Asset 2

محکومیت آزادی اسدالله اسدی؛ معاوضه گروگان‌ها جمهوری اسلامی را تشویق می‌کند 

آزادی اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی
اسدالله اسدی (Public Domain)

آزادی اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی که به اتهامات مرتبط با جرائم تروریستی در بلژیک زندانی بود، با اعتراض تعدادی از نهادهای بینالمللی حقوق بشری و چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی روبرو شد. 

در همین رابطه سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای عنوان کرد که دولت بلژیک با انتقال اسدالله اسدی به ایران، فضایی از «مصونیت» را برای حکومت جمهوری اسلامی ایجاد کرده است تا با «اقدامات فرا قضایی، شکنجه و سایر سوءرفتارها» مخالفان ایرانی خود را هدف قرار دهد. 

عفو بین‌الملل هشدار داده که وقتی جامعه بین‌الملل، از جمله بلژیک و سایر دولت‌های اروپایی تعهدات خود بر اساس قوانین بین‌المللی در جهت مجازات اقدامات فرا قضایی و برون‌مرزی جمهوری اسلامی علیه حقوق بشر را نادیده می‌گیرند، مخالفان حکومت اسلامی در خارج از کشور در معرض خطر بیشتری توسط مأموران جمهوری اسلامی قرار خواهند گرفت. 

این سازمان هشدار داد این‌گونه مبادله زندانیان باعث جسارت مقام‌های جمهوری اسلامی برای ادامه به گروگان‌گیری و سایر جنایت‌ها می‌شود. 

همچنین پس از آزادی اسدالله اسدی دیپلمات سابق جمهوری اسلامی در تبادل با شهروند بلژیکی زندانی در ایران، شاهزاده رضا پهلوی با انتشار توییتی به رایزنی‌های خود با مقامات اروپایی اشاره و یادآور شد که همواره به آنها تأکید کرده است که معاوضه گروگان‌هایشان با تروریست‌های رژیم آنها را تشویق به گروگان‌گیری بیشتر می‌کند 

شاهزاده رضا پهلوی شامگاه جمعه در توئیتی نوشت: «در دیدارهایم با قانون‌گذاران و سیاستمداران اروپایی تأکید کرده‌ام که معاوضه گروگان‌هایشان با تروریست‌های رژیم، نه تنها به گروگان‌گیری و تروریسم جمهوری اسلامی پایان نمی‌دهد که این رژیم را تشویق به گروگان‌گیری و اقدامات تروریستی بیشتر می‌کند. بارها در همین دیدارها به آنها گفته‌ام راه‌حل در اقدامی هماهنگ و از موضع قدرت است 

او خطاب به مقامات اروپایی اقدام از موضع قدرت را چنین شرح داده است: «سفرایتان را از ایران فرا بخوانید و هم‌زمان سفرای رژیم را اخراج کنید. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را فوراً در لیست سازمان‌های تروریستی قرار دهید. به مردم ایران کمک کنید که به آزادی و دموکراسی که لایقش هستند و برایش جان و هزینه داده‌اند، دست یابند.» 

اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی در وین، تیرماه سال ۹۷ به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در فرانسه بازداشت و در بهمن ۹۹ در دادگاه بلژیک به ۲۰ سال زندان محکوم شد. او روز گذشته و در پی توافق تبادل زندانیان میان جمهوری اسلامی و بلژیک با اولیویه وندکاستیل، امدادگر بلژیکی که در ایران زندانی بود معاوضه شد. 

این شهروند بلژیکی با چهار اتهام «جاسوسی، همکاری با آمریکا علیه ایران، قاچاق ارز به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار و پول‌شویی» در ایران به ۴۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. طبق قوانین جمهوری اسلامی، ۱۲.۵ سال از مجموع ۴۰ سال حبس صادره، قابل اجرا است. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی