پایانی سال ۱۴۰۱ با استناد به بخشنامه قوه قضاییه در خصوص «عفو زندانیان» آزاد شده بودند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی