Asset 2

متخصصان قلب در مورد عوارض جانبی واکسن کووید به اتفاق نظر رسیده‌اند

میوکاردیت کی از بیماری‌های قلبی است که اخیرا پس واکسیناسیون کووید در افراد واکسینه شده دیده شده که در برخی موارد منجر به مرگ آنها شده است
(Joseph Prezioso/AFP via Getty Images)

واکسن mRNA کووید احتمالاً از سال ۲۰۲۱ یکی از عوامل موثر یا اصلی ایست قلبی ناگهانی، حملات قلبی، سکته مغزی، آریتمی و نارسایی قلبی بوده است.

تا زمانی که دکتر عاصم مالهوترا، یکی از متخصصین قلب در بریتانیا، نگرانی جدی خود را در مورد ایمنی واکسن‌های mRNA  کووید ابراز کرد، او یکی از مشهورترین پزشکان بریتانیا بود. در سال ۲۰۱۶ در فهرست ساندی تایمز دبرت به عنوان یکی از تأثیرگذارترین افراد در علم و پزشکی در بریتانیا از او نام برده شد؛ همان فهرستی که نام پروفسور استیون هاوکینگ هم در آن آمده است. مجموع نمره آلتمتریک (مقیاس تأثیرگذاری) مربوط به انتشارات مجلات پزشکی وی از سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۰۰۰۰ است و همین مورد او را به یکی از والا مقام‌ترین پزشکان در جهان در طی دوران بالینی تبدیل کرده است.

در روزهای اولیه عرضه واکسن کووید۱۹ در بریتانیا، او عموم مردم را به دریافت واکسن تشویق کرد. با این حال، در ژوئیه سال ۲۰۲۱، پس از تجربه یک ضایعه شخصی طاقت‌فرسا؛ یعنی مرگ ناگهانی و غیرمنتظره پدر ۷۳ ساله‌اش، به ارزیابی مجدد واکسن پرداخت. مرگ پدر با عقل جور در نمی‌آمد، زیرا با توجه به معاینات خود می‌دانست که سلامت عمومی و قلبی پدرشان عالی است. او در مصاحبه اخیر خود بیان کرده است:

یافته‌های پس از مرگ او واقعاً مرا شوکه کرد. دو انسداد شدید در شریان‌های کرونر او وجود داشت که با دانش بنده، هم به‌عنوان متخصص قلب – فردی که در این زمینه خاص تخصص دارد – و هم به عنوان فردی که از سبک زندگی و سلامت پدرم آگاهم، همخوانی نداشت. اندکی پس از آن، داده‌هایی به دست آمد که حاکی از ارتباط احتمالی بین واکسن mRNA  و افزایش خطر حملات قلبی به واسطه مکانیسم افزایش التهاب در اطراف عروق کرونر بود. اما علاوه بر آن، شخصی در یکی از دانشگاه‌های بسیار معتبر بریتانیا که متخصص قلب و عروق هم بود، با من تماس گرفت. او به من توضیح داد که یافته‌های تحقیقاتی مشابهی در بخش او وجود دارد و محققان تصمیم گرفته‌اند برای جلوگیری از از دست دادن بودجه صنعت دارو، این اطلاعات به بیرون درز نکند. اما مسئله به اینجا ختم نمی‌شود. سپس به بررسی داده‌ها در بریتانیا پرداختم تا ببینم آیا میزان ایست قلبی افزایش یافته است یا خیر. پدرم در خانه دچار ایست قلبی و مرگ ناگهانی قلبی شد. آیا از زمان عرضه واکسن، تغییری در بریتانیا رخ داده است؟ و دوباره یافته‌ها بسیار واضح بود. در سال ۲۰۲۱ نسبت به ۲۰۲۰، میزان ایست قلبی خارج از بیمارستان ۱۴۰۰۰ مورد بیشتر بود.

هرچه دکتر مالهوترا بیشتر بررسی می‌کرد، بر نگرانی او در مورد ایمنی واکسن‌های mRNA افروده می‌شد؛ همان هشداری که دکتر پیتر مک کالو  از بهار سال ۲۰۲۱ گوشزد کرده بود. بروز هشدار دهنده مرگ‌های ناگهانی و غیرمنتظره در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ و هشت ماه اول سال ۲۰۲۲ – به ویژه در جوانان و با وزن متناسب – نگرانی و سوء ظن شدید او را تقویت کرد.

در سپتامبر ۲۰۲۲، پس از بررسی کامل حجم فزاینده داده‌ها، او به این نتیجه رسید:

واکسن mRNA کووید احتمالاً از سال ۲۰۲۱ یکی از عوامل مهم یا اصلی ایست قلبی ناگهانی، حملات قلبی، سکته مغزی، آریتمی قلبی و نارسایی قلبی بوده است، مگر این که خلاف آن ثابت شود.

نتیجه گیری او؛ از جمله بیان دقیق شفاهی او از آن، با نتیجه گیری دکتر پیتر مک کالو یکسان بود. اگرچه این دو پزشک در نهایت برای مقایسه نتایج با یکدیگر تماس برقرار کردند، اما نتایج آن‌ها مربوط به پیش از صحبت با یکدیگر و بر اساس تحقیقات مستقل هر یک بود.

اخیراً بنیاد تحقیقات ایمنی واکسن، یک مستند ویدئویی کوتاه به نام «تا زمانی که خلاف آن ثابت شود» در مورد یافته‌های تکمیلی این دو متخصص قلب تولید کرده است. معتقدم اغراق نیست اگر بگوییم که تماشای این ویدیوی چهار دقیقه‌ای جذاب برای همه امری ضروری است. لطفا آن را با خانواده و دوستان خود به اشتراک بگذارید.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی