Search
Asset 2

نماینده پارلمان آلمان: وزارت خارجه آلمان لابی حامی جمهوری اسلامی را تامین مالی می‌کند

عدنان طباطبایی (Screenshot via Youtube)
عدنان طباطبایی (Screenshot via Youtube)

نوربرت روتگن، عضو کمیته روابط خارجی پارلمان آلمان، از تمیدید قرارداد ۹۰۰هزار دلاری وزارت خارجه کشورش با یک شرکت مشاوره ای حامی جمهوری اسلامی خبر داد.

نوربرت روتگن با انتشار یک توییت نوشت: وزارت خارجه فدرال همچنان در حال تامین مالی اندیشکدهکارپوبه ریاست آقای طباطبایی برای یک پروژه دو ساله با مبلغ ۹۰۰هزار یورو است.

نماینده مجلس آلمان این توییت را با بازنشر توییتشورا هاشمیکارمند وزارت خارجه اتریش منتشر کرده بود.

شورا هاشمی در صفحه توییتر خود به یکی از نوشتههایعدنان طباطباییمدیر اندیشکدهکارپودر تمجید از قاسم سلیمانی اشاره کرده و نوشته بود:  «به نظر من واقعاً تکان دهنده است که مقامات دولتی در آلمان از چنین افرادی در مورد ایران مشاوره می گیرند. تنها چیزی که کم است این است که سپاه پاسداران خودش بیانیه‌‏ها را بنویسد. »

پیشتر نیز وزارت خارجه المان یک قرارداد ۹۰۰هزار یورویی با این اندیشکده داشت و اکنون مجددا این قرارداد تمدید شده است.

نام مؤسسه کارپو و رئیس آن چند ماه پیش و به دنبال انتشار گزارشی در نشریه بیلد آلمان بر سر زبانها افتاد.

بیلد آلمان در این گزارش با اشاره به فعالیت لابیهای جمهوری اسلامی در این آلمان عنوان کرد که برخی مقامهای ارشد دولت آلمان همچنان از حکومت «ملاها» دست نکشیدهاند.

این نشریه در ادامه به “عدنان طباطباییاشاره میکند که بهعنوان مشاور با وزارت خارجه آلمان ارتباطی نزدیک دارد و این وزارتخانه اندیشکده او، موسوم به کارپو، را تامین مالی میکند.

عدنان طباطبایی فرزند صادق طباطبایی برادر همسر سید احمد خمینی فرزند روحالله خمینی است.

به نوشته این روزنامه صادق طباطبایی پس از انقلاب اغلب بهعنوان فرستاده ویژه جمهوری اسلامی در آلمان حضور داشت و حتی در قاچاق مواد مخدر و سلاح برای جمهوری اسلامی نقش داشت، اقدامهایی که به دلیل موقعیت دیپلماتیکش، تحت پیگرد قضایی دولت آلمان قرار نگرفت.

بیلد در بخشی از گزارش خود بخشی از وزارت خارجه المان را متأثر از مشاوره اندیشکده کارپو و عدنان طباطبایی دانسته و نوشته بود: فیلیپ آکرمن، رئیس بخش خاورمیانه، معتقد است تغییر قدرت در ایران «فاجعه» خواهد بود و میتواند به «بیثباتی در کل منطقه» منجر شود، این در حالی است که شبهنظامیان تحت حمایت ایران به گسترش تروریسم و ایجاد بیثباتی در لبنان، یمن، عراق و سوریه دامن میزنند.

گفتنی است که عدنان طباطبایی در جریان اعتراضات سراسری دی ۹۶ با حضور در یکی از برنامههای تلویزیونی آلمان در توجیه قطع شبکههای اجتماعی در ایران گفت: متأسفانه تلگرام و اینستاگرام محل پخش محتوای خطرناک شدهاند و سوءاستفاده از این شبکهها را نمیتوان در نظر نگرفت.

همچنین شبکه تلویزیونی CNN در همان زمان و در خلال اعتراضهای مردمی علیه جمهوری اسلامی با عدنان طباطبایی مصاحبه کرد تا درباره علت اعتراض ها توضیح دهد و طباطبایی توضیح داد که اعتراضهای ایران علیه کلیت حکومت نیست بلکه این اعتراضها در واکنش به وضعیت بد اقتصادی و نارضایتی از عملکرد دولت حسن روحانی روی داده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی