Search
Asset 2

بلومبرگ: کشف آثار اورانیوم با غنای ۸۴ درصد در تأسیسات هسته‌ای ایران

کارمند تأسیسات هسته ای تبدیل اورانیوم در ایران
کارمند تأسیسات هسته ای تبدیل اورانیوم در ایران. شهرهای اصفهان و نطنز در ایران مرکز اصلی برنامه هسته ای ایران هستند. این تاسیسات در اصفهان گاز هگزافلوراید می‌سازد که سپس با وارد کردن آن به سانتریفیوژها در تاسیسات نطنز، ایران، غنی‌سازی می‌شود.(Getty Images)

خبرگزاری بلومبرگ به نقل از دیپلمات‌های بلندپایه مدعی شد که ناظران آژانس انرژی اتمی، اورانیوم غنی شده را در ایران شناسایی کرده‌اند که کمی کمتر از سطح موردنیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای است.

بلومبرگ افزود: «بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران هفته گذشته اورانیوم ۸۴ درصد غنی‌شده را شناسایی کرده‌اند.»

بر اساس این گزارش، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تلاش است تا دریابد که حکومت ایران چگونه اورانیوم غنی‌شده را با خلوص ۸۴ درصد ذخیره کرده است. این بالاترین سطحی است که بازرسان در ایران پیدا کرده‌اند و تنها شش درصد کمتر از میزان خلوص موردنیاز برای یک سلاح هسته‌ای است.

جمهوری اسلامی پیش‌ازاین به آژانس گفته بود که سانتریفیوژهایش برای غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۶۰ درصد مناسب‌سازی شده است.

یکی از دیپلماتها میگوید که حتی اگر مشخص شود این میزان خلوص اورانیوم بهاشتباه در اثر مشکلات فنی در عملکرد آبشارهای سانتریفیوژ انباشته شده باشد، بااینحال این موضوع خطر تصمیم جمهوری اسلامی برای تولید اورانیوم بسیار غنی شده را نشان میدهد.

این دومین بار در ماه جاری است که ناظران فعالیت‌های مشکوک مرتبط با غنی‌سازی را در ایران شناسایی می‌کنند.

آژانس پیش‌تر از جمهوری اسلامی به دلیل ایجاد تغییرات اعلام نشده در اتصال دو مجموعه از سانتریفیوژهای غنی‌سازی ۶۰ درصدی در تأسیسات هسته‌ای فردو انتقاد کرده بود.

از سوی دیگر بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در واکنش به گزارش بلومبرگ، مطالب منتشر شده را «سیاهنمایی و تحریف حقایق» خواند و گفت: «وجود ذره یا ذرات اورانیوم بالاتر از ۶۰ درصد در فرایند غنیسازی به معنی غنیسازیِ بالای ۶۰ درصد نیست

کمالوندی همچنین مدعی شد که برخی از کشورها مانند اسرائیل از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای مقاصد سیاسی سوءاستفاده میکنند و گفت: «متأسفانه آژانس تبدیل به ابزار فشار برخی شده و این نوع عملکرد تأثیر منفی برای اعتبار و حیثیت این سازمان مهم بینالمللی دارد.»

همزمان، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه با انتشار یک توییت خبر داد که با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفتوگو کرده و مواضع اتحادیه اروپا در مورد توقف نقض حقوق بشر، توقف حمایت از جنگ تجاوزکارانه روسیه و توقف بازداشت غیرموجه شهروندان اتحادیه اروپا را مجدداً به اطلاع طرف ایرانی رسانده است.

او در این توییت اضافه کرد که جمهوری اسلامی فوراً باید با آژانس بینالمللی انرژی هستهای همکاری کند.

آژانس اتمی سازمان ملل متحد نیز در واکنش به خبر بلومبرگ در حساب رسمی توییتری خود نوشته این سازمان از گزارش‌ها درباره سطح غنی‌سازی اورانیوم ایران مطلع است و رافائل گروسی رئیس این سازمان گفته است که درباره نتایج فعالیت‌های اخیر بازرسان این سازمان در ایران در حال گفتگو است.

این توییت در ادامه می‌گوید: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال مذاکره با ایران در مورد نتایج فعالیت‌های راستی‌آزمایی اخیر آژانس است و در صورت لزوم به شورای حکام آژانس اطلاع‌رسانی خواهد کرد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی