Asset 2

جمهوری اسلامی به‌صورت یک طرفه ورود چینی‌ها بدون روادید را آزاد کرد

لغو روادید برای چینی ها از طرف جمهوری اسلامی
(Tasnim)

مقام‌های جمهوری اسلامی در اقدامی یک طرفه اخذ روادید برای چینی ها را  به صورت «داوطلبانه» لغو کردند. 

علی‌اصغر شالبافیان معاون  وزارت میراث‌فرهنگی ۲۲ فروردین‌ماه اعلام کرد: «دولت ایران جهت افزایش جذب گردشگران و مهمانان از چین به‌صورت داوطلبانه روادید را برای گردشگران این کشور برداشته است» 

شالبافیان این سخنان را در میان تعدادی از فعالان حوزه گردشگری چین که گفته شده در قالب تور آشناسازی به ایران سفر کرده‌اند در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد عنوان کرد. 

او در ادامه به گردشگران چینی اطمینان داده که در ایران احساس امنیت کامل خواهند داشت و می‌توانند در اقصی‌نقاط کشور با قومیت‌های مختلف ایرانی گفت‌وگو کنند. 

این در حالی است که ایرانیان برای سفر به چین مجبورند که روادید این کشور را اخذ کنند و حداقل ۱۱۰ دلار بابت دریافت ویزا باید پرداخت کنند. 

پیش‌تر و همزمان با شیوع مجدد کرونا در چین و انتشار روزانه آمار مرگ‌ومیر هزاران نفری شهروندان این کشور بر اثر این بیماری، سفارت جمهوری اسلامی از چینی‌ها دعوت کرد که به ایران سفر کنند. 

سفارت جمهوری اسلامی با انتشار پیامی در یکی از شبکه‌های اجتماعی چینی به نام «ویبو» نوشت: «نکته مهم را سه بار باید گفت، ایران گردشگران چینی را از ویزا معاف می‌کند! ایران بدون ویزا برای گردشگران چینی! ایران بدون ویزا برای گردشگران چینی 

رژیم چین اصلی‌ترین هم‌پیمان جمهوری اسلامی است و حکومت ایران برای حفظ این هم‌پیمان تا کنون امتیازات فراوانی به حزب کمونیست چین داده‌است. 

به‌تازگی گزارش‌هایی از افزایش تخفیف قیمت نفت ایران برای صادرات به چین منتشر شد. بر اساس این گزارش جمهوری اسلامی تخفیفی ۱۲ دلاری در هر بشکه نفت برای صادرات به چین منظور کرده است که به طور متوسط ماهانه بیش از ۳۷۰ میلیون به سود شرکت‌های چینی است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی