Search
Asset 2

تشکیل اتحادیه رادیو تلویزیون‌‌‌‌‏های افغانستان به منظور حمایت از حقوق رسانه‌‌‌‌‏ها (گفت و گو با حاجی کمیل، از اعضای اتحادیه)

حاجی کمیل - اتحادیه رادیو تلویزیون‌‌‌‌‌‏های افغانستان
حاجی کمیل از اعضا و موسسین اتحادیه رادیو تلویزیون‌‌‌‌‌‏های افغانستان (عکس اهدایی از حاجی کمیل)
حاجی کمیل - اتحادیه رادیو تلویزیون‌‌‌‌‌‏های افغانستان
حاجی کمیل از اعضا و موسسین اتحادیه رادیو تلویزیون‌‌‌‌‌‏های افغانستان (عکس اهدایی از حاجی کمیل)

ماه گذشته اتحادیه‌‌‌‌‌‏ رادیو و تلویزیون‌‌‌‌‌‏های افغانستان با هدف اعتماد سازی میان رسانه و حفظ حقوق و منافع رادیو و تلویزیون‌‌‌‌‌‏های افغانستان، در کابل تاسیس گردید.

اعضا و موسسین اتحادیه از چهار ماه گذشته برای تاسیس آن اقدام کرده‌‌‌‌‌‏اند.هم اکنون بیش از یک ماه است که اتحادیه به طور رسمی تاسیس شده و در حال جذب رسانه‌‌‌‌‌‏های مختلف برای عضویت در اتحادیه است.

اپک‌‌‌‌‌‏تایمز فارسی در گفتگویی با حاجی کمیل، از اعضا و موسسین اتحادیه رادیو تلویزیون‌‌‌‌‌‏های افغانستان به شرح اهداف و وظایف اتحادیه می‌‌‌‌‌‏پردازد.

وی در خصوص اهداف تشکیل اتحادیه می‌‌‌‌‌‏گوید: «با توجه به نقش مثبت رسانه‌‌‌‌‌‏ها در افغانستان، رشد رسانه‌‌‌‌‌‏ها حائز اهمیت است. اتحادیه اهدافی چون حمایت و کمک در رشد رسانه‌‌‌‌‌‏ها، کمک به رسانه‌‌‌‌‌‏های نوپا، کمک به رسانه‌‌‌‌‌‏ها در صورت وجود فشار و تهدید، حفظ آزادی بیان، بالا بردن ظرفیت نیروی کار و برگزاری سمینار و ورک‌‌‌‏شاپ را دنبال می‌‌‌‌‌‏کند. در طی یک ماه تاسیس اتحادیه، بیش از ۱۸ تلویزیون و ۱۲ رادیو به عضویت اتحادیه در آمده‌‌‌‌‌‏اند و هر روز به تعداد اعضا افزوده می‌‌‌‌‌‏شود.»

از جمله اهداف اتحادیه حفظ آزادی بیان و آزادی رسانه‌‏ها، هماهنگی با ارگان‌‏های ذیربط و رسانه‌‏های صوتی و تصویری، جلوگیری از تعارضات دولت و زورمندان است.

حاجی کمیل گفت: «اختلافات رسانه‌‌‌‌‌‏ای به جای آنکه در دادستانی حل شود همیشه پیچیده و باعث ضایع شدن وقت رسانه‌‏ها می‌‏شود، بهتر است اختلافات بین رسانه‌‏ها ی در بین خود رسانه‌‌‌‌‌‏ها زیر نظر اتحادیه برطرف شود. مثلا مشکل جذب نیرو‌‌‌‌‌‏ی کار و نشر سریال‌‏ها از جمله اختلافات و جنجال‌‏های همیشگی شبکه‌‏های تلویزیونی می‌‏باشد.»

وی در خصوص آزادی بیان در رسانه‌‌‌‌‌‏های افغانستان می‌‌‌‌‌‏گوید که با آن که تا کنون رسانه‌‌‌‌‌‏ها از آزادی خوبی برخوردار بوده‌‌‌‌‌‏اند، اما نگرانی برای آینده وجود دارد. او امیدوار است که اتحادیه ‌‌‌‏بتواند در حل این نگرانی‌‌‌‌‌‏ها به رسانه‌‏ها کمک کند.

حاجی کمیل افزود: «رسانه‌‏ها در افغانستان به معنی واقعی آن رکن چهارم قدرت به حساب می آید. رسانه‌‌‌‌‌‏ها با برنامه‌‌‌‌‌‏های انتقادی سازنده‌‌‌‌‌‏ای که داشته‌‌‌‌‌‏اند نقش خوبی در جلوگیری از فساد و اصلاحات ایفا کرده‌‌‌‌‌‏اند. مثلا هر مقام دولتی که نقصی در عملکردش در دولت داشته و رسانه‌‏ها انعکاس داده است، فرد در بهبود و اصلاح عملکردش اقدام نموده است و یا باعث انفصال او از خدمات دولتی شده است.»

دیجیتالی شدن رسانه‌‌‌‌‌‏ها در افغانستان

وزارت مخابرات افغانستان سال گذشته اعلام کرد که سیستم نشر رسانه‌‌‌‏های تصویری کشور از آنالوگ به دیجیتال انتقال می‌‌‌‌‏یابد.

حاجی کمیل در خصوص دیدگاه اتحادیه در دیجیتالی شدن رسانه‌‌‌‌‌‏های افغانستان می‌‌‌‌‌‏گوید: «دیجیتالی شدن رسانه‌‌‌‌‌‏ها امری است حتمی، گامی به جلو و دستاوردی برای دولت و مردم افغانستان است. اتحادیه از این امر استقبال می‌‌‌‌‌‏کند؛ ولی دیجیتالی شدن به شرایط و پروسه زمانی خاصی احتیاج دارد و انتقال باید به صورت تدریجی صورت بگیرد نه به یکبارگی و شتابان.»

وی با بیان آن که دولت قصد دارد این انتقال سریع صورت بگیرد گفت که در کشور‌‌‌‌‌‏های پیشرفته دنیا این پروسه طی چندین سال انجام می‌‌‌‌‌‏شود و اجرای آن در افغانستان طی سه سال طبق الزامات دولت امکان‌‌‌‌‌‏پذیر نیست.

وی انتقال سیستم از آنالوگ به دیجیتال را موجب کاهش مخاطب و کم شدن دسترسی مردم به رسانه‌‌‌‌‏ها و اطلاعات عنوان کرد.

اتحادیه رادیو تلویزیون‌‌‌‌‌‏های افغانستان پروسه زمانی مناسب دیجیتالی شدن را ۵ تا ۱۰ سال دانسته و در این خصوص به شورای عالی امنیت، پارلمان و مجلس سنای افغانستان شکایت کرده‌‌‌‌‌‏اند که لازم است زمان مناسبی برای دیجیتالی شدن رسانه‌‌‌‏ها تعیین شودکه باعث توجه رییس‌‏جمهور و شورای عالی امنیت افغانستان قرار گرفت و در این خصوص نشست‌‏های متعددی صورت گرفته تا وزارت مخابرات را انعطاف پذیر کرده است.

درخواست اتحادیه رادیو تلویزیون‌‌‌‌‌‏های افغانستان در تدوین قوانین برای دیجیتالی کردن رسانه‌‌‌‌‌‏ها

حاجی کمیل در مقام عضوی از اتحادیه رسانه‌‌‌‌‌‏های رادیو و تلویزیون افغانستان می‌‌‌‌‌‏گوید که از آن جا که رسانه‌‌‌‌‌‏ها از اهمیت بالایی در افغانستان برخوردار هستند، «در پروسه انتقال از آنالوگ به دیجیتال باید اطمینان حاصل شود که نشرات توسط شرکت مجری قطع نشود و باید بدانیم که چه تضمینی برای جلوگیری از خاموشی رسانه‌‌‌‏ها وجود دارد.»

وی عدم وجود قوانین در این زمینه  را برای رسانه نگران‌‌‌‌‌‏کننده خوانده و این پرسش رامطرح می‌‌‌‌‌‏کند که «اگر رسانه متضرر شود چه قانونی از آن حمایت می‌‌‌‌‏کند؟ و با خاطی طبق کدام قانون رفتار خواهد شد.»

حاجی کمیل افزود: «انحصار و منوپول، طبق قانون اساسی و قانون سرمایه گذاری یک خلاف آشکار تلقی می‌‏شود و اتحادیه رسانه‌‏های افغانستان شدیدا مخالف انحصار طلبی در عرصه رسانه می باشد و انحصار در رسانه به مثابه سانسور و خفه شدن ازادی بیان و ازادی رسانه‌‏ها می‌‏شود.همچنان در صورت انحصار سوئیچ خاموش و روشن کردن رسانه در اختیار یک شرکت قرار می‌‏گیرد؛ در حالیکه هویت و توانایی شرکت مجری برای رسانه‌‏ها روشن نیست.»

وی همچنین بیان کرد: «پیشنهاد اتحادیه برای دولت شکستن انحصار و حضور دو تا سه شرکت بی‌‏طرف و حرفه‌‏ای در این پروژه بزرگ ملی می‌‏باشد. حضور شرکت‌‏های متعدد باعث رقابت سالم و ارائه خدمات بهتر برای تلویزیون‌‏ها می‌‏شود؛ چنانچه در عرصه ستلایت یا ماهواره چنین رقابتی وجود دارد و این رقابت باعث کاهش نرخ و ارایه خدمات و کیفیت بهتر شده است.»

 

واردات ست‌‌‌‌‏آپ‌‌‏باکس‌‌‌‌‌‏های دیجیتالی به افغانستان

حاجی کمیل در خصوص واردات ست آپ باکس به افغانستان می‌‌‌‌‏گوید: «این پروژه کلانی است و در انحصار یک شرکت است که میلیون‌‌‌‌‌‏ها ست‌‌‌‌‏آپ‌‌‌‌‏باکس (گیرنده) وارد ‌‌‌‌‏کنند. میلیون‌‌‌‌‌‏ها دلار پول از جیب مردم فقیر افغانستان برداشته و به شرکت‌‌‌‌‌‏های چینی داده می‌‌‌‌‌‏شود.» در صورتی‌‏که اکثر مخاطبین قشر فقیر جامعه است.

وی افزود: «اتحادیه هم اکنون این پروژه را به دلیل مسایل فوق تحریم کرده است و هرگز اعضای اتحادیه وارد این پروژه دیجیتالی شدن نخواهند شد الی بر طرف شدن نگرانی ها و رسیدن به خواسته های مشروع و قانونی‌‏شان.»

نگرانی از دیجیتالی نشدن رادیو همزمان با تلویزیون در افزایش هزینه‌‌‌‌‏ها

دیجیتالی نشدن رادیو همزمان با تلویزیون مورد نگران کننده دیگری است که اتحادیه مطرح می‌‌‌‌‌‏کند. حاجی کمیل در این خصوص می‌‌‌‌‌‏گوید که انگار دوبار هزینه پرداخت می‌‌‌‌‌‏کنیم. مهم‌‌‌‌‌‏ترین دغدغه رسانه‌‌‌‌‌‏ها هزینه‌‌‌‌‌‏های جاری‌‌‌‌‌‏ست که روزانه هر رسانه هزینه‌‌‌‌‌‏های زیادی را پرداخت می‌‌‌‌‌‏کند. پیشنهاد اتحادیه به دولت این است که یا رادیو و تلویزیون هم‌‌‌‌‏زمان از آنالوگ به دیجیتال منتقل شوند یا اینکه هزینه‌‌‌‏ها طوری باشد که رسانه‌‌‌‌‌‏ها را تحت فشار قرار ندهد و ضعیف‌‌‌‌‌‏ترین رسانه هم بتواند این پول را پرداخت کند.

«مثلا ترانزمیتر‌‏های رادیو تلویزیون و هزینه‌‏های ان در شهر‌‏های مختلف مشترک است. در صورتی‌‏که تلویزیون‌‏ها دیجیتالی شود، باید ماهانه هزینه نشرات تلویزیون را به شرکت مجری هزینه‌‏های ترانزمیتر‌‏های را نیز پرداخت کنیم. با تفاوت اینکه نشرات تلویزیون از اختیار ما خارج و به اختیار شرکت مجری قرار می‌‏گیرد.»

 

  پیشرفت چشم‌‌‌‌‏گیر رسانه‌‌‌‌‏های افغانستان در سال‌‌‌‌‏های اخیر

ظهور بیش از ۳۰۰ رسانه در افغانستان تنها در طی ۱۰ سال، این کشور را در منطقه منحصر به فرد می‌‌‌‌‌‏کند.

حاجی کمیل می‌‌‌‌‏گوید که در کشوری که حدود ۳۰ میلیون جمعیت دارد، وجود این تعداد رسانه علاوه براینکه موجب اشتغال‌‌‌‌‌‏زایی شده است، باعث بالا رفتن و دسترسی مردم به اطلاعات، آگاهی از قوانین و تشکیل دانشگاه‌‌‌‌‏ها برای تحصیلات ژورنالیسم و گویندگی شده و نقش همدیگر‌‌‌‌‏پذیری وحدت و مبارزه با فساد و اصلاحات و مبارزه با مواد مخدر داشته است.

وی افزود: «رسانه‌‌‌‌‌‏ها باعث آگاهی مردم می‌‌‌‌‌‏شوند … مثلا درباره خشونت علیه زنان، رسانه‌‌‌‌‏ها برنامه‌‏های مختلفی داشته که توانسته است به میزان قابل توجهی خشونت علیه زنان را کاهش دهد. همچنین کاهش خشونت علیه کودکان یا مبارزه با بی‌‌‌‌‏سوادی در میان زنان و جوانان و فعال تر شدن نهاد‌‏های دولتی.»

حاجی کمیل در خصوص دموکراسی و آزادی بیان در افغاستان می‌‌‌‌‏گوید که «دموکراسی و آزادی بیان در افغانستان در منطقه بی‌‏نظیر است و این آزادی‌‏ها در چارچوب قانون اساسی می باشد و هیچ محدودیتی در این زمینه نیست. رسانه‌‌‌‌‏ها با رعایت اصول اخلاقی همه نوع فیلم، سریال و موسیقی را پخش می‌‌‌‌‏کنند. «موسیقی زنان اینجا ممنوع نیست و کنسرت‌‌‌‌‏های خانم‌‌‌‌‏ها از رسانه‌‌‌‌‏ها پخش می‌‌‌‌‏شوند.» رسانه ها برای رشد و شکوفایی هنر و ورزش نقش بسزایی داشته است.

«همچنان رسانه‌‏ها بود که حضور مردم را به پای صندوق های رای انتخابات ریاست جمهوری و شورای ملی تضمین کرد که این امر موجب قدردانی دولت از رسانه ها شد. همچنان مقامات وزارت مخابرات به گزارشگر محلی ما گفته است که با تفاهم رسانه‌‏ها و شورای عالی امنیت افغانستان شش ماه زمان برای یک مطالعه مجدد گرفته‌‏ایم تا در صورت امکان زمینه یک داوطلبی و مناقصه مجدد را بمنظور بیرون رفتن از انحصار برداریم تا شرکت‌‏های دیگری نیز وارد این پروسه شود. »

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی