Search
Asset 2

هزاران ایرانی در تجمع برابر پارلمان اروپا خواهان تروریستی نامیدن سپاه شدند

(GETTY IMAGES)تجمع ایرانیان در پارلمان اروپا
(GETTY IMAGES) تجمع ایرانیان در پارلمان اروپا

چندین هزار ایرانی عمدتا مقیم فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی با تجمع در برابر مقر پارلمان اروپا خواهان قرار گرفتن کلیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا شدند.

رئیس پارلمان اروپا در این تجمع که روز دوشنبه ۲۶ دی و در هوای بارانی شهر استراسبورگ فرانسه برگزار شد، با یادآوری مقاومت چند ماهه مردمی در ایران گفت: «صد و بیست روز، مدتی طولانی است، اما من از طرف پارلمان اروپا و پانصد میلیون شهروند اروپایی اینجا آمدم تا بگویم که ما با شما هستیم و شما را تنها نخواهیم گذاشت، و این که مردان، زنان و دانشجویانی که در ایران به پا خاسته‌اند، الهام‌بخش جهانیان بوده‌اند.»

روبرتا متسولا خاطرنشان کرد: «ما جامعه بین‌الملل را به واکنش جدی در برابر خشونتی که حکومت (ایران) علیه مردم در خیابان در پیش گرفته وامی‌داریم. باید که واکنش جهانی قاطعی نشان داده شود. آنهایی که مسئول کشتارها و اعدام‌ها بوده‌اند، آنهایی که مردم آزاد را تا ابد در زنجیر می‌خواهند، لازم است که پاسخگو باشند. باید تحریم‌های بیشتری اعمال شود و آنها نباید بی‌کیفر بمانند.»

او همچنین خطاب به جوانان ایرانی گفت: «فریاد زن، زندگی، آزادی شما اکنون در گوشه گوشه گیتی شنیده شده است. شما در سمت درست تاریخ ایستاده‌اید، شما تاریخ را می‌سازید و پارلمان اروپا نیز در کنار شما می‌ایستد.»

علاوه بر رئیس پارلمان اروپا برخی دیگر از نمایندگان این پارلمان و برخی نمایندگان ایرانی‌تبار پارلمان‌های برخی کشورهای اروپایی همچون علیرضا آخوندی نماینده ایرانی‌تبار پارلمان سوئد و دریا صفایی نماینده ایرانی تبار پارلمان بلژیک نیز در این تجمع سخنرانی کردند.

تجمع‌کنندگان که بنا به گفته مقامات شهری استراسبورگ شمارشان بیش از ۱۲ هزار تن تخمین زده شد، علاوه بر خواست تحریم سپاه از سوی کشورهای اروپایی، پارلمان اروپا را به اتخاذ گام‌های قاطع دیگری در برابر خشونت‌های جمهوری اسلامی ایران علیه معترضین ضد حکومتی در ایران فرا خواندند. آن‌ها همچنین خواستار اخراج سفیران ایران از کشورهای اروپایی و بازگرداندن سفیران این کشورها از تهران شدند.

درخواست‌های تروریستی نامیدن سپاه پاسداران در اعتراضات اخیر ضد حکومتی در ایران از سوی مخالفان جمهوری اسلامی افزایش یافته است و هشتگی که به انگلیسی سپاه پاسداران را «تروریست» می‌نامد، بیش از یک میلیون بار در روزهای اخیر به کار رفته است.

تجمع ایرانیان در استراسبورگ در آستانه نشست پارلمان اروپا برگزار شده است که طی آن قرار است نمایندگان اروپایی روز پنج‌شنبه این هفته ۲۹ دی، درباره وضعیت ایران و قراردادن نام سپاه پاسداران در لیست تروریستی اتحادیه اروپا بحث کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشپتدپرس این تجمع  پس از آن رقم زده شد که بیش از یکصد تن از نمایندگان پارلمان اروپا هفته گذشته نامه‌ای را امضا کرده و از اتحادیه اروپا خواستند که گام‌هایی جدید در برابر حاکمیت تهران بردارد. این نمایندگان در نامه به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از معرفی کامل سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی حمایت کردند.

همچنین بسیاری از اعضای این پارلمان در جریان چهار ماه اعتراضات ضد حکومتی مردم ایران اقدامات متعددی برای ابراز همبستگی با ایرانیان انجام داده‌اند. به طور نمونه شماری از اعضای پارلمان اروپا کفالت سیاسی معترضین بازداشتی که از سوی حکومت با اتهامات و احکام قضایی سنگین مواجه شده‌اند را پذیرفته‌اند. اقدامی که به منزله فشار سیاسی بر حکومت ایران تلقی می‌شود.

گفتنی است که این دومین تجمع بزرگ ایرانیان در اروپاست که در حدود چهار ماه پس از آغاز اغتراضات ضد حکومتی در ایران شکل می‌گیرد. همچنین روز یکشنبه نیز شماری از ایرانیان مقیم تورنتو کانادا، با برگزاری راهپیمایی و تجمع در این شهر، از دولت این کشور و دیگر کشورها خواستند سپاه پاسداران را سازمانی تروریستی بنامند. تجمع کنندگان همچنین از دولت‌های غربی خواستند سفرای ایران را اخراج و سفرای خود را از تهران فرا بخوانند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی