Search
Asset 2

سرطان روده بزرگ در میان جوانان کانادایی افزایش یافته است

سلول سرطانی (selvanegra/iStock)
سلول سرطانی (selvanegra/iStock)

پزشکان کانادایی از افزایش پرشتاب تعداد بیماران زیر ۵۰ سال مبتلا به سرطان روده بزرگ خبر دادند. این درحالی است که  نمی‏توانند علت شیوع این بیماری را هنوز توضیح دهند.

بر همین اساس یک مطالعه جدید، توسط پزشکان دانشگاه تورنتو به ‏ نرخ رشد سرطان در کانادا بین سال‏ های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۰ پرداخته است، که بر این اساس:

۰.۸ درصد در سال نرخ رشد سرطان برای افراد در رده سنی ۴۰ سال

۲.۴ درصد در سال برای افراد در رده سنی ۳۰ سال

۶.۷ درصد در سال برای افراد بین سنین ۱۵ و ۲۹ سال گزارش شده است.

با توجه به انجمن سرطان کانادا نرخ رشد در افراد جوان پس از چند دهه کاهش این سرطان در افراد بالای ۵۰ سال رخ داده است. کاهش سرطان روده در افراد با رده سنی ۵۰ با توجه به افزایش استفاده از آزمایش غربالگری سرطان کولورکتال که شامل شناسایی و حذف پولیپ ‏های پیش سرطانی است، صورت گرفته است.

این مطالعه در وب سایت Cancer Epidemiology چاپ شده است.

یکی از مطالعات انجام شده در ایالات متحده، توسط دکتر الی ساتون از بیمارستان «مونت سینایی» در نیویورک روی یک میلیون نفر انجام شد. نتایج، افزایش ۱۱.۴ درصد این بیماری را بین افراد زیر ۵۰ سال نشان داد.

به گفته انجمن سرطان کانادا عوامل خطر برای بروز سرطان روده بزرگ که بیشتر مردان را دربرمی‏گیرد، شامل خوردن گوشت فرآوری شده و گوشت قرمز، نبود فیبر در رژیم غذایی، نداشتن فعالیت بدنی، چاقی، الکل، سیگار کشیدن، دیابت و ژنتیک را شامل می‏شود.

با این وجود «پریتیش د»، مدیر برنامه‏های مراقبت از سرطان در انتاریو و همکار نویسنده این مطالعه جدید، گفت: «تحقیقات بیشتری برای توضیح علت «افزایش سریع» این سرطان در میان افراد جوان مورد نیاز است.»

وی گفت: «این واقعیت دارد که بروز این بیماری تنها در بین افراد جوان افزایش نشان می‏دهد و به عواملی در «سبک زندگی» فرد بستگی دارد.» اما وی هنوز مطمئن نیست که آن‏ها چه عواملی هستند.

در این مطالعه به افزایش قابل ملاحظه وزن افراد، کاهش فعالیت بدنی، تغییر در مصرف الکل و کاهش میزان مصرف سیگار اشاره شده است.

با توجه به مطالعات جدید در حال حاضر توصیه می شود که همه کانادایی‏ها بین سنین ۵۰ تا ۷۴ سال آزمایش مربوط را که هر دو سال یکبار انجام می‏شود برای تشخیص سرطان روده بزرگ انجام دهند. در صورت تشخیص بیماری آزمایش دیگری مانند کولونوسکوپی ممکن است دوباره انجام شود.

پل گرینبرگ، از سرطان کولون کانادا گفت که او مطمئن نیست که آیا مطالعه جدید به معنی این است که همه افراد زیر ۵۰ سال باید آزمایش بدهند، اما او فکر می‏کند در صورت مشاهده علائم بیماری که می‏تواند شامل دیدن خون در مدفوع و کاهش اشتها و از دست دادن وزن باشد، باید به دکتر مراجعه کنند.

پریتیش معتقد است که درمان زودتر باعث افزایش بهبودی و درمان بیمار می‏شود.

هر ساله حدود ۲۵ هزار نفر به سرطان روده بزرگ در کانادا تشخیص داده می‏شوند که از این تعداد ۹۳۰۰ نفر درگذشته‏اند. دو سوم از بیماران پس از پنج سال تشخیص بیماری همچنان زنده هستند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی