Search
Asset 2

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی: رژیم اسد مسئول حملات شیمیایی به دوما است

(LOUAI BESHARA/AFP via Getty Images)بشار اسد
(LOUAI BESHARA/AFP via Getty Images) بشار اسد

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی طی گزارشی، رژیم بشار اسد را مسئول حمله شیمیایی با گاز کلر به منطقه دوما در سال ۲۰۱۸ میلادی دانست.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اعلام کرد که رژیم سوریه در خلال حمله فروردین ۱۳۹۷ برای بازپس‌گیری کنترل شهر دوما، دو سیلندر زرد رنگ را توسط یک بالگرد به سمت یک منطقه غیرنظامی این شهر پرتاب کرده است.

بر اساس گزارش این نهاد بین‌المللی، یکی از سیلندرهای پرتاب شده توسط نیروی هوایی سوریه پس از برخورد به سقف یک ساختمان سه طبقه منفجر و گاز سمی کلر با غلظت‌ بسیار بالا، به‌سرعت به داخل ساختمان نفوذ کرده و سبب مرگ ۴۳ نفر شده است.

همچنین سیلندر دومی که از طریق هلیکوپتر رها شده بود بر روی سقف یک ساختمان دیگر سقوط کرده و نخستین افراد حاضر شده در محل سقوط را به طور خفیف تحت تاثیر خود قرار داده است.

دمشق و مسکو با تحقیقات سازمان منع سلاح‌های شیمیایی همکاری نکردند و تحقیقات این سازمان را غیرقانونی خوانده و مدعی شدند که حمله شیمیایی به دوما صحنه‌سازی بوده است.

درعین‌حال تحقیقات مشترک قبلی سازمان ملل و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی نشان داد که حکومت بشار اسد در حمله آوریل ۲۰۱۷ از عامل اعصاب سارین استفاده کرده و همچنین مکرراً از کلر به‌عنوان سلاح استفاده کرده است.

به دنبال حمله شیمیایی ارتش بشار اسد به شهر دوما، آمریکا، بریتانیا و فرانسه حملات گسترده موشکی را به مواضع ارتش سوریه ترتیب دادند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی