Search
Asset 2

کانادایی‌‌‏ها هشدار بازدید از این ۹ کشور دریافت کرده‌‌‏اند

دولت کانادا هشدارنامه مسافرتی خود را در رابطه با برخی از کشور‌های محبوب از جمله فرانسه، بریتانیا و هنگ کنگ به‌روزرسانی کرده است.
فرودگاه بین‌المللی مونترال،‌ کانادا در ۱۷ ژانویه ۲۰۲۲. (ANDREJ IVANOV/AFP via Getty Images)

دولت کانادا هشدارنامه مسافرتی خود را در رابطه با برخی از کشور‌های محبوب از جمله فرانسه، بریتانیا و هنگ کنگ به‌روزرسانی کرده است.

در این هنگام هشدارنامه آمده است که مسافران هنگام سفر به خارج از کانادا، بهتر است از وضعیت کشور مقصد مطلع شوید و تا وقتی در آن‌جا حضور دارید مراقب تغییرات احتمالی باشید.

در این مقاله به معرفی مکان‌هایی خواهیم پرداخت که اتاوا به کانادایی‌ها توصیه می‌کند در بازدید از آن‌ها مراقب باشند.

فرانسه

جذابیت تماشای برج ایفل تاریخی یا چشیدن طعم شراب‌ها و غذاهای اصیل فرانسوی، بسیاری از کانادایی‌ها را به فکر سفر به فرانسه می‌اندازد. اما اتاوا می‌گوید سطح تهدید تروریسم در این کشور بالاست.

به دنبال حمله تروریستی مسکو، فرانسه سطح تهدید امنیتی خود را در ۲۴ مارس به بالاترین «سطح اضطراری» رساند.

در هشدارنامه کانادا آمده است که فرانسه از ۲۶ جولای تا ۱۱ آگوست میزبان بازی‌های المپیک و از ۲۸ آگوست تا ۸ سپتامبر میزبان بازی‌های پارالمپیک خواهد بود. انتظار می‌رود رویدادهای عمومی از ۸ مه آغاز شود و تا برگزاری مراسم افتتاحیه ادامه داشته باشد. این یعنی توریست‌‌‏ها شاهد افزایش حضور نیروهای امنیتی، اختلال در عبور و مرور و جمعیت کثیر مردم خواهند بود.

به مردم یادآوری شده است که حملات تروریستی ممکن است در هر نقطه‌ای رخ دهند؛ اما در مکان‌های فرهنگی مانند موزه‌ها، گالری‌ها، سالن‌های کنسرت، جاذبه‌های گردشگری، هتل‌ها و ایستگاه‌های حمل‌ونقل از جمله فرودگاه‌ها محتمل‌تر هستند.

دولت کانادا به مسافران یادآور می‌شود که مراقب محیط اطراف خود باشند و هنگام حضور در جاهای شلوغ یا شرکت در رویدادهایی مثل مسابقات ورزشی یا جشن‌های مذهبی احتیاط کنند.

انگلستان

براساس هشدارنامه مسافرتی اتاوا، کانادایی‌هایی که قصد دارند برای تماشای قلعه‌ها و نزدیک‌تر شدن به تاریخ به آن‌ور آب سفر کنند، باید مراقب باشند.

خطر وقوع حمله تروریستی در بریتانیا به این معنی است که از مردم خواسته می‌شود در سفر به این کشور مراقب باشند.

دولت انگلستان یادآور می‌شود که حملات تروریستی قبلی در بریتانیا منجر به مرگ چند تن شده و «شامل حوادث خشونت‌بار در اماکن عمومی، مانند حمله با چاقو و خودرو و انفجار بوده‌اند.‌»

دولت کانادا با اشاره به این‌که وقوع حملات تروریستی جدید «محتمل» است، گفت: «بیشتر حملات در لندن اتفاق افتاده‌اند؛ اما دیگر نقاط کشور نیز از این حملات بی‌نصیب نبوده‌اند.»

سطح تهدید تروریستی دولت در بریتانیا ۳ است که نشان می‌دهد پتانسیل «قابل‌توجهی» برای وقوع حمله وجود دارد. این درحالی است که سطح تهدید در ایرلند شمالی ۴ است که «حاد» تلقی می‌شود.

به مسافران توصیه می‌شود مراقب محیط اطراف خود باشند، بویژه اگر در اماکن عمومی حضور می‌یابند یا انتظار جشن و شلوغی را دارند.

سوئد

زیبایی و معماری طبیعی سوئد، مسافران را از سراسر دنیا جذب خوب می‌کند اما دولت کانادا به توریست‌‌‏ها که برای تعطیلات به سوئد سفرمی‌کنند هشدار داده که مراقب حملات تروریستی احتمالی باشند.

سطح تهدید به دلیل افزایش حوادث قرآن‌سوزی در این کشور افزایش یافته است. سرویس امنیتی سوئد سطح تهدید را در آگوست ۲۰۲۳ به ۴ افزایش داد که رقم بسیار بالایی است.

در هشدارنامه اتاوا آمده است: «تصمیم ما براساس این ارزیابی اتخاذ شده که تهدید ناشی از افراط‌گرایان خشونت‌طلب افزایش یافته و تشدید خواهد شد.»

اندونزی

به توریست‌هایی که می‌خواهند به اندونزی سفر کنند، توصیه می‌شود که به‌خاطر تنش‌های سیاسی و خطر تروریسم بسیار مراقب باشند.

دولت می‌گوید خطر هدف گرفتن خارجی‌ها توسط تروریست‌ها در این کشور بالاست.

در هشدارنامه اتاوا آمده است: «در صورت سفر به استان پاپوآ در اندونزی ممکن است با تهدیدهای خشونت‌بار یا آدم‌‌ربایی مواجه شوید.»

هشدارنامه دولت کانادا می‌گوید تعداد فعالیت‌های تروریستی در این کشور افزایش یافته است.

«مقامات اندونزی اقدامات مؤثری را برای مقابله با تروریسم در دستور کار خود قرار داده‌اند؛ اما هسته‌های تروریستی همچنان فعال هستند و ظرفیت انجام حمله در سراسر کشور را دارند.»

حملات قبلی به جاذبه‌های گردشگری، اماکن عمومی محبوب، ایستگاه‌های حمل‌و‌نقل عمومی و فرودگاه‌ها صورت گرفته است. دولت می‌گوید تروریست‌ها بیشتر به اماکن پرازدحام، خیابان‌های شلوغ و عبادتگاه‌ها حمله می‌کنند.

امارات متحده عربی

امارات متحده عربی، منزلگاه بلندترین ساختمان جهان، برج خلیفه، با ارتفاع ۸۲۸ متر و دبی مدرن، مقصدی بی‌همتا برای سفر است. با این‌حال، دولت می‌گوید سفر به این کشور برای توریست‌‌‏ها خطر امنیتی قابل‌توجهی دارد.

در هشدارنامه دولت آمده است: «کسانی که قصد سفر به امارات را دارند، باید بشدت مراقب تهدیدات تروریستی باشند.»

دولت می‌گوید تهدید جاری نتیجه این است که تروریست‌ها گفته‌اند به امارات متحده عربی حمله خواهند کرد. به گفته دولت، جاذبه‌های گردشگری، مراکز خرید، بازارها، هتل‌ها و دیگر مکان‌هایی که خارجی‌ها در آن حضور دارند، جزو اماکنی هستند که در معرض خطر قرار دارند. فرودگاه‌ها و عبادتگاه‌ها نیز ریسک بالایی دارند.

دولت می‌گوید کانادایی‌ها ممکن است در این کشور با شرایط اقلیمی خطرناک نیز مواجه شوند.

باران و باد شدید در ۱۶ آوریل باعث جاری شدن سیل شدید در امارات شد و به ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها آسیب وارد کرد.

در نتیجه، خدماتی مانند حمل‌و‌نقل، برق، منابع آب و غذا، مخابرات و مراقبت‌های پزشکی دچار اختلال شدند.

جاده‌ها و فرودگاه نیز به دلیل خسارات سیل از دسترس خارج شدند که به لغو و تأخیر بسیاری از پروازها انجامید.

هند

انتخابات هند نزدیک است و دولت کانادا معتقد است که این مسئله می‌تواند به تنش، اعتراض و تظاهرات مردم منجر شود.

به کانادایی‌ها توصیه می‌شود «احتیاط به خرج دهند» و از سفر به برخی نقاط مانند شمال شرقی هند و قلمرو اتحادیه جامو و کشمیر اجتناب کنند.

کانادایی‌ها به‌طور خاص در معرض خطر قرار دارند، زیرا تحولات سیاسی بین دو کشور به احساسات ضدکانادایی دامن زده است.

نخست‌وزیر کانادا، جاستین ترودو، در سپتامبر ۲۰۲۳ گفت اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد هند در قتل فعال سیک کانادایی، هاردیپ سینگ نجار، در شهر سوری در بریتیش کلمبیا دست داشته است.

دولت هند دست داشتن در این حادثه را تکذیب کرده است.

هنگ کنگ

به کانادایی‌ها توصیه می‌شود در سفر به هنگ کنگ مراقب باشند، زیرا «خطر اجرای خودسرانه قوانین محلی» تهدیدشان می‌کند.

این هشدار متعاقب تصویب قوانین جدید امنیت ملی در این شهر صادر شد که به گفته اتاوا می‌تواند ناقض حقوق بشر باشد.

در بیانیه ۲۰ مارس وزارت امور خارجه کانادا آمده است: «کانادا نگران است که قانون جدید امنیت ملی هنگ کنگ از استانداردهای تناسب، شفافیت و پاسخگویی در عرصه بین‌المللی فاصله بگیرد.»

در بیانیه وزارت امور خارجه آمده است: «کانادا به حق هنگ کنگ برای وضع قوانین داخلی جهت رسیدگی به ملاحظات مشروع امنیت ملی احترام می‌گذارد. با این‌حال، قانون جدید با حقوق بشر و آزادی‌های مندرج در قانون اساسی و معاهدات بین‌المللی که هنگ کنگ نیز به آن‌ها پایبند است، مغایرت دارد.»

در هشدارنامه اتاوا آمده است که براساس قوانین جدید، برخی از اقداماتی که در کانادا یا برخی کشور‌‌‏های دیگر غیرقانونی نیستند، در هنگ کنگ غیرقانونی تلقی می‌شوند که از جمله می‌توان به انتشار برخی مطالب در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد.

از این گذشته، کانادایی‌هایی که در هنگ کنگ بازداشت می‌شوند، ممکن است بدون هیچ اتهامی تا ۱۶ روز در بازداشت بمانند و حتی برای محاکمه به چین فرستاده شوند.

برزیل

برزیل، منزلگاه جنگل‌های بارانی آمازون، با سواحل و جنگل‌های وسیعی که دارد، کشوری زیبا برای سفر است. با این‌حال، به مسافران کانادایی توصیه می‌شود که مراقب باشند، زیرا نرخ جرم و جنایت و فعالیت باندهای تبهکاری در این کشور بسیار بالاست.

گفته می‌شود که نرخ جرم و جنایت در این کشور در نقاط شهری مانند ریودوژانیرو، سائوپائولو، برازیلیا، رسیفی و سالوادور در بالاترین سطح ممکن است.

در هشدارنامه دولت آمده است: «گردشگران خارجی بیشتر مورد سرقت قرار می‌گیرند اما حمل اسلحه و تمایل مجرمان و پلیس برای توسل به خشونت باعث شده که حوادث خشونت‌بار نیز رخ دهد.»

به کانادایی‌های حاضر در این کشور یادآوری می‌شود که همیشه مراقب محیط اطراف خود باشند و دستورالعمل‌های مقامات محلی را رعایت کنند.

اردن

خطر تروریسم و ​​ناآرامی‌های مدنی در اردن به این معنی است که مسافران کانادایی باید در این کشور بشدت مراقب باشند.

اردن با کشورهایی مانند سوریه و عراق که خطر امنیتی سطح بالا دارند، هم‌مرز است.

به دنبال اعتراض مردم به جنگ اسرائیل و حماس، این کشور دچار ناآرامی شده است. در هشدارنامه دولت آمده که اردن از ۱۳ اکتبر ۲۰۲۳- پس از حمله تروریست‌های حماس به اسرائیل- تاکنون صحنه تظاهرات روزانه بوده است.

دولت کانادا می‌گوید: «بیشتر تظاهرات مسالمت‌آمیز هستند و تحت نظارت نیروهای امنیتی برگزار می‌شوند اما مواردی از درگیری‌های جزئی با نیروهای امنیتی نیز گزارش شده است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی