Search
Asset 2

استفاده اوکراین از پدافند آلمانی برای خنثی‌ کردن پهپادهای انتحاری ساخت ایران

(IRNA) پدافند هوایی
(IRNA) پدافند هوایی

همزمان با افزایش حملات پهپادی روسیه به اوکراین از ابتدای سال نو میلادی، تعداد زیادی از این پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی در آسمان رهگیری و منهم شدهاند.

وبسایتوی آر د مایتیدر گزارشی نوشت: انبوهی از پهپادهای انتحاری ساخت ایران که توسط مهندسان روسی از حیث دقت هدفگیری و کشندگی ارتقا یافتهاند به اهدافی در پایتخت و سراسر کشور حمله کردند. بیش از ۸۰ پهپاد انتحاری شاهد ۱۳۶ ساخت ایران و هفت موشک کروز روسیه در حملات شب سال نو میلادی توسط پدافند هوایی اوکراین رهگیری و منهدم شدند.

اوکراین برای مقابله با حملات پهپادی روسیه از یک خودروی زرهی مجهز به سامانه پدافند هوایی موسوم به «گپارد» استفاده میکند که برلین ۳۰ دستگاه از آن را برای کییف فرستاد و شمار بیشتری از این نوع خودروهای زرهی قرار است بهزودی تحویل اوکراین شود.

این سامانه مجهز به رادار و دو توپ ضدهوایی خودکار ۳۵ میلیمتری با قابلیت شلیک ۵۵۰ گلوله در دقیقه است که ادعا میشود «بازی را به نفع اوکراین تغییر داده است

اوکراین از سپتامبر ۲۰۲۲ تاکنون با استفاده از سامانه پدافندی گپارد ۵۴۰ پهپاد انتحاری شاهد را منهدم کرده است.

به نوشته این وبسایت، موضوعی که اوکراینیها را نگران کرده به اتمام رسیدن مهمات مورداستفاده توسط این سامانه است که در صورت تحقق این امر، خودروهای زرهی اهدایی آلمان بلااستفاده خواهند شد.

مهمترین نکته این است که مهمات ۳۵ میلیمتری این خودروی زرهی در سوئیس، کشوری بیطرف در جنگ تولید میشود و دولت سوئیس به آلمان اجازه نمیدهد مهمات تولید شده در این کشور را باتوجهبه وضعیت بیطرفی، به میدانهای نبرد در اوکراین صادر کند.

بنابراین، وقتی که آلمان از سوئیس درخواست ۱۳ هزار گلوله دیگر کرد تا به اوکراین ارسال کند، سوئیس دست رد به سینه آلمان زد. سپس برلین شروع به تولید مهمات خود برای این خودروی زرهی کرد، اما تولید بهکندی پیش میرود و اولین محموله تا اواخر سال جاری ۲۰۲۳ میلای قابل تحویل نخواهد بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی