logo_eet

جایزه آزادی مطبوعات روزنامه‌نگاران کانادایی به نیلوفر حامدی و الهه محمدی داده می‌شود

(SOCIAL MEDIA)
نیلوفر حامدی و الهه محمدی
(SOCIAL MEDIA) نیلوفر حامدی و الهه محمدی

روزنامه کانادایی «تورنتو استار» نوشت که جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات «روزنامه‌نگاران کانادایی برای دفاع از آزادی بیان» به نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو روزنامه‌نگار بازداشتی در ایران اعطا خواهد شد.

«تورنتو استار» نوشت، این جایزه در ۱۵ فوریه (چهارشنبه ۲۶ بهمن) به نیلوفر حامدی و الهه محمدی به‌صورت غیابی و به‌پاس شجاعت این روزنامه‌نگاران و یادآوری این موضوع که آزادی و قدرت مطبوعات شکننده است، به آن‌ها داده می‌شود. این جایزه بین‌المللی سابقه‌ای ۴۰ ساله در کانادا دارد.

محمدحسین آجورلو، همسر نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگار بازداشتی در رابطه با واکنش همسرش به خبر اعطای این جایزه، در توییتی نوشته که در تماس تلفنی با خانم حامدی، او گفته: «جایزه روزنامه‌نگاری را روزی گرفته که خبر کشته شدن رومینا اشرفی را به جامعه رسانده

نیلوفر حامدی خبرنگار اجتماعی شرق، چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱، از اولین خبرنگاران بازداشت‌شده در جریان اعتراضات ضد حکومتی اخیر در ایران بود. او ازجمله خبرنگارانی بود که در رابطه با چگونگی جان باختن مهسا امینی گزارش تهیه کرد. الهه محمدی خبرنگار اجتماعی روزنامه هم‌میهن نیز چهارم آبان بازداشت شد. او پیش از بازداشت در سفر به سقز مراسم تدفین مهسا امینی را پوشش خبری داد.

پیش‌ازاین و در ۲۱ دی‌ماه، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران گزارش داد که از زمان آغاز اعتراضات اخیر در ایران حدود ۷۴ روزنامه‌نگار و عکاس خبری در ایران بازداشت‌شده‌اند. برخی از این روزنامه‌نگاران یا عکاسان خبری با قرار وثیقه آزاد شدند اما بنابر گزارش انجمن صنفی همچنان حدود ۳۰ روزنامه‌نگار در زندان هستند.

اخبار مرتبط