Asset 2

حزب کمونیست چین در اقدامی سیستماتیک به همه‌گیری کووید دامن می‌زند

(Getty images.photo by MR.Cole)
(Getty images.photo by MR.Cole)

به گفته یک مقام رسمی چین که یک سند داخلی را مشاهده کرده است و برای حفظ امنیت خود نخواست نامش فاش شود، طرح حزب کمونیست چین این است که «اجازه دهد کسانی که در معرض آلوده‌شدن به کووید هستند، آلوده شوند.»

این مقام در گفتگو با «اپک تایمز چینی‌» ضمن اشاره به این که سند داخلی در رده‌های بالای حزب کمونیست چین منتشر شده است، گفت که در این سند از همه مناطق خواسته شده است تا «اجازه دهد کسانی که در معرض آلوده‌شدن به کووید هستند، آلوده شوند» و اجازه دهند این موج آلودگی به آن آنجا برسد و بگذرد.

موضوع جالب‌توجه این است که اوج‌گیری کووید ۱۹ در این کشور پیش از جلسه حزب کمونیست چین در سال ۲۰۲۳ که معمولاً در ماه مارس برگزار می‌شود، آغاز شده است. موضوعی که نشان می‌دهد برنامه حزب کمونیست چین این است که طی بازه زمانی کوتاهی کل جمعیت به مصونیت گله‌ای کامل برسد، به‌طوری‌که مردم به کار خود بازگردند و تولید در سطوح عادی از سر گرفته شود.

به همین منظور، دولت‌های محلی در همکاری با مجموعه‌های اقتصادی در چین مقررات جدیدی را وضع کرده‌اند که بر اساس آن کارکنانی که آزمایش آنها مثبت است ملزم به رفتن به محل کار و عدم استفاده از مرخصی استعلاجی می‌شوند، در غیر این صورت از دستمزد آنها کسر می‌شود.

این گفته‌ها در شرایطی مطرح می‌شود که  «اپک تایمز چینی‌» توانست وجود این سند داخلی را به طور مستقل با دو منبع دیگر نیز تأیید کند.

انتقاد از شهرهای بزرگ به دلیل تأخیر در رفع محدودیت‌ها

حزب کمونیست چین در ۷ دسامبر ۲۰۲۲ به طور ناگهانی همه اقدامات کنترل همه‌گیری کووید ۱۹ را کاهش داد و سونامی همه‌گیری بلافاصله در سراسر کشور رخ داد. سند داخلی که دراین‌رابطه درز کرده است نشان می‌دهد که حزب کمونیست چین عمداً محدودیت‌های سخت‌گیرانه که پیش‌ازاین اعمال می‌کرد را کنار گذاشته است، زیرا اقتصاد این کشور پس از سه سال کنترل شدید همه‌گیری کووید ۱۹ و قرنطینه در آستانه فروپاشی قرار داشت.

از سوی دیگر مقامات چینی از ۸ ژانویه صدور گذرنامه برای شهروندان چینی برای سفر به خارج از کشور را آغاز خواهند کرد. موضوعی که بار دیگر کل جهان را در معرض این ویروس قرار خواهد داد، همان‌طور که در ابتدا نیز انتشار آن از شهر ووهان چین آغاز شد.

«سونگ ون» (نام مستعار)، یک کارمند دولتی در شانگهای، در ۲۷ دسامبر در صحبت با «اپک تایمز» گفت: «در همه جای این کلان‌شهر افرادی با نتایج آزمایش مثبت وجود دارند، اما تیم بازرسی مرکزی دولت چین همچنان اصرار دارد تا به‌سرعت محدودیت‌ها در شهر کاسته شده و بازگشایی‌ها با سرعت بیشتری انجام شود.» او همچنین گفت: «برخی افراد گزارش دادند که بسیاری بر اثر عفونت‌های کووید جان خود را ازدست‌داده‌اند، اما رهبران بالا گفتند که هدف دقیقاً این است که کسانی که قرار است مبتلا شوند آلوده شوند و کسانی که قرار است از دنیا بروند، بمیرند.»

به گفته «سونگ»، رهبران در رأس همچنین گفته‌اند که جامعه باید باز شود و تا ماه مارس ۲۰۲۳ روند تولید در کشور باید به حالت عادی بازگردد. در غیر این صورت، اقتصاد چین قادر به حفظ خود نخواهد بود.

او افزود: «پس از سه سال کنترل همه‌گیری، قرنطینه‌های سراسر شهرها، اقدامات پویا برای مقابله با کووید صفر و غیره، همه همچنان در نهایت کووید «مثبت» می‌شوند و اساساً این‌طور به نظر می‌رسد تعداد افرادی که «کووید منفی» هستند به صفر رسیده‌اند.»

رسانه تایوانی «نیوتاک» نیز دراین‌رابطه گزارش داد که یک گفتگوی لو رفته در رسانه‌های اجتماعی بین مقامات شهر ووکسی، استان جیانگ سو، نشان می‌دهد که مقامات استانی از مقامات شهر ووکسی به دلیل «آهسته بودن برای ورود به روند کووید مثبت» انتقاد کردند.

موج عظیم عفونت‌های کرونایی

در همین رابطه «هو مینگ» (نام مستعار)، پزشک بیمارستان شانگهای «هونگ کیائو»، در ۲۸ دسامبر به «اپک تایمز» گفت که تقریباً همه پزشکان و پرستاران در این بیمارستان برای یک‌بار هم که شده کووید مثبت شده‌اند.

او افزود: «این اولین‌بار در ده سال فعالیت پزشکی من است که چنین جمعیت انبوهی را در بیمارستان می‌بینم. بیمارستان ما به‌اندازه مراکز خرید شلوغ است. تقریباً همه پزشکان مبتلا به کووید بوده‌اند و کسانی که به‌شدت بیمار هستند نمی‌توانند سرکار بیایند. با کاهش پرسنل، برای کسانی که هنوز کار می‌کنند، عادی است که در هر ۲۴ ساعت ۱۲ ساعته کار کنند.»

«هو» گفت: «به نظر می‌رسد عفونت‌های گسترده اخیر و حتی مرگ‌ومیر بیماران مبتلا به کووید که در میان آنها مقامات عالی‌رتبه بودند، تأیید می‌کند که حزب کمونیست چین در واقع یک کمپین اجباری مصونیت گله‌ای را اجرا می‌کند.»

قبل از اینکه حزب کمونیست محدودیت‌های کووید را لغو کند، به مردم القا کرد وحشت نکنند و گفت که بیش از ۹۵ درصد موارد کووید مثبت بدون علامت هستند یا علائم بسیار خفیف دارند زیرا بیماری‌های ناشی از سویه «اومیکرون» ویروس کووید ۱۹ نسبت به سویه‌های قبلی شدت کمتری دارد.

بااین‌حال، گزارش‌های متعددی در رسانه‌های اجتماعی چینی در مورد بیماران مبتلا به کووید که “ریه‌هایشان سفید شده است” وجود دارد. این موضوع به تصاویر سی‌تی‌اسکن ریه‌های بیمارانی اشاره می‌کند که لکه‌ یا لکه‌های سفیدی را نشان می‌دهند. تصاویر سفید ریه نشان‌دهنده یک عفونت جدی است زیرا «آلوئول ها» در ریه‌ها در این حالت با سلول‌های «اگزوداتیو» یا التهابی پر می‌شوند.

با باز شدن مرزهای چین، سایر کشورها در آماده‌باش هستند

کمیسیون بهداشت ملی حزب کمونیست چین در ۲۶ دسامبر اعلام کرد که چین مدیریت کووید ۱۹ را از کلاس A به کلاس B کاهش می‌دهد و الزامات قرنطینه مسافران ورودی را از ۸ ژانویه لغو می‌کند. علاوه بر این، این کشور به‌تدریج به مردن اجازه خواهد داد تا گردشگری به دیگر کشورها را از سر بگیرند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده در ۲۸ دسامبر اعلام کرد که آمریکا از تمامی مسافران دو سال به بالا که از چین، هنگ‌کنگ و ماکائو وارد می‌شوند می‌خواهد تا ۴۸ ساعت قبل از این تاریخ، مدارک آزمایش کووید خود را نشان دهند. همچنین این الزام برای مسافرانی که از چین از طریق کشور ثالث در حال عبور به ایالات متحده وارد می‌شوند نیز اعمال می‌شود.

ایتالیا نیز آزمایش مسافران چینی ورودی را از ۲۶ دسامبر آغاز کرده است. این در حالی است که به گفته مقامات این کشور در اولین هواپیمای حامل شهروندان چینی که مورد آزمایش قرار گرفت، بیش از ۵۰ درصد از مسافران چینی داخل هواپیما کووید مثبت بودند.

همچنین وزارت بهداشت هند نیز ۲۴ دسامبر اعلام کرد که برای مسافرانی از چین، ژاپن، کره، هنگ‌کنگ و تایلند اجباری است که مدارک آزمایش کووید خود را ارائه دهند و در صورت مثبت‌بودن آزمایش، قرنطینه خواهند شد.

ژاپن نیز آزمایش همه مسافران ورودی از چین یا هرکسی که در هفت روز گذشته از چین بازدید کرده بود را در ۳۰ دسامبر آغاز کرده است. در اولین روز اجرای این محدودیت‌ها در ژاپن، در مجموع ۹۲ مسافر ورودی از کشورهای مختلف کووید مثبت بودند که ۹۰ نفر از آنها سابقه سفر به چین داشتند.

«میزوبه هگاسی» ساکن توکیو، ۳۱ دسامبر به «اپک تایمز» گفت که باز شدن مرزهای چین وحشتناک است، زیرا گردشگران چینی ویروس را با خود به کشورهای دیگر می‌آورند.

او با اشاره به شروع همه‌گیری کووید ۱۹ از ووهان در چین، گفت: «آنها در آن زمان در سراسر جهان آشفتگی ایجاد کردند و اکنون با باز شدن مرزها ما به جایی که سه سال پیش بودیم برمی‌گردیم.» «هگاسی» همچنین یادآور شد که «رفتار حزب کمونیست چین غیراخلاقی و خیلی ترسناک است.»

«آمانو میسوکی» معلم خوشنویسی در استان «سایتاما» ژاپن نیز ۳۱ دسامبر در گفتگو پیرامون این موضوع نگرانی‌های جدی خود را با «اپک تایمز» در میان گذاشت و گفت: «من یک ضرب‌المثل قدیمی در چین را می‌شناسم که می‌گوید «با دیگران همان کاری را بکن که دوستداری با تو بکنند» چرا حزب کمونیست چین این کار را می‌کند؟ دولت ژاپن باید مرز چین را ببندد، زیرا به آزمایش‌های کووید آنها نمی شود اعتماد کرد؛ چون آنها نتایج آزمایش‌هایی که انجام می‌دهند را مخفی می‌کنند. اگر به‌واسطه گردشگرانی که از چین می‌آیند دوباره شاهد شیوع کووید ۱۹ باشیم، عواقب آن غیرقابل‌تصور خواهد بود.»

دررابطه‌با وضعیت پیش‌آمده به‌واسطه اقدامات چین در موضوع همه‌گیری کووید ۱۹، «تدروس آدهانوم گبریسوس» رئیس سازمان جهانی بهداشت ۳۰ دسامبر در توییتر خود نوشت: «در غیاب اطلاعات جامع از چین، قابل‌درک است که کشورهای سراسر جهان به شیوه‌هایی عمل کنند که معتقدند ممکن است منجر شود تا از جمعیت خود محافظت کنند.»

این اقدامات محافظتی در سطح جهان نسبت به رفتار چین در برابر همه‌گیری کووید ۱۹ در شرایطی جریان دارد که در روز یکشنبه و هم‌زمان با اولین روز از سال نو میلادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین، در شبکه مجازی چینی «ویبو»، نوشت: نکته مهم را باید سه بار گفت: «ایران گردشگران چینی را از ویزا معاف می‌کند! ایران بدون ویزا برای گردشگران چینی! ایران بدون ویزا برای گردشگران چینی! گل‌های بهاری خودبه‌خود شکوفا می‌شوند و دیدار دوباره در راه است. دوستان چینی، ایران از شما استقبال می‌کند. خانم‌ها و آقایان، به جزیره هرمز، میراث خلیج‌فارس خوش آمدید!»

اما در نهایت شاید جالب‌ترین بخش ماجرا واکنش رسمی دولت چین نسبت به کشورهایی است که در برابر سیاست عجیب فعلی چینی‌ها در قبال کووید ۱۹، برای محافظت از شهروندانشان دست به اقدامات محافظتی زده و محدودیت‌هایی را در قبال شهروندان چینی یا آنهایی که از چین بازگشته‌اند، اعمال کرده‌اند.

«مائو نینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین، سه‌شنبه ۱۳ دی‌ماه در یک کنفرانس مطبوعاتی در پکن گفت: «برخی کشورها محدودیت‌هایی صرفاً علیه چین وضع کرده‌اند که فاقد مبنای علمی بوده و بعضاً زیاده‌روی و ناپذیرفتنی است.»

او گفت: «قاطعانه با تلاش‌ها برای بازیچه‌قراردادن تدابیر پیشگیرانه و کنترل کووید ۱۹ به منظور تحقق اهداف سیاسی مخالفیم. چین اقدامات مربوطه را بر اساس اصل اقدام متقابل در موقعیت‌های مختلف و بدون نام بردن از هیچ کشور خاصی، اتخاذ خواهد کرد.»

به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین، این کشور به «تقویت ارتباط با جامعه بین‌المللی و همکاری متقابل برای ریشه‌کنی کووید» متعهد است.

این تهدید دولت چین برای اقدام متقابل علیه کشورهایی که به ادعای مقامات چینی با انگیزه‌های «سیاسی»، محدودیت‌های کرونایی علیه مسافران از مبدأ چین اعمال می‌کنند قابل توجه است. زیرا نشان می‌دهد حتی در زمانی که عمل به راهبرد «کووید صفر» در این کشور متوقف شده، همچنان نزد مقامات پکن کووید به لحاظ سیاسی موضوعی حساسیت‌برانگیز است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی