Asset 2

گفتگوی آمریکا و عربستان با محوریت ازسرگیری رابطه با جمهوری اسلامی

رابطه عربستان با جمهوری اسلامی
محمد بن سلمان بن عبد العزيز آل سعود (ولیعهد عربستان) (Flickr)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز سه‌شنبه تلفنی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در خصوص جزئیات برقراری مجدد رابطه با جمهوری اسلامی و برنامه هسته‌ای ایران و همچنین نحوه پایان جنگ یمن گفت‌وگو کرد. 

طرفین در این دیدار درباره راه‌حل دائمی برای پایان‌دادن به درگیری‌های طولانی مدت ۹ساله میان عربستان و حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در یمن، جزئیات ازسرگیری روابط دیپلماتیکی عربستان با ایران، برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و سایر موضوعات مذاکره کردند. 

در بیانیه کاخ سفید که درباره این گفتگوی تلفنی منتشر شده آمده است «آقای سالیوان و ولیعهد بن سلمان بر اهمیت حفظ بازدارنده‌ها در مقابل تهدیدهای جمهوری اسلامی و سایر نقاط تأکید کردند. آقای سالیوان بر تعهد تزلزل‌ناپذیر جو بایدن به اطمینان از اینکه ایران هرگز به سلاح اتمی دست پیدا نخواهد کرد صحه گذاشت 

به گزارش آسوشیتدپرس و به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا، این تماس پس از آن صورت گرفت که محمد بن سعید الجابر، دیپلمات سعودی، روز یکشنبه با مقامات حوثی در صنعا، پایتخت یمن، برای تسریع مذاکرات پایان‌دادن به جنگ دیدار و گفتگو کرد. 

به گفته این مقام دولتی که خواست نامش فاش نشود، تیم لندرکینگ، فرستاده ویژه جو بایدن در امور یمن نیز این هفته برای گفتگوهای تکمیلی با مقامات سعودی به ریاض، رفته است. 

ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا نیز، هفته گذشته برای دیدار با مقامات اطلاعاتی عربستان به این کشور سفر کرده بود. 

مقامات کاخ سفید، یادآوری می‌کنند که پیش از دخالت چین به‌عنوان میانجی، ایران و عربستان از طریق چندین دور مذاکره با میزبانی عراق و عمان، به توافقاتی در بسیاری از زمینه‌های مشترک دست‌یافته بودند.  

پس از آنکه سعودی‌ها در ماه گذشته با ایران به توافق رسیدند تا روابط دیپلماتیکی را که در سال ۲۰۱۶ قطع شده بود دوباره برقرار کنند، سفر الجابر به پایتخت یمن که تحت کنترل حوثی‌ها است، انجام شد. جمهوری اسلامی به‌عنوان حامی اصلی حوثی‌های یمنی شناخته می‌شود. 

در سال ۲۰۱۴، حوثی‌ها صنعا، پایتخت یمن را تصرف کردند و دولت رسمی را به عربستان سعودی تبعید کردند. سپس در سال ۲۰۱۵، یک ائتلاف از دولت‌های تبعیدی یمن تحت رهبری عربستان سعودی وارد جنگ با نیروهای حوثی شد 

عربستان و حوثی‌ها به پیشنهاد آمریکا، شش ماه آتش‌بس کردند، صلح موقتی که در اکتبر گذشته به پایان رسید حالا اما دولت ایالات متحده و جو بایدن در پی یافتن راهی برای برقراری صلح دائمی میان دو کشور هستند. 

چندی پیش نیز کابینه عربستان سعودی با پیشنهاد پیوستن به سازمان همکاری شانگهای موافقت کرد. ریاض با وجود نگرانی‌های امنیتی آمریکا، به دنبال برقراری رابطه مستحکم و درازمدت با چین است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی