Search
Asset 2

مشاهده دومین بالن چینی بر فراز آمریکای لاتین؛ ترامپ خواستار منهدم کردن بالن چینی شد

(Mario Tama/Getty Images)
دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا
(Mario Tama/Getty Images) دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا

همزمان با شناسایی دومین بالن نظارتی چین بر فراز آمریکای لاتین، جمهوریخواهان ایالات متحده واکنش انفعالی دولت بایدن در مواجهه با این بالن تجسسی چین را مورد نکوهش قرار دادند و دونالد ترامپ رئیسجمهور پیشین آمریکا خواستار منهدم کردن بالن چینی بر فراز آمریکا شد.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) بامداد امروز شنبه اعلام کرد که دومین بالون نظارتی چین را بر فراز آمریکای لاتین رویت کرده است.

پاتریک رایدر سخنگوی پنتاگون در بیانیهای گفت: «ما گزارشهایی درباره یک بالون که بر فراز آمریکای لاتین حرکت میکند، دریافت کردهایم. ارزیابی ما این است که این یک بالون نظارتی دیگر چین باشد

پنتاگون مکان دقیق بالن را مشخص نکرد، اما یک مقام آمریکایی به سیانان گفته است که به نظر نمیرسد این بالن در حال حاضر به سمت ایالات متحده حرکت کند.

در همین حال بسیاری از کارشناسان و جمهوریخواهان که اکنون اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را در دست دارند، ورود بالن تجسسی چینی به حریم هوایی ایالات متحده را اقدام آشکار تهاجمی پکن توصیف و واکنش جو بایدن و دولت او را در برابر این تهاجم ضعیف ارزیابی کردند.

دونالد ترامپ ضمن با انتشار پستی در شبکه اجتماعی «تروث سوشیال» از انفعال دولت بایدن انتقاد کرد و نوشت: آنها کاری برای مقابله با بالن جاسوسی چینی نکردهاند. منهدمش کنید.

همچنین مایکل مک کال، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، با مطرحکردن این سؤال که چرا دولت بالن چینی را ساقط نکرده، جو بایدن را متهم کرد که اجازه داده است که این بالون به یک تهدید مستقیم و مداوم امنیت ملی برای ایالات متحد تبدیل شود.

گفتنی است که وزارت دفاع آمریکا روز گذشته از رهگیری یک «بالن جاسوسی چین» بر فراز ایالت مونتانا خبر داد. یکی از سه سیلوی موشکهای هستهای آمریکا در این ایالت قرار دارد. گفته میشود این بالن با وزش باد اکنون به سمت ایالت کارولینای شمالی در حرکت است

کاخ سفید دیروز اعلام کرد که حضور بالن چینی در حریم هوایی آمریکا، علاوه بر حاکمیت، نقض آشکار حقوق بینالمللی بوده و غیر قابل قبول است و «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده سفر برنامهریزیشده خود به چین را به تعویق انداخت.

در مقابل یک سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه با لحنی که نسبتاً «آشتیجویانه» توصیف شده گفت که این بالن یک «بالن غیرنظامی» و مختص پژوهشهای هواشناسی است که از مسیر خود منحرف شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی