logo_eet

رویترز: کشته و زخمی‌شدن متخصصان پهپادی سپاه در حمله موشکی اسرائیل

حمله هوایی اسرائیل در رفح، نوار غزه
حمله هوایی اسرائیل در 13 ژانویه 2009 در رفح، نوار غزه، شعله های آتش و آوار برافروخته شد.(Getty Images)

سه روز پس از حمله هوایی اسرائیل به تأسیسات یک منطقه امنیتی بزرگ و بهشدت محافظت شده در دمشق پایتخت سوریه، خبرگزاری رویترز گزارش داد که این حمله موشکی، متخصصان توسعه پهپادی و موشکی جمهوری اسلامی و سوریه را هدف قرار داده است.

خبرگزاری رویترز در این گزارش نقل از منابع آگاه خود نوشته است که یکی از موشک‌های حمله هوایی سه روز پیش ارتش اسرائیل به تأسیساتی در دمشق اصابت کرد که نظامیان ایرانی در آن با نیروهای سوری طرفدار جمهوری اسلامی جلسه داشتند.

به گفته یکی از منابع آگاه رویترز، این نظامیان ایرانی و سوری که «کارشناسان فنی در تولید پهپاد» بودند، در جلسه روز یکشنبه خود در مورد برنامه «توسعه پهپاد یا قابلیت‌های موشکی» نیروهای متحد جمهوری اسلامی ایران در سوریه گفت‌وگو می‌کردند.

منبع اخیر به رویترز گفته است که در حمله هوایی روز یکشنبه اسرائیل «یک مقام ایرانی که بلندپایه نبود، همراه با یک مهندس سوری کشته شدند.» رسانه‌های سوری پیش‌تر از کشته‌شدن ۵ نفر و زخمی‌شدن ۱۰ تن دیگر در اثر این حمله خبر داده بودند.

در همین حال، یک منبع آگاه دیگر نیز به رویترز گفت که «یکی از مهندسان سپاه پاسداران» که در جلسه روز یکشنبه حضور داشت، به‌شدت مجروح و به بیمارستانی در تهران منتقل شده است. این منبع همچنین کشته‌شدن یک مهندس ارتش سوریه را تایید کرد.

بنا بر گزارشهای رسانه‌‌ای بامداد یکشنبه ۳۰ بهمن، ۴ فروند هواپیمای اف۱۶ ارتش اسرائیل تأسیساتی را در دمشق هدف گرفتند و در طی این حمله، دستکم ۷ مقام نظامی سوریه کشته شدند.

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، با تأیید «حمله اسرائیلی» اعلام کرده بود که پنج نفر، ازجمله یک سرباز، در «یک محله مسکونی» کشته و ۱۵ غیرنظامی زخمی شدند.

یک مقام نظامی اسرائیل بدون تایید انجام این حمله توسط کشورش به خبرگزاری رویترز گفته است بخشی از تلفات ناشی از «شلیک اشتباه ضدهوایی سوریه» بوده است.

یک منبع دیگر که به گزارش مقامات امنیتی سوریه دسترسی داشته است، به رویترز گفته که کارشناسان ایرانی در یک ساختمان مسکونی با نظامیان سوری جلسه داشتند که هدف قرار گرفتند.

به گفته او، یکی از کشتهشدگان مهندس ارتش سوریه بود که در مرکز مطالعات و تحقیقات علمی سوریه کار میکرد. این مرکز به گفته کشورهای غربی، یک مؤسسه نظامی است که موشک و سلاحهای شیمیایی تولید میکند. دمشق این اتهام را رد میکند.

یک منبع امنیتی منطقه نیز به رویترز گفته است یکی از مهندسان سپاه پاسداران که در برنامه موشکی ایران شرکت داشت بهشدت مجروح و به بیمارستانی در تهران منتقل شد و دو تن دیگر از اعضای رده متوسط سپاه در این جلسه آسیبی ندیدند.

اخبار مرتبط