Asset 2

رافائل گروسی: انتظار زیادی از مذاکره با تهران وجود دارد

رافائل گروسی(رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) و محمد اسلامی(رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی)
نشست خبری رافائل گروسی(رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) و محمد اسلامی(رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی) شنبه ۱۳ اسفندماه ۱۴۰۱ (TASNIM)

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه گفت: مذاکرات با ایران درباره دو موضوع مهم از جمله بخش فنی ادامه دارد و انتظارات زیادی درباره این مذاکرات وجود دارد.

رویترز گزارش داده است که رافائل گروسی روز جمعه در تهران جلساتی را آغاز کرد که به گفته دیپلمات‌ها قرار بود در این جلسات مقامات جمهوری اسلامی را برای همکاری با بازرسان آژانس در مورد آثار اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های اعلام‌نشده‌ای که سطح غنای آنها نزدیک به حد تسلیحات هسته‌ای بود ترغیب کند.

گروسی در جمع خبرنگاران گفت: واضح است که انتظارات زیادی از کار مشترک ما در موضوعاتی که ایران و آژانس جهت شفاف‌سازی و ارائه تضمین‌های معتبر در مورد برنامه هسته‌ای در ایران روی آن کار می‌کنند، وجود دارد.

او که در کنار محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی صحبت می‌کرد افزود: «بخش دیگری از مسائل که بسیار مهم است، مربوط به همکاری‌های علمی و فنی است که ما با ایران داریم و در آینده نیز خواهیم داشت.»

سفر رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران در بحبوحه گفت‌وگوها با تهران در مورد منشأ ذرات اورانیوم غنی شده تا ۸۳٫۷ درصد که سطح غنی‌سازی آن به استفاده در تسلیحات اتمی بسیار نزدیک است، انجام شد.

دستور کار مشترک

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی نیز در این کنفرانس خبری گفت: جمهوری اسلامی اورانیوم را با خلوص ۶۰ درصد غنی می‌کند.

پیش‌تر محمد جمشیدی، دستیار ابراهیم رئیسی، با انتشار یک توییت از دیدار گروسی ابراهیم رئیسی خبر داد و از دستیابی یک دستور کار مشترک در خصوص اقداماتی برای هموارسازی مسیر همکاری میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی ایران ابراز خرسندی کرد.

جمشیدی افزود: همکاری یک امر دوجانبه است که می‌تواند بر اساس حفظ استقلال آژانس و حقوق ملت ایران ادامه یابد.

جمهوری اسلامی ایران اغلب آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را متهم می‌کند که توسط غرب اسرائیل تحریک شده و حق جمهوری اسلامی برای توسعه برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز را نادیده می‌گیرد. هرچند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این اتهامات را رد می‌کند.

سنگ‌اندازی جمهوری اسلامی در تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد آثار اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام نشده، شورای حکام سازمان ملل را بر آن داشت تا قطعنامه‌ای را در آخرین نشست خود در نوامبر تصویب کند که به تهران دستور می‌دهد فوری با این تحقیق همکاری کند.

دیپلمات‌ها در اروپا گفتند که این همکاری محقق نشده است و رافائل گروسی امیدوار است در دیدار با رئیس‌جمهور حکومت ایران به هموارکردن راه برای پایان‌دادن به این بن‌بست کمک کند. جلسه بعدی هیات‌مدیره شورای حکام روز دوشنبه آغاز می‌شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی