Asset 2

اولین سفیر آذربایجان در اسرائیل رسما منصوب شد

(Getty Images)
(Getty Images)

آذربایجان پس از ۳۰ سال رابطه دیپلماتیک با اسرائیل، امروز اولین سفیر خود را رسما در این کشور معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه و در بحبوحه تشدید تنش‌ها با ایران، اولین سفیر خود را در اسرائیل منصوب کرد.

الهام علی اف، رئیس‌جمهور این کشور با امضای فرمانی، مختار محمد اوغلو محمدوف که یک مقام کهنه‌کار در آذربایجان است و سمت‌هایی در وزارتخانه‌های خارجه و آموزش و پرورش داشته است، به‌عنوان اولین فرستاده باکو به اسرائیل پس از ۳۰ سال روابط دوجانبه منصوب کرد.

اسرائیل از اوایل دهه ۱۹۹۰ در باکو سفارت داشت و در سال‌های اخیر نیز از حامیان نظامی مهم آذربایجان بود. از جمله در موضوع تنش‌ها با ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی، این کشور از آذربایجان حمایت دیپلماتیک کرد.

گفتنی‌ست که آذربایجان حدود ۴۰ درصد نفت وارداتی اسرائیل را تامین می‌کند. همچنین الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اخیرا از روابط قوی مابین دو کشور استقبال کرده‌اند.

در بحبوحه تشدید تنش‌ها بین آذربایجان و ایران بر سر روابط نزدیک باکو با اسرائیل، پارلمان آذربایجان در نوامبر گذشته قانونی را تصویب کرد که راه را برای افتتاح اولین سفارت این کشور در اسرائیل هموار کرد. موضوعی که واکنش ایران را در پی داشت.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، سال گذشته اسرائیل را به حضور نظامی در آذربایجان و اتحاد مخفیانه با این کشور متهم کرد.

اگرچه که باکو این ادعاها را رد کرد اما ایران در ادامه واکنش‌های خود تمرین‌های نظامی گسترده‌ای را در امتداد مرز با آذربایجان برگزار کرد. موضوعی که در مقابل واکنش آذربایجان را در پی داشت و علی اف با عکس گرفتن از پهپادهای کامیکازه اسرائیلی که در آذربایجان ساخته می‌شوند، پاسخ این رفتار تنش‌آمیز تهران را داد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی