Search
Asset 2

سفر وزیر دفاع آمریکا به اسرائیل در بحبوحه خشونت‌های کرانه باختری و اعتراضات ضد نتانیاهو

دیدار لوید آستین (وزیر دفاع آمریکا) و بنیامین نتانیاهو (نخست‌وزیر اسرائیل) در تل آویو
بنیامین نتانیاهو (نخست‌وزیر اسرائیل) و لوید آستین (وزیر دفاع ایالات متحده) (WIKIMEDIA)

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، امروز ۱۸ اسفند‌ماه وارد اسرائیل شد و گفته می‌شود که نگرانی آمریکا مبنی بر انحراف توجه متحدان غربی از مقابله با جمهوری اسلامی به دلیل تشدید تنش‌ها در کرانه باختری را به مقامات اسرائیل منتقل خواهد کرد.

به گزارش رویترز، سفر منطقهای لوید آستین و دیدار او از اسرائیل بهصورت ناگهانی و به دلیل افزایش اعتراضات خیابانی علیه طرح بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل برای بازنگری در دستگاه قضایی تغییر کرده بود و او نهایتاً سفر خود را در خاورمیانه با ورود به فرودگاه بن‌گوریون اسرائیل ادامه داد.

ساعاتی قبل از ورود وزیر دفاع آمریکا به تل‌آویو، نیروهای اسرائیلی سه مرد مسلح وابسته به نیروهای شبه‌نظامی جهاد اسلامی را در کرانه باختری که طی روزهای گذشته شاهد تنش بوده، کشتند.

در همین حال یک مقام ارشد دفاعی آمریکا که نخواست نامش فاش شود، گفت: به دلیل حساسیت موضوع، وزیر دفاع آمریکا در این سفر، به هر دو موضوع کرانه باختری و جمهوری اسلامی خواهد پرداخت.

این مقام آمریکایی درعین‌حال اضافه کرد: اقدامات اسرائیل در کرانه باختری، تمرکز ما را بر تهدید راهبردی کنونی که پیشرفت‌های خطرناک هسته‌ای حکومت ایران و اقدامات نظامی این حکومت در منطقه‌ای و جهان کاهش می‌دهد.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل از وزیر دفاع ایالات متحده در فرودگاه بن گوریون استقبال کرد و قرار بود لوید آستین با همتای خود و نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در مجتمع صنایع هوافضا اسرائیل که در همان نزدیکی است دیدار کند.

آستین ابتدا قرار بود چهارشنبه وارد اسرائیل شده و شب را در تل‌آویو، جایی که وزارت دفاع این کشور در آن مستقر است، بماند. اما این برنامه‌ها به دلیل نگرانی در مورد اختلالات ترافیکی ناشی از اعتراضات ضد نتانیاهو تغییر کرد.

مقام ارشد دفاعی آمریکا همچنین به رویترز گفت: «آستین به امنیت اسرائیل متعهد است، یکی از راه‌هایی که توانسته‌ایم با یکدیگر همکاری کرده و این رابطه را تقویت کنیم، این است که ما دو دموکراسی هستیم که ارزش‌های مشترکی داریم؛ اما این ارزش‌ها شامل حق اعتراض نیز می‌شود.»

طی روزهای گذشته تنش در کرانه باختری بالا گرفته است. این تنش و درگیریها از آنجا آغاز شد که در ۶ اسفندماه ساعاتی پس از آنکه دو برادر اسرائیلی توسط یک فلسطینی به ضرب گلوله کشته شدند، شهرک‌نشینان اسرائیلی در شهر هوآرا واقع در کرانهٔ باختری خشمگین شدند و بنا بر گزارش‏ها اموال فلسطینیان را آتش زدند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی