Search
Asset 2

اینترسپت: پنتاگون طرح احتمالی جنگ با ایران را تدوین کرده است

The Pentagon (پنتاگون)
پنتاگون, مرکز و مقر فرماندهی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا (Dreamstime / TNS)

اینترسپت می‌گوید به نسخه‌ای از اسناد محرمانه بودجه اضطراری و برنامه‌های ویژه نظامی ایالات متحده آمریکا دست‌یافته که بر اساس آن، پنتاگون طرح احتمالی برای جنگ با ایران را تدوین کرده است.

وبسایت اینترسپت که عموماً اخبار و اسناد محرمانه را منتشر می‌کند، عنوان کرد که طرح مذکور با اسم رمز «نگهبان پشتیبانی» در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ تامین بودجه شده است که بخشی از طرح وسیع جنگی پنتاگون در خصوص پیشبینی وقوع یک بحران بالقوه است.

پیش‌تر هیچ گزارشی درباره طرح «نگهبان پشتیبانی» پنتاگون دررابطه‌با احتمال جنگ با ایران منتشر نشده بود و در اسنادی که به دست پایگاه خبری اینترسپت رسیده، مشخص نشده که چه میزان بودجه برای این طرح صرف شده است.

اینترسپت همچنین در این گزارش به طرحی موسوم به CONPLAN اشاره می‌کند که پنتاگون در ژوئن ۱۹۹۴ برای حمله به هائیتی آن را درخواست کرد و آمریکا نهایتاً در ژوییه همان سال عملیات نظامی در هائیتی ترتیب داد.

جان مور، سخنگوی سنتکام، فرماندهی مرکزی آمریکا، در گفت‌وگو با این پایگاه خبری از اظهارنظر در رابطه با طرح یاد شده اجتناب کرده، اما گفته است ایران کماکان مهم‌ترین منبع بی‌ثباتی در منطقه و تهدیدی علیه آمریکا و متحدان آن است: «ما دائماً جریان‌های تهدید را با هماهنگی شرکای منطقه‌ای خود رصد کرده و در دفاع از منافع ملی ایالات متحده در منطقه تردید نخواهیم کرد

همراهی با اسرائیل در برابر جمهوری اسلامی

این گزارش می‌افزاید که طرح «نگهبان پشتیبانی» نشان می‌دهد ارتش آمریکا با دیدگاه اسرائیل درباره مقابله با جمهوری اسلامی، نزدیک‌تر شده است. تام نایدز، سفیر آمریکا در اسرائیل اخیراً گفته بود که اسرائیل «باید و می‌تواند» هرچه می‌خواهد را برای مقابله با ایران انجام دهد و آمریکا از آن حمایت می‌کند.

در بخش دیگری از این گزارش عنوان شده که درست چهار روز مانده به پایان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، پنتاگون «بی‌سروصدا» موضوع اسرائیل را به منطقه مسئولیت ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا منتقل کرد و رسماً آن را با کشورهای عمدتاً عرب خاورمیانه گروه‌بندی نمود و این وضعیت در دوران ریاست‌جمهوری جو بایدن نیز ادامه یافت.

این موضوع نشان می‌دهد طرح عادی‌سازی روابط اسرائیل با اعراب موسوم به «طرح آبراهام» در واقع تلاشی برای ایجاد ائتلاف میان اعراب و اسرائیل برای مواجهه با دشمن مشترک یعنی جمهوری اسلامی بود.

گفتنی است که آمریکا و اسرائیل طی ماه‌های گذشته نیز رزمایش‌های نظامی مشترک خود را افزایش داده و مقامات اسرائیل می‌گویند این رزمایش‌ها برای آمادگی در چارچوب طرح‌های بالقوه در رابطه با جنگ با ایران است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی