logo_eet

آمریکا: جمهوری اسلامی و کره شمالی قصد دارند اقلام ممنوعه به روسیه منتقل کنند

(TIMOTHY A CLARY/AFP via Getty Images)
لیندا توماس گرینفیلد
(TIMOTHY A CLARY/AFP via Getty Images) لیندا توماس گرینفیلد

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل، در نشست شورای امنیت هشدار داد که جمهوری اسلامی حال بررسی فروش صدها موشک بالستیک به روسیه است.

گرینفیلد در این نشست گفت: همانطور که در ژانویه گذشته به شورای امنیت هشدار دادیم که روسیه در حال برنامهریزی برای تهاجم تمامعیار به اوکراین است، اخیراً نیز به این شورا هشدار دادیم که جمهوری اسلامی و کره شمالی قصد دارند اقلام ممنوعه به روسیه منتقل کنند.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی از ماه مرداد، صدها پهپاد را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به روسیه منتقل کرده و روسیه هم از این پهپادها برای ضربهزدن به زیرساختهای انرژی اوکراین استفاده میکند

به گفته سفیر آمریکا در سازمان ملل روسیه از این پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی برای ضربهزدن به زیرساختهای انرژی اوکراین استفاده میکند و میلیونها غیرنظامی اوکراینی را از برق، گرما و خدمات حیاتی محروم میکند. در نتیجه حمایت ایران از روسیه، مردم اوکراین از سرما رنج میبرند و میمیرند.

این مقام ایالات متحده همچنین گفت: ما معتقدیم که ایران اکنون در حال بررسی فروش صدها موشک بالستیک به روسیه است؛ ولی ما از ایران میخواهیم مسیر خود را تغییر دهد و این اقدامات را انجام ندهد، سایر کشورها نیز باید مانع از این اقدام جمهوری اسلامی شوند.

اخبار مرتبط