Search
Asset 2

دستگیری دو نفر در هنگ‌کنگ به اتهام داشتن کتاب مصور

بازداشت دو نفر در هنگ‌کنگ به اتهام در اختیار داشتن کتاب‌های مصور مخصوص کودکان
(Getty Images)

پلیس هنگکنگ دو نفر را به اتهام در اختیار داشتن کتابهای مصور مخصوص کودکان به نام «نجات گوسفندان از گله گرگ‌ها» بازداشت کرد.

این دو شهرند هنگکنگی پس از زندانی‌شدن ناشران این مجموعه کتاب مصور در سال گذشته اولین افرادی هستند که به اتهام در اختیار داشتن این کتابها بازداشت شدند.

این کتابهای مصور با نقاشی کودکانه که درباره گوسفندانی است که سعی می‌کنند گرگ‌ها را از روستای خود دور نگه ‌دارند، در سه جلد منتشر شدند. مقامات هنگکنگ که توسط رژیم کمونیستی چین منصوب میشوند معتقدند این کتاب اشارهای به رابطه مردم هنگکنگ و رژیم چین است.

دیده‌بان حقوق بشر این دستگیری‌ها را «شرم‌آور» توصیف کرد و گفت که این سرزمین از قانون فتنه در دوران استعمار برای سرکوب مخالفان استفاده می‌کند.

رسانه‌های هنگ‌کنگ گزارش دادند که پلیس این افراد ۳۸ و ۵۰ساله را در آپارتمان‌هایشان در ۱۳ مارس دستگیر کردند. پلیس به منازل آن‌ها یورش برده است و نسخه‌های متعددی از کتاب‌ها را ضبط کرده است. هر دو نفر فعلاً با قرار وثیقه آزاد شده‌اند؛ اما باید ماه آینده خود را به مقامات امنیتی هنگ‌کنگ معرفی کنند.

این دستگیری‌ها بر اساس قانون «امنیتی هنگ‌کنگ» انجام می‌شود.

طبق این قانون، هرگونه حرکتی در هنگ‌کنگ که به منزله «تضعیف حاکمیت» یا «به خطر انداختن امنیت» چین از جمله تبلیغ علیه حکومت آن کشور باشد قابل پیگرد قانونی است. تحریک به نفرت از حکومت مرکزی چین یا دولت محلی هنگ‌کنگ نیز جرم تلقی می‌شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی