Search
Asset 2

بهترین زمان برای نوشیدن آب چه زمانی است؟

بهترین زمان برای نوشیدن آب چه زمانی است؟
(Prostock-studio/Shutterstock)

مصرف آب برای بقای انسان ضروری است و ضامن عملکرد صحیح بدن ما است. آب مواد مغذی را به سراسر بدن منتقل و متابولیسم را تنظیم میکند تا مقاومت بدن را در برابر بیماریها افزایش دهد.

یکی از بحثهای همیشگی در جامعه بهداشت این است که چه زمانی و چه مقدار آب بنوشیم. آیا نوشیدن یک لیوان آب با معده خالی در صبح برای سلامتی مفید است؟ آیا باید قبل از خواب آب بنوشیم؟

دکتر وو کو پین از کلینیک سلامت شینییتانگ در تایوان به ما هشدار میدهد که نوشیدن آب در ساعات نامناسب میتواند سلامت معده و روده را تضعیف کند.

نوشیدن آب در صبح باعث نفخ میشود

یک ضربالمثل چینی وجود دارد که میگوید تا وقتی دل و روده سالم باشد بدن جوان است. برخی افراد بر این باورند که یک لیوان آب روی معده خالی در صبح میتواند دستگاه گوارش را پاکسازی و معده و روده را فعال کند.

با این حال، وو طور دیگری فکر میکند. او توضیح میدهد که دمای مرکزی بدن انسان در صبح به پایینترین حد خود میرسد. هنگامی که شروع به بلند شدن از خواب میکنیم، دمای بدنمان نیز شروع به افزایش میکند.

دمای بدن ما عصرها به بالاترین حد خود میرسد و سپس دوباره تا صبح روز بعد به آرامی کاهش مییابد. به همین دلیل است که دمای اندامهای داخلی ما هنگام صبح در کمترین میزان خود قرار دارد.

به گفته وو، از آنجایی که دمای مرکزی بدن تنها زمانی که صبح از خواب بلند میشویم افزایش مییابد، نوشیدن یک لیوان آب عملکرد فیزیولوژیکی اندامهای داخلی ما را مهار میکند، زیرا بر اساس تشخیص طب سنتی چینی (TCM) طبع آب «یین» و «نرم» است.

وو دریافته است که از نظر بالینی نیز افرادی که صبحها آب مینوشند دچار مشکل طحال، نفخ معده و روده، سوء هاضمه، اِدِم، خستگی، یبوست، سرگیجه و تپش قلب میشوند و برخی از علائم نیز ممکن است غیرمشهود باشد.

هنگامی که طحال ما ضعیف میشود، رطوبت ایجاد میشود که در نتیجه درماتیت آتوپیک یا اگزما را به دنبال دارد.

برخی نیز معتقدند که آبرسانی هنگام طلوع آفتاب میتواند باعث بهبود یبوست شود. اما دکتر به ما یادآوری میکند که «این به وضعیت جسمانی شما بستگی دارد. کسانی که صبحها ورزش سنگین میکنند، نیاز به آبرسانی بیشتری دارند. اما برای کسانی که دچار مشکل طحال هستند، نوشیدن آب در صبح باعث فعالیت بیش از حد معده میشود.»

نظریهآب ننوشیدن در شب چطور؟

وو توضیح میدهد از این نظر که آب با کاهش غلظت خون احتمال سکته را کاهش میدهد، نوشیدن آب یک ساعت قبل از خواب برای سلامتی شما مفید است.

بهترین زمان برای نوشیدن آب برای به حداکثر رساندن مزایای سلامتی

طحال و معده در مرکز بدن انسان قرار دارند که در طب سنتی چینی به آن سان جیائو میگویند.

دکتر لی دونگیوان، پزشک مشهور سلسله جین، معتقد بود که منشأ تمام بیماریها رژیم غذایی نامناسب و خستگی جسمانی است که باعث از بین رفتن نشاط و جریان «چی» معده میشود.

یک رژیم غذایی سالم برای حفظ سلامت بدن ضروری است. اگر طحال و معده که مسئول هضم غذا هستند ضعیف شوند، نمیتوانند انرژی مورد نیاز بدن را تأمین کنند.

پس چه زمانی برای مصرف آب مناسب است؟

وو گفت از آنجایی که ما پیش از غذا مستعد کمبود «یانگ» در طحال و کلیه هستیم، نوشیدن آب در طول وعده غذایی اسید معده را رقیق میکند و منجر به سوء هاضمه میشود.

بنابراین، او نوشیدن آب را یک ساعت بعد از غذا، به جای قبل یا هنگام غذا، پیشنهاد میکند.

صبحانه: آب پیش از وعده غذایی نوشیده نشود.

ناهار و شام: آب پیش از وعده غذایی نوشیده نشود. میتوانید پیش از غذای اصلی مقداری سوپ میل کنید. سپس یک ساعت بعد از غذا آب بنوشید. بدین ترتیب از چی معده خود محافظت میکنید و با تناوب بین غذا و آب، باعث کاهش وزن بیشتری میشوید.

چرا جوشاندن آب و انتخاب آب نیز مهم است؟

وو در تجربهخود، جوشاندن آب را با قابلمههایی از جنس سفال، آهن و استیل ضد زنگ امتحان کرد. خانوادهاش همگی موافق بودند که آب جوشاندهشده در قابلمههای سفالی بهترین مزه را دارد.

او معتقد است که سفال مولکولهای آب را تجزیه میکند و از این رو آبش طعم بهتری دارد. علاوه بر این، طبع آب لولهکشی در قابلمهسفالی به معتدل تغییر پیدا میکند که برای بدن نیز مطبوعتر است.

انواع مناسب آب بسته به شرایط جسمانی افراد متفاوت است.

به عنوان مثال آب قلیایی طبع سردی دارد، بنابراین بیشتر برای افرادی با بدن خشک و گرم، فشار خون بالا و آستانهخشم پایین مناسب است. افرادی که بدن سرد و ضعیفی دارند باید از آب قلیایی پرهیز کنند.

علاوه بر این، زمانی که احساس بیماری میکنید، ابتدا باید آب گرم بنوشید. این آب به رقیق شدن عوامل التهاب و غلظت خون کمک میکند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی