Search
Asset 2

یونسکو خواستار تحقیق درباره مسمومیت دختران دانش‌آموز در ایران شد

یونسکو خواستار تحقیق مسمومیت سریالی دانش‌آموزان و حمله به مدارس ایران شد
اُدره آزولِه (دبیرکل یونسکو) (Flickr/UNESCO/Christelle ALIX)

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) نسبت به مسمومیت مشکوک تعداد زیادی دختر دانش‌آموز در سراسر ایران ابراز نگرانی کرد و خواستار تحقیقاتی کامل در این باره شد.

اُدره آزولِه دبیرکل یونسکو روز گذشته با انتشار توییتی به مسمومیت هزاران دختر دانش‌آموز ایرانی اشاره کرد و خواستار تحقیقات و اقدام فوری برای حفاظت از دختران دانش‌آموز و بازگشت افراد آسیب‌دیده به کلاس‌های درس شد.

دبیرکل یونسکو نوشت: «من عمیقاً از گزارش‌های مسمومیت دختران در مدارس ایران طی سه ماه گذشته‌نگران هستم. این نقض حقوق آنها برای تحصیل در محیطی امن است.»

مسمومیت سریالی دانشآموزان و حمله به مدارس در حالی ادامه دارد که بر اساس گزارش سازمانهای حقوق بشری ایران، از ابتدای آذر ۱۴۰۱ تاکنون، «دستکم ۲۹۰ مورد» حمله به مدارس گزارش شده که هزاران دانشآموز تحتتأثیر آن قرار گرفتند.

در واکنشی دیگر روز گذشته ۲۴۰ نفر از کنشگران سیاسی و دانشگاهیان ایران با ارسال نامهای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار توجه او به موضوع مسمومیت مشکوک دانشآموزان و دانشجویان در ایران شدند.

با وجود نسبتدادن این حملات به دشمن توسط مقامات جمهوری اسلامی، معاون امنیتی وزارت کشور روز سهشنبه از دستگیری برخی افراد در پنج استان دررابطهبا مسمومیتها خبر داد و گفت: «البته مواردی هم که جنبه غیرعامدانه داشتند نیز ارشاد شدند و با حفظ آرامش انشاءالله این مسئله هم مدیریت خواهد شد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی