Search
Asset 2

گزارش‌های حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا افشاکنندۀ آزار و شکنجه مداوم فالون گونگ در چین

(faluninfo.net)
(faluninfo.net)

نوشته: مینگهویی

«گزارش‌های کشوری ۲۰۲۲ درباره عملکردها در زمینۀ حقوق بشر» که توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده در ۲۰ مارس ۲۰۲۳ منتشر شد، نقض حقوق بشر در چین از جمله آزار و شکنجه تمرین معنوی فالون گونگ و برداشت اجباری اعضای بدن تمرین‌کنندگان فالون گونگ را به‌طور برجسته مطرح کرد.

فالون گونگ یا همان فالون دافا روشی معنوی شامل آموزه‌هایی مبتنی بر اصول حقیقت، نیک‌خواهی، بردباری و تمرینات مدیتیشن برای پاکسازی جسم و ذهن است که از سال ۱۹۹۹ میلادی تاکنون، تمرین‌کنندگان آن در چین از سوی رژیم کمونیستی حاکم بر این کشور تحت آزار و شکنجه قرار دارند.

آزار و شکنجه فالون گونگ یا همان فالون دافا، روشی معنوی شامل تمرینات مدیتیشن، و آموزه‌های معنوی مبتنی بر اصول حقیقت، نیکخواهی و بردباری
تمرین‌کنندگان فالون گونگ (یا فالون دافا) در ۱۰ مه ۲۰۱۴ در پارک مرکزی نیویورک، تمرین مدیتیشن دسته‌جمعی انجام می‌دهند. (Dai Bing/Epoch Times)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در یک کنفرانس مطبوعاتی در ۲۰ مارس ۲۰۲۳ در مورد گزارش‌های کشوری در مورد عملکردها در زمینۀ حقوق بشر در سال ۲۰۲۲ صحبت کرد.

در کنفرانس مطبوعاتی ۲۰ مارس، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفت که هدف این گزارش ارائه منبعی برای حفاظت و حمایت از کرامت انسانی در سراسر جهان است. او توضیح داد: «حقوق بشر جهانی است. آنها توسط هیچ کشور، فلسفه یا منطقه‌ای تعریف نشده‌اند. آنها برای همه افراد و در همه‌ جا اعمال می‌شوند.»

وی افزود: «جمهوری خلق چین به نقض حقوق از جمله نسل‌کشی و جنایات علیه بشریت علیه اویغورها، سرکوب تبتی‌ها، سرکوب حقوق اولیه در هنگ کنگ و هدف قرار دادن افراد در سرزمین اصلی به‌دلیل استفاده از حقشان برای آزادی‌های اولیه ادامه می‌دهد.»

این گزارش ۸۷صفحه‌ای درباره چین به‌ویژه  ۲۵ نوع نقض حقوق بشر را فهرست کرده است که حزب کمونیست چین (ح‌.ک.‌چ) مرتکب آن شده است، مانند قتل‌های با انگیزه سیاسی، ناپدید شدن، شکنجه، دستگیری یا بازداشت خودسرانه، و محرومیت از محاکمه عمومی عادلانه. آنها همچنین شامل مداخله در آزادی بیان، اجتماعات مسالمت‌آمیز و مذهب بودند.

این گزارش در توصیف آزار و شکنجه فالون گونگ می‌گوید: «مقامات از بازداشت اداری برای ارعاب مدافعان سیاسی و مذهبی و جلوگیری از تظاهرات عمومی استفاده کردند.» یکی از شکل‌های بازداشت اداری نگهداری «فعالان سیاسی و پیروان مذهبی و معنوی، به‌ویژه تمرین‌کنندگان فالون گونگ» در مراکز «آموزش حقوقی» است.

بر اساس این گزارش، بسیاری از زندانیان سیاسی یا در زندان یا در سایر انواع بازداشت هستند. آنها شامل: نویسنده یانگ مائودونگ (با نام مستعار گوا  فئی‌شیونگ). الهام توهتی محقق اویغور; فعالان وانگ بینگژانگ، چن جیان‌فانگ و هوانگ چی؛ کشیش ژانگ شائوجیه و وانگ یی؛ بیان لیچائو تمرین‌کننده فالون گونگ؛ و وکلای حقوق بشر شیا لین، گائو جی‌شنگ، شو ژیونگ، تانگ جیتیان، چانگ ویپینگ و دیگران.

بر اساس این گزارش، برخی از فعالان و سازمان‌ها دولت را به برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان عقیدتی، از جمله پیروان مذهبی و معنوی مانند تمرین‌کنندگان فالون گونگ و زندانیان مسلمان در شین‌جیانگ متهم کردند.

به‌عنوان مثال، در ۴ آوریل ۲۰۲۲، مجله آمریکایی پیوندعضو یک مقاله تحقیقاتی بررسی شده منتشر کرد که نشان می‌دهد چین «قانون اهداکننده مرده» را نقض می‌کند که در آن یک اهداکننده عضو قبل از برداشتن هر عضوی باید به‌طور رسمی مرده اعلام شود.

بر اساس این گزارش: «نویسندگان ۲۸۳۸ مقاله از نشریات پیوندعضو به زبان چینی را تجزیه و تحلیل کردند و در ۷۱ مورد دریافتند که علت مرگ خود عمل پیوند عضو بوده است که قبل از تشخیص قانونی مرگ مغزی توسط پزشکان انجام شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی